Będziemy oglądać naziemną telewizję cyfrową

– Po 19 marca wdrożony zostanie system doświetleniowy w tych miejscach Podkarpacia, gdzie nie będzie docierał sygnał cyfrowy – poinformował Marcin Krawczyk, dyrektor Urzędu Komunikacji Elektronicznej. – Tam, gdzie będzie potrzeba, włączymy 28 nadajników malej mocy, które umożliwią oglądanie naziemnej telewizji cyfrowej. Na Podkarpaciu są jeszcze białe plamy, gdzie z powodu ukształtowania terenu nie dociera sygnał analogowy i wiemy też, że tak samo jest z cyfrowym. Chcemy to zmienić. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Od 19 marca stopniowo będzie wyłączany sygnał analogowy.

W naszym regionie trwają przygotowania do przejścia na sygnał cyfrowy. Mieszkańcy są już informowani o czekających ich zmianach. Do 180 samorządów (gmin i powiatów) trafiło 8 tysięcy ulotek, które są rozwieszane w poszczególnych miejscowościach.

W województwie podkarpackim analogowy sygnał będzie wyłączany etapami w 2013 roku. 19 marca przestanie działać nadajnik w Rzeszowie i w Suchej Górze. Na 17 czerwca przewidziano wyłączenie nadajnika w Przemyślu na Górze Tatarskiej i w Bieszczadach na górze Jawor, a w Leżajsku 23 lipca. W miejsce sygnału analogowego nadawanego z poszczególnych nadajników pojawi się sygnał cyfrowy.

– Dzięki wprowadzeniu cyfrowej telewizji naziemnej w miejsce dotychczasowych dostępnych drogą naziemną 7 programów TV (w tym 4 o zasięgu ogólnopolskim: TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, TVN, Puls i TV4) pojawią się w ofercie nowe bezpłatne programy o zasięgu ogólnopolskim – poinformował Marcin Krawczyk, dyrektor Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Jakie będą korzyści z wdrożenia naziemnej telewizji cyfrowej? Mieszkańcy będą mogli odbierać maksymalnie do 24 programów nadawanych drogą cyfrową. Więcej osób będzie mogło oglądać regionalną TVP Info. Lokalnie możliwy będzie także odbiór programów TVP Kultura, TVP Historia i TVP  Polonia. Lepsza będzie jakość obrazu, bowiem sygnał cyfrowy jest bardziej odporny na zakłócenia niż przestarzały i nieefektywny sygnał analogowy.

Dzięki naziemnej telewizji cyfrowej użytkownik będzie mógł skorzystać z dodatkowych treści – zapozna się z ofertą programową, skróconymi informacjami zawartymi w ramówce filmach i ze skróconymi starszymi odcinkami seriali.

Wszelkie niezbędne informacje o procesie cyfryzacji telewizji naziemnej można uzyskać pod numerem bezpłatnej infolinii 800 007 788.

Mariusz Andres

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Andrzej Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Andrzej
Gość
Andrzej

Ja uważam że było by super gdy by TV Trwam była to napewno wiele starszych osób by się dało bez problemu przekonać do tv cyfrowej bo młodzi też lubia napewno tv trwam ale nie wszyscy ja z chęcią bym pooglądał niektóre programy w tv trwam bo w innych publicznych tv brakuje takich pogramów