Będzie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym

Posłowie zajmą się nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. Fot. Kancelaria Sejmu, Krzysztof Białoskórski

KRAJ. Trybunał Sprawiedliwości UE zmusił rządzących do szybkich zmian w sprawie SN.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w środę w Sejmie projekt ustawy dotyczący nowelizacji przepisów w sprawie przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego i sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego. To efekt decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Projekt ma pozwolić na powrót do SN sędziów, którzy przeszli w stan spoczynku.

– Projekt przewiduje uchylenie tych przepisów, które obligowały sędziów po 65. roku życia do przejścia w stan spoczynku. Jeżeli ustawa wejdzie w życie, to ci sędziowie będą mogli wrócić do Sądu Najwyższego – powiedział przedstawiciel wnioskodawców, poseł PiS Marek Ast. – Procedura ubiegania się o zgodę prezydenta na dalsze orzekanie po ukończeniu 65. roku życia zostaje uchylona, ale dla sędziów, którzy już weszli do SN na mocy nowych przepisów, wiek spoczynku to 65 lat bez możliwości przedłużenia tego okresu – dodał poseł PiS.

Marek Ast powiedział, że sędziowie, którzy wrócą do SN będą traktowani tak, jakby cały czas pełnili swoje funkcję. Będą musieli jednak zwrócić odprawy, które dostali, gdy przechodzili w stan spoczynku, ale uposażenie będzie takie jak wcześniej. Jak zaznaczył poseł, sędziowie, którzy będą chcieli nadal pozostać w stanie spoczynku, również otrzymają taką możliwość.

Co istotne, w uzasadnieniu złożonego projektu podkreślono również, że „jeżeli sędzia, który powrócił do stanu czynnego, zajmował w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego albo Prezesa Sądu Najwyższego, kadencję Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego i Prezesa Sądu Najwyższego uważać się będzie za nieprzerwaną”.

Przypomnijmy, 19 października Trybunał Sprawiedliwości UE zdecydował wstępnie o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących przechodzenia sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia, w stan spoczynku. Zdaniem Trybunału, sędziowie, którzy na mocy nowych przepisów już zostali przeniesieni w stan spoczynku, powinni zostać przywróceni do orzekania.

K

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Kacz Jaris PiS rangerKacz Jaris PiS rangerbezpartyjnywierzonco Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kacz Jaris PiS ranger
Gość
Kacz Jaris PiS ranger

Co ja zechce sedzia zrobi bo mnie PAPKIN sluchac musi !

Kacz Jaris PiS ranger
Gość
Kacz Jaris PiS ranger

Jam jest PREZES twój który cię wywiódł z nędzy sowieckiej z czasów niewoli.
Nie będziesz miał partii innej przed moją.
Pamiętaj abyś kochał PiS i Prezesa jego jak siebie samego.

bezpartyjny
Gość
bezpartyjny

Jak kto ma wlasna prokurature i wiekszosc przedstawicieli w Sejmie to moze nawet uchwalic ze Wielki Piatek bedzie 1 kwietnia albo na wakacjach szkolnych w lipcu lub w sierpniu.
Co prezes im kaze przeglosowac to te ciemniaki trzepiac portkami ze strachu przeglosuja nie tylko na sali sejmowej ale na klatce schodowej i schodach do piwnicy.

wierzonco
Gość
wierzonco

O Loboga, co to bedzie jak sie dziadek dowi.