Będzie obelisk na Rynku

Podczas sesji Roman Roztoczyński (63 l.) radny PO (po lewej), starł się z wiceburmistrzem Mariuszem Trojanem (51 l.). Fot. Artur Getler

DĘBICA. Będzie nowy obelisk, chociaż nie wiadomo, co stało się ze starym upamiętniającym żołnierzy wyklętych.

Pomimo wątpliwości radnego Romana Roztoczyńskeigo (63 l.), na dębickim Rynku stanie obelisk upamiętniający żołnierzy wyklętych. Radni przegłosowali stosowną uchwałę i na Rynku stanie dwumetrowy postument.

Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta podjęto decyzję, że na Rynku stanie postument upamiętniający trzech żołnierzy: Józefa Grębosza ps. Pszczółka, Franciszka Nostera ps. Bukiet oraz Józefa Kozłowskiego ps. Mruk. Trzej partyzanci zostali straceni w lipcu 1946 roku właśnie na dębickim Rynku przez władzę ludową.

– Ale to już było upamiętniane, na Rynku były trzy kamienie. Co się z nimi stało? – dopytywał Roman Roztoczyński, radny PO.

Mariusz Trojan (51 l.), zastępca burmistrza, nie potrafił odpowiedzieć, co się z tymi pamiątkowymi kamieniami stało. – Tematem głosowania nie są jednak te kamienie tylko postawienie postumentu – przypomniał wiceburmistrz.

– W ratuszu nie wiedzą, co się dziej na Rynku – próbował przerwać wiceburmistrzowi radny Roztoczyński.

– Teraz mówi burmistrz – próbował strofować Stanisław Leski (60 l.), przewodniczący Rady.

– Ale od rzeczy mówi – zdenerwował się tylko Roman Roztoczyński.

Ostatecznie dyskusja zaprowadziła donikąd, a uchwała przeszła jednogłośnie. Obelisk upamiętniający powieszonych żołnierzy wyklętych stanie na Rynku i zostanie odsłonięty 10 lipca 2013 roku.

Artur Getler

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o