Będzie referendum w sprawie kasyna gier?

 

- Zebraliśmy 4 248 podpisów mieszkańców. Liczymy, że referendum się odbędzie - mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej Marek Jastrząb, pełnomocnik grupy inicjatywnej (z lewej).

KROSNO. Przedstawiciele grupy inicjatywnej zebrali ponad 4 tysiące podpisów wśród mieszkańców miasta.

Mimo, że na ostatniej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Krosna przegłosowano stosowną uchwałę w tej sprawie, 22 lipca przedstawiciele grupy inicjatywnej złożyli wniosek o przeprowadzenie referendum. – Pozwólmy obywatelom zabrać głos – apelują. Uważają, że kasyno jest złem, prowadzącym do tragedii rodzinnych związanych z uzależnieniem od hazardu. Kasynu mówią stanowcze nie.

Przypomnijmy, Estrada Polska Sp. z o.o. w Opolu złożyła wniosek o zaopiniowanie lokalizacji kasyna w mieście. Miałoby powstać w kamienicy przy ul. Rynek 24. Na dwóch wcześniejszych sesjach Rady Miasta Krosna (w marcu i kwietniu br.) sprawa ta była poddawana głosowaniu, lecz obyło się bez rozstrzygnięć. Tymczasem pomimo, że w programie nadzwyczajnej sesji (7 lipca) nie było punktu dotyczącego kasyna, to jednak ten temat został wprowadzony do porządku obrad. Większość radnych wyraziła pozytywną opinię w tej sprawie (to jeden z wymogów, by Estrada mogła się ubiegać u ministra finansów o wydanie koncesji na prowadzenie kasyna). – Było to całkowicie przemyślane i z premedytacją zaplanowane głosowanie w okresie urlopowym, gdy dwoje radnych, którzy się sprzeciwiają lokalizacji kasyna, wyjechało za granicę i nie mogło wyrazić swej opinii. Na pewno złożą oni wnioski odwoławcze o unieważnienie tej uchwały – twierdzi inny członek rady miasta Wojciech Kolanko.

Zebrali ponad 4 tys podpisów
Tymczasem zawiązała się kilkuosobowa grupa inicjatywna, wśród której są między innymi radni miejscy, w sprawie przeprowadzenia referendum. – 22 lipca w imieniu mieszkańców złożyliśmy wniosek o przeprowadzenie referendum, do wniosku dołączyliśmy 248 kart zawierających dane i podpisy 4 248 osób popierających wniosek (na wymaganą ilość 3940 podpisów) – mówił Marek Jastrząb, pełnomocnik grupy inicjatywnej.
Wniosek o wstrzymanie decyzji w sprawie wydania koncesji, do czasu rozstrzygnięcia sprawy w drodze referendum, został już wysłany do ministerstwa finansów. – Liczymy, że minister podejmie decyzję dopiero wówczas, gdy mieszkańcy Krosna wyrażą swą opinię. Najpóźniej do 21 sierpnia powinna być zwołana kolejna sesja nadzwyczajna, podczas której podjęta zostanie uchwała ws. przeprowadzenia referendum – stwierdził z kolei radny Kazimierz Mazur.

Wioletta Zuzak

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments