Będzie można przejechać się amerykańskim czołgiem

RZESZÓW. Już w maju zostanie otwarte pierwsze w Rzeszowie Muzeum Techniki i Militariów.

Pomysłodawcą powstania muzeum, a także właścicielem dużej ilości eksponatów jest dr Tomasz Bąk, który zdradza nam, że podczas otwarcia będzie można przejechać się oryginalnym amerykańskim czołgiem Sherman. W muzeum zobaczymy m.in. stare samochody, broń białą, mundury wojskowe, a także stare młynki do kawy i gramofony. Wśród eksponatów muzeum znajdą się też takie perełki jak Skoda Tudor z 1948 roku, luksusowa Warszawa M20, czy Standard T8, produkowany przez Brytyjską firmę Aston Martin w latach 50.

Muzeum ma swoją siedzibę w Rzeszowie przy ulicy Kochanowskiego w budynkach, które zajmowała kiedyś szkoła kolejowa. – Powierzchnia to 1500 metrów kwadratowych, a także potężny plac – wyjaśnia dr Tomasz Bąk. W muzeum stanie 40 starych samochodów należących do prywatnych zbiorów dr Bąka, a także stare motocykle, rowery, pojazdy militarne, stare mundury, broń biała. – Część eksponatów otrzymamy od Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie – dodaje dyrektor. Nie zawiodą się także miłośnicy starych telewizorów, sprzętu AGD, czy gramofonów, bo i takie eksponaty znajdą swoje miejsce w muzeum.

Początek już w maju

Na razie trwają prace remontowe, które wymagają dużych kosztów, dlatego dr Bak szuka wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób pomogliby odnowić budynki. – Planujemy otwarcie na 14-15 maj, a więc w Noc Muzeów. Oprócz przejażdżki czołgiem i zobaczenia wielu eksponatów, będzie można obejrzeć okazjonalną wystawę poświęconą marszałkowi Piłsudskiemu, którą zorganizujemy razem ze związkiem Strzelec – mówi dr Bąk. Planowany jest także zlot starych motocykli, bo muzeum nawiązało właśnie ścisłą współpracę z Podkarpackim Stowarzyszeniem Motocyklowym. Co ważne za wstęp do muzeum nie będzie pobierana opłata, ale każdy będzie mógł zostawić datki na rozwój muzeum.

Wszystkie osoby oraz instytucje, które będą chciały pomóc w remoncie budynków muzeum, proszone są o bezpośredni kontakt z dyrektorem muzeum dr Tomaszem Bąkiem pod numerem 601 885 820 lub o kontakt na e-mail muzeumrzeszow@wp.pl.

Grzegorz Anton

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments