Będzie ustawa, będą nowe przystanki

Niby przystanek miejski, a jednak nie. Ale jeśli zmieni się ustawa to w przyszłym roku podróżni będą wsiadać na nowych przystankach

JAROSŁAW. Pomysł jest, remont będzie, ale dopiero jak przystanki zmienią właściciela.

Mieszkańcy Jarosławia narzekają na koszmarny wygląd przystanków komunikacji miejskiej. – Nic nie możemy zrobić, bo to nie nasze – twierdzą władze miasta. Ale mają pomysł. Z jego realizacją trzeba jednak zaczekać do przyszłego roku.

Jarosławskie przystanki to wytwory lat 60-70. Jest ich 20 i wszystkie stoją na terenie, który mimo, że jest w mieście, miejskim nie jest. – Ziemia przy drogach to własność innych samorządów. Drogi na terenie Jarosławia są krajowe, wojewódzkie i powiatowe. Dopiero, kiedy zmieni się ustawa, sytuacja zostanie uregulowana. Kiedy przystanki będą nasze, wtedy możemy działać. Postaramy się pozyskać inwestorów, którzy w zamian za możliwość umieszczenia na przystankach reklam świetlnych, wyremontują je lub zbudują nowe – wyjaśnia Stanisław Misiąg, wiceburmistrz Jarosławia.

Najprawdopodobniej w przyszłym roku tereny przy drogach, m. in. te na których stoją przystanki w Jarosławiu, zostaną przekazane miastu. Przystanki będą oczywiście do wymiany. Jest też kilka nowszych, 15-letnich, które zostały postawione przez „Ruch”, ale one też nie wyglądają najlepiej. Poza tym miasto otrzymało już 10 nowych autobusów, które kosztowały 5,6 mln zł, z czego z UE udało się uzyskać prawie 4 mln zł dotacji.

Komentarz

Iwona Międlar z UM w Jarosławiu:

– Nowe autobusy przystosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Do końca roku pojawią się na naszych ulicach. Miejski Zakład Komunikacji ma 20 autobusów, które wymagają już solidnego liftingu, albo najlepiej wymiany na nowe. Od 1990 roku żaden autobus nie był wymieniony, a już wtedy przejęte w wyniku restrukturyzacji autobusy były co najmniej 7-letnie. Nowe autobusy będą wyposażone w ekologiczne silniki EURO 5, co pozwoli na ograniczenie emisji zanieczyszczeń.

Dorota Szturm-Szajan

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments