Będzie stały monitoring mieleckiego powietrza?

Monitoring powietrza wydaje się być niezbędny przede wszystkim na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Mielcu. Fot. Autor

MIELEC. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska rozpoczął opracowywanie programu dla niektórych miast na Podkarpaciu, w tym Mielca, które ma określić prace w kierunku stworzenia systemu ochrony powietrza.

To dobra wiadomość dla mielczan, którzy walczą o monitoring powietrza. Chodzi głównie o strefę ekonomiczną i tereny przyległe.

– Monitoring powietrza jest niezbędny, nie ma nawet co dyskutować – uważa mielecki senator PiS Władysław Ortyl. – Szokujące jest to, że nikt nie chce się na to zgodzić. To już zupełnie zagadkowa sprawa. Przez watahę wilków, której nikt nie widział, zwiększono koszty budowy obwodnicy Mielca. Dlaczego więc nie myśli się o zdrowiu 68 tys. ludzi?

Badania WIOŚ od dawna wskazują, że w mieleckim powietrzu przekroczone są normy zanieczyszczenia pyłem PM10. W miejscowej atmosferze wykryto także formaldehyd, gaz silnie drażniący błony śluzowe oczu, który może on prowadzić do białaczki, powikłanych uszkodzeń lub obrzęku płuc. Możliwe, że wpływa także na nowotwory dróg oddechowych.

pg

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments