Będzie jeszcze więcej płatnych dróg!

Od 1 lipca 2011 roku każdy kierowca, poruszający się po wskazanej sieci dróg płatnych pojazdem samochodowym lub zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, jest zobowiązany do korzystania z systemu ViaTOLL. Fot. Archiwum

KRAJ. Więcej kilometrów płatnych dróg, to większe zarobki Krajowego Funduszu Drogowego i uszczuplenie portfela kierowców.

Resort transportu planuje zawrócić tiry na autostrady, by nie omijały one płatnych dróg. Dlatego od lipca w kraju przybędzie ponad 300 km dróg objętych systemem opłat elektronicznych. Za uniknięcie płacenia myta grożą surowe kary.

Kierowcy ciężarówek starali się uniknąć opłat i wybierali drogi bezpłatne. Tak było na przykład w przypadku drogi krajowej nr 92, którą jeździły tiry omijając autostradę A4. Chęć zaoszczędzenia przez kierowców doprowadziła do mniejszych zysków spółek zarządzających koncesjonowanymi odcinkami autostrad. Według Ministerstwa Transportu na autostradzie A2 ruch samochodów ciężarowych spadł o 50 proc., a na odcinku autostrady A1 aż o 70 proc. Rząd zdecydował się zareagować na te straty i planuje wydać prawie 180 mln zł na nowe drogi. Dokładniej nie na drogi, a na rozszerzenie systemu viaTOLL. Bo im więcej płatnych odcinków, tym większe wpływy do Krajowego Funduszu Drogowego. Według obliczeń resortu transportu, w sześć lat, bo od lipca 2012 r. do października 2018 r. nowe drogi dadzą trochę ponad 400 mln zł przychodów.

ViaTOLL to system elektronicznego poboru opłat obowiązujący na wybranych odcinkach polskich dróg. Od 1 lipca 2011 roku każdy kierowca, poruszający się po wskazanej sieci dróg płatnych pojazdem samochodowym lub zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, jest zobowiązany do korzystania z niego. Za uniknięcie opłat grożą kary pieniężne 3000 zł i 1500 zł , w przypadku braku pełnej opłaty.

Ministerstwo Transportu chwali swoje plany, bo stworzonych zostanie ok. 120 miejsc pracy. Tyle osób ma zostać zatrudnionych do obsługi procesu poboru opłat na nowych odcinkach. Na razie projekt jest na etapie konsultacji, ale zgodnie z planem resortu transportu rozporządzenie zacznie obowiązywać od 1 lipca 2012 r.

Nad drogami płatnymi znajdą się bramownice, wyposażone w anteny. Anteny umożliwiają komunikację między przekaźnikami a viaBOX-em zamontowanym w pojeździe. Za każdym razem, gdy pojazd (wyposażony w viaBOX) przejeżdża pod bramownicą, zostaje naliczona opłata za przejazd konkretnym odcinkiem drogi płatnej. Kierowca zostaje o tym powiadomiony pojedynczym sygnałem z viaBOX-a. Proces naliczenia opłaty przebiega w pełni automatycznie bez potrzeby redukowania prędkości pojazdu lub zatrzymywania się.

***

Pomysły naszego rządu wszystkich bulwersują. Teraz kolej na strajki kierowców samochodów ciężarowych, bo od nich Krajowy Fundusz Drogowy chce doić kolejne pieniądze. To nic, że jesteśmy w Unii Europejskiej. To nic, że w Niemczech mają bezpłatne autostrady. W Polsce rząd martwi się o mniejsze zyski spółek zarządzających koncesjonowanymi odcinkami autostrad. Powoli transport staje się luksusem dla najbogatszych. Nie dość, że ceny paliwa zwalają z nóg, to jeszcze kierowców ciężarówek czeka 330 km dodatkowych płatnych dróg.  Kiedy państwo zacznie martwić się o swoich obywateli? Odpowiedź jest jasna – przy następnych wyborach.

Blanka Szlachcińska

do “Będzie jeszcze więcej płatnych dróg!”

 1. arek

  ejno te cieżarówki niszczą 90% naszych dróg. bo wszystkie dziury nie są spowidowane złym asfaltem czy ty że sypiemy sól zimą, wszystkie dziury są zrobine przez samochody pow.3,5Tony.. a taka cięzarówka to po 40 ton waży niektóra. sam taka jeżdziłem i wiem co to robi. t robi dziury:D

 2. Bezedura

  W Niemczech autostrady są płatne dla pojazdów pow. 5T oraz dla autobusów, przed napisaniem bezedur radzę poszukać w necie są wszystkie potrzebne informację i to w dodatku za darmo!

 3. normalny

  sami wybraliście ten rząd, albo siedzieliście przed telewizorami i pozwoliliście by inni zagłosowali za Was, Korwin ostrzegał przed bandą czworga, ale Wy woleliście uśmiechać się z pobłażaniem nad propozycją NORMALNEGO życia, bez konieczności utrzymywania rzeszy świętych krów. Oni poszli zagłosować na „swoich”, Wy woleliście patrzeć bezmyślnie na kolejny odcinek przygłupawego teleturnieju dla ubogich

 4. kacid

  Sprzedam auto, lub zamienię na wypasiony rower

 5. ROMAN

  no państwo cały czas od 1945 roku martwi się o wszystkich tylko nie o swoich – najpierw o tych ze wschodu a teraz o jednych i drugich – bo to widocznie nie jest nasze państwo

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.