Będzie bat na nieubezpieczonych kierowców

Obowiązkowe naklejki na szybę z datą zawarcia OC znajdą się obok tych z numerem rejestracyjnym. Fot. Wit Hadło

KRAJ. PODKARPACIE. Wysokie kary wcale nie straszą kierowców na tyle poważnie, by uświadomili sobie, jak ważne jest posiadanie ubezpieczenia OC.

Z danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wynika, że o połowę wzrosła w tym roku liczba osób posiadających samochód bez ważnego ubezpieczenia OC. Pojawił się kolejny pomysł na wyłapywanie tych nieodpowiedzialnych kierowców.

Stan ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych sprawdza policja podczas rutynowych kontroli drogowych. Dzięki nowemu programowi, który wykrywa przerwy w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, identyfikuje ich także Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W tym celu fundusz wykorzystuje dane z największej w Polsce bazy polis komunikacyjnych.

Jednak posłowie z sejmowego Zespołu do spraw Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego twierdzą, że to za mało i już szykują kolejną broń do walki z nieubezpieczonymi kierowcami. Zamierzają wprowadzić obowiązkowe naklejki na szybę z datą zawarcia OC ( być może również badań technicznych). Posiadanie naklejki, obok tej z numerem rejestracyjnym, oznaczałoby ważną polisę. Jak twierdzi rzecznik Funduszu, trzeba szukać wszelkich rozwiązań, które zmniejszą liczbę nieubezpieczonych.

Wysokość opłaty karnej za brak OC komunikacyjnego zależy od rodzaju pojazdu i czasu, w którym nie był ubezpieczony. Jeśli był to okres do 3 dni, obowiązuje 20 proc. pełnej opłaty karnej. Jeśli od 4 do 14 dni – 50 proc. pełnej opłaty karnej. Powyżej 14 dni – 100 proc. opłaty karnej.

Blanka Szlachcińska

do “Będzie bat na nieubezpieczonych kierowców”

 1. emigrant

  Za lewa nalepke na szybe idzie sie prosto do kryminalu. W razie nie wykupienia rejestracji na kolejny rok regionalna Komenda Policji dostaje powiadomienie poprzez internet o BRAKU rejestracji pojazdu z ich rejonu. Dzieje sie automatycznie z sieci komputerowej wydzialu drogowego.
  Przepraszam za brak tej wiadomosci w poprzednim komentarzu.

 2. ROMAN

  no i proszę – dla czego tak nie ma jak podaje Pan „emigrant” – czy to przerasta tych co o tym decydują ?

 3. emigrant

  Sprawa dziecinnie latwa jak jest na zachodzie. Musisz corocznie wykupic rejestracje ktorej dowodem jest mniedzy innymi nalepka na szybe. Aby wykupic rejestracje muszisz przedstawic dowod wykupienia ubezpieczenia OC i zaswiadczenie z przegladu technicznego. Bez tych dokumentow NIE MA ODNOWY corocznej rejestracji. Samochod bez takiej nalepki jest zatrzymywany przez policje na drogach i zabierany do depozytu. Sprawa konczy sie w sadzie.
  Konsekwecje ? Oprocz grzywny moze dojsc do konfiskaty pojazdu. Grzywne odbierze komornik a jak nie ma co zajac to trzeba pojsc siedziec do kryminalu !

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.