Będzie monitoring w 100 autobusach

Nowe autobusy będą wyposażone w 5 kamer, które zarejestrują to, co dzieje się w środku pojazdu. Fot. Wit Hadło
Nowe autobusy będą wyposażone w 5 kamer, które zarejestrują to, co dzieje się w środku pojazdu. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Zamontowanie kamer ma pomóc w walce z chuliganami i przestępcami grasującymi w rzeszowskich autobusach MPK.

Czy gdyby w miejskich autobusach zamontowane były kamery, napastnik, który napadał w ostatnich miesiącach w Rzeszowie na kobiety, a ofiary wybierał w rzeszowskich autobusach, wpadłby szybciej w ręce policjantów? Być może. Na razie jednak tylko osiem autobusów w Rzeszowie ma zainstalowany monitoring. Super Nowości dowiedziały się, że w 2014 roku monitoring zostanie zainstalowany w blisko 100 autobusach MPK.

Kilka dni temu Super Nowości pisały o 19-latku napadającym na kobiety. Mężczyzna wybierał na swoje ofiary kobiety jadące w autobusie. Po wyjściu z autobusu szedł za nimi i atakował je z reguły w pobliżu klatek schodowych. Wyrywał im torebki, a gdy stawiały opór, używał wobec nich przemocy. Policjanci ustalili, że ma na swoim koncie przynajmniej osiem przypadków kradzieży i rozbojów. Gdyby w autobusach był monitoring, prawdopodobnie po jego przejrzeniu udałoby się policjantom dużo szybciej ustalić kim był bandyta i przerwać jego działalność.

W Rzeszowie, w autobusach grasują także kieszonkowcy. Głównie w tych poruszających się w centrum miasta, bo w godzinach szczytu w autobusach panuje ogromny tłok. Tu także pomocne dla policjantów byłyby kamery.

Niebezpieczne wieczorne kursy
Nasi Czytelnicy zwrócili także uwagę na niebezpieczne kursy wieczorami. – Często jeżdżą jakieś hordy gówniarzy. Owszem, nie mordują i nie gwałcą w autobusach, ale są pijani, naćpani i uprzykrzają życie pasażerom wyzwiskami. Ale dochodzi też do drobnych pobić czy jakichś wymuszeń pieniędzy – mówi jeden z Czytelników.

Ta sytuacja ma się zmienić po zainstalowaniu monitoringu. – W 2014 roku planujemy zamontować kamery w 80 nowych autobusach i około 18 starszego typu – mówi prezes Filip. W każdym z tych autobusów zamontowanych ma być 5 kamer, które będą rejestrowały wszystko, co dzieje się we wnętrzu pojazdu. Jak dowiedzieliśmy się od prezesa MPK, koszt zamontowania kamer w jednym autobusie to około 10 tys. zł.

Grzegorz Anton

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Malgorzata
Malgorzata
2 lat temu

Dzisaj w autobusie lini 19 jadacy miedzy 14 a 14 ;30;z Zalesia okradziono starsza pania jakis chlopak potracil ja mocno w autobusie niezle sie poobijala po opuszczeniu autobusu zauwazyla ze nie ma portfela byc moze w tym autobusie byl monitoring gdzie mozna to zglosicc

ania majka
ania majka
7 lat temu

i całe szczęście, bo to co dzieje się w publicznym transporcie to prawdziwa masakra i to nie tylko w Rzeszowie. Oprócz monitoringu w części dla pasażerów proponowałabym zamontować również system typu http://www.monitoring-gps.net/PierwszyRaz.aspx przecież jazda samych kierowców to jakaś tragedia. Opóźnienia, kierowanie jakby wozili bydło – na naszych drogach to powszechność. Fajnie gdyby taki lokalizator pojazdów był zamontowany a kierowcy publicznego transportu byli rozliczani ze swoich grzeszków.
Może już w którymś mieście automonitoring funkcjonuje? macie jakieś wieści?

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

w razie ” W ” to powinna być interwencja ; blokada drzwi / jednym przyciskiem P. kierowca uruchamia alarm , którego rezultatem jest natychmiastowy przyjazd „komanda” interwencyjnego które pacyfikuje agresorów i rozpoczyna się procedura i w ciągu 24 godzin ” Goście ” są z wyrokiem – to w tedy ma sens .

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

no fakt; na tym monitoringu ktoś zarobi/ potem zarobi na naprawach , konserwacji i obsłudze- kamera fizycznie nikogo nie obroni- potem dochodzenie/ procedury/świadkowie/ zeznania / wizje lokalne / świadkowie – odwołanie zeznań – brak świadków- strach przed zeznawaniem ; całe procedury i rezultat będzie wiadomo jaki – czyli nijaki.

mieszkaniec
mieszkaniec
7 lat temu

całe MPK jest do wymiany: kierowcy chamscy i jeżdżący po mieście jak chcą – wyjazd na czerwonym, wymuszanie pierwszeństwa, blokowanie skrzyżowań, skręcanie nie z tego pasa to chleb powszedni! zadzwoniłem kiedyś do MPK ze skargą, że stojący na ul Bardowskiego sznur autobusów blokuje pas na całej długości ulicy to mądry kierownik kazał mi zadzwonić na policję jak mam problem bo on swoich kierowców nie będzie pouczał jak maja jeździć gdyż są to fachowcy po wielu szkoleniach. Jak zwróciłem mu uwagę jak ci fachowcy jeżdżą np. blokując skrzyżowania to stwierdził, że niedługo będą bus pasy i autobusy będą sobie jeździły swoimi… Czytaj więcej »

oczkiem
oczkiem
7 lat temu

O takich ” planach” jak monitoring w autobusach, się nie informuje! Po prostu się robi i już! Czy złodziej kradnie w miejscu o którym wie, że jest obserwowany? Czemu ludziska jesteście tacy bezmyślni? Teraz możecie sobie już darować…. szkoda wyrzucać pieniędzy w błoto. Właśnie każdy mądry złodziej postąpi tak, jak ten z Baranówki.

hijena
hijena
7 lat temu

znowu ktoś skubnie trochę społecznego grosza,bo na pewno mpk nie dostanie tych kamer za friko.Argumentacja powala.Gdyby w autobusie były kamerki,to ta mała łajza nie wyrwała by jakiejs babce torebki pod blokem

pat
pat
7 lat temu
Reply to  hijena

nick widze masz adekwatny do sposobu rozumkowania:)

ewa
ewa
7 lat temu
Reply to  hijena

Może i by wyrwał , ale prawdopodobnie wcześniej można byłoby go złapać ! Monitoring jest dla bezpieczeństwa kierowców, pasażerów itp .