Będziemy jeździć mercedesami i autosanami. Każdy wart średnio milion złotych

Jeszcze w tym roku na ulice Rzeszowa wyjadą nowe autobusy. Fot. Archiwum

RZESZÓW. Za 80 mln zł dwie firmy dostarczą 80 autobusów miejskich dla Rzeszowa.

Już wiadomo jakie autobusy kupi miasto w ramach unijnego tzw. dużego programu transportowego. 60 dłuższych 12-metrowych pojazdów dostarczy EvoBus (czyli Mercedes), a 20 krótszych 10-metrowych wyprodukuje sanocki Autosan. Chodzi o modele Mercedes-Benz Citaro i Autosan Sancity 10.

Przetarg na dostawę 80 autobusów ciągnął się od września ubiegłego roku. Zamówienie objęło trzy kategorie wozów: 30 12-metrowych na olej napędowy (część A), 30 tej samej długości na gaz ziemny (część B) oraz 20 10-metrowych na olej (część C). Do rywalizacji stanęło łącznie sześć firm. Jednak ostatecznie za spełniające warunki przetargu w części A i B uznano tylko oferty Mercedesa, a w części C Mercedesa i Autosana.

Oferta Mercedesa nie należała do najtańszych, a w kategorii pojazdów na gaz była najdroższa. Z kolei oferta sanockiej firmy w kategorii krótkich wozów była najtańsza. Tak więc za niemieckie autobusy na olej miasto zapłaci 29 mln 875 tys. zł a z te na gaz 35 mln 322 tys. Wozy z Sanoka będą kosztować 15 mln 373 tys. zł.

O 2 miliony więcej

Łącznie to ponad 80,5 miliona złotych, a więc o 2 miliony złotych więcej niż założyliśmy pierwotnie koszt zakupu 80 autobusów – wyjaśnia Łukasz M. Dziągwa, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

We wtorek w trakcie nadzwyczajnej sesji radni dopisali brakujące pieniądze zarówno w tegorocznym budżecie jak i wieloletniej prognozie finansowej miasta. Bez tej decyzji nie można byłoby rozstrzygnąć przetargu. Teraz można spodziewać się, że przegrane firmy będą odwoływać się od wyniku. Dopiero jeśli ich ewentualne zastrzeżenia zostaną odrzucone nastąpi podpisanie umowy.

Nowe autobusy trafią do MPK, gdzie zastąpią stare jelcze. W tym roku ma być dostarczonych 40 nowych autobusów, 32 w 2013 r. i 8 ostatnich w 2014 r.

Krzysztof Kuchta

do “Będziemy jeździć mercedesami i autosanami. Każdy wart średnio milion złotych”

 1. lulz

  teraz p.Dziagwa napewno zrobi że awtobusy będa jezdzic po mieście co 12minut.Stawiam na pana.

 2. mimi

  Autosan został zapewne wybrany z litości a Mercedes zapewne mógł sobie pozwolić na zaniżenie ceny ponieważ to gigantyczny koncern który i tak wyjdzie na swoje.
  Jedno jest pewne, z miasta znikną te stare trujące relikwie czyli Jelcze itp.

 3. adam

  Kto był w komisji przetargowej i czy taka była a może decyzje zapadły pod stołem.Warto sprawdzić czy uczestnicy przetargu nie maja samochodów tej samej marki.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.