Będziemy pracować do 67 roku życia

Wydłużenie wieku emerytalnego nie będzie przyjemne, ale jest konieczne. Fot. Wojciech Preisner

KRAJ. PODKARPACIE. Rząd chce zrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn. Głosowanie w Sejmie w marcu.

Jest już niemal pewne, że w najbliższym czasie rząd podniesie wiek emerytalny. Zgodnie z zapowiedzią Donalda Tuska w expose, kobiety mają pracować dłużej o 7 lat, a mężczyźni o 2 lata, co zrówna wiek emerytalny dla wszystkich do 67 roku życia. Ustawa jest już prawie gotowa i w najbliższych dniach zostanie przekazana do konsultacji społecznych, a do Sejmu trafi w marcu.

Proponowane zmiany zostaną jednak rozłożone w czasie. Podwyższanie wieku emerytalnego rozpocznie się od następnego roku i będzie co roku zwiększany o trzy miesiące. Docelowy poziom 67 lat w przypadku mężczyzn ma zostać osiągnięty w 2020 roku, a w przypadku kobiet dopiero w 2040 roku. Tym samym za 27 lat kobiety i mężczyźni będą przechodzili na emeryturę w tym samym wieku.

5 lat na emeryturze? 

Będzie to bodaj najbardziej niepopularna reforma w całym okresie rządów PO-PSL. Związkowcy organizują manifestacje, a opozycja podnosi argument o stosunkowo krótkiej średniej długości życia Polaków. Statystyczny mężczyzna żyje 72 lata, co oznacza, że na emeryturze pożyłby zaledwie 5 lat! Nieco lepiej sytuacja przedstawia się u kobiet, które żyją przeciętnie 80 lat, chociaż znacznie dłuższy okres pracy mógłby odbić się na ich zdrowiu.

ZUS upadnie?  

Ekonomiści zwracają uwagę, że systemu emerytalnego w obecnej formie nie da się długo utrzymać. Z roku na rok maleje bowiem liczba pracujących w stosunku do liczby emerytów. Obecnie na jednego emeryta przypada cztery osoby w wieku produkcyjnym, a już za 20 lat ta relacja może wyglądać dwa razy gorzej. Wydłużenie wieku emerytalnego ma zapewnić przyzwoite emerytury, a przede wszystkim uratowanie ZUS-u, który już teraz ma zobowiązania wobec przyszłych emerytów na kwotę ponad 2 bilionów zł! Bez tego utrzymanie jego wypłacalności wymagałoby znacznego zwiększenia składki emerytalnej, co odbiłoby się negatywnie na funkcjonowaniu całej gospodarki.

Pomysłów nie brakuje

SLD chce by decydujący o przejściu na emeryturę był nie wiek, lecz staż pracy. Proponuje też referendum w tej sprawie. PiS dopuszcza wydłużenie wieku emerytalnego na zasadzie dobrowolnego wyboru, natomiast Ruch Palikota postuluje oszczędności na połączeniu ZUS i KRUS. Z ciekawym pomysłem wyszło PSL, które zaproponowało by za każde urodzone dziecko kobieta mogła przechodzić na emeryturę o 3 lata wcześniej. Najprawdopodobniej jednak żaden z tych postulatów nie znajdzie się w nowej ustawie.

Arkadiusz Rogowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wiesiek
wiesiek
9 lat temu

Może się ktoś z rządzących dziennikarzy zajmie problemem rencistów. Fizyczny pracuje dziś 10-12godz. 6-7 dni w tygodniu.Już nie haratają w gałę jak premier

wiesiek
wiesiek
9 lat temu

Radio ZET u Olejnik Żelichowski: to Bismarck wymyślił emerytury 65 lat a ludzie żyli tylko 2 lata na emeryturze.Teraz ludzie żyją dłużej zasadne jest podniesienie wieku emerytur.Logika chłopków z rządu jest na 1 stronę SUPER NOWOŚCI.

Mariusz
Mariusz
9 lat temu

Nie widzę pro-platformainych POkemonów, na codzień dostających sraczki, jak to podkarpackie jest rąbany za to, że jest za pisowcami. Buzek, Hubner i Lewandowski mają zagwarantowaną emeryturę po odejściu ze swoich funkcji. Życzę miłego zapie$#~!$ na swoją emeryturę, żałosne polaczki głosujące na po-psl.

wiesiek
wiesiek
9 lat temu

Jak rządzący widzą sprawy rent chorobowych?Czy będą ludzie uzdrawiani jak ja od 2010r jak skończyłem 61 lat?Pracować 10-12 godz . 6-7 dni w tygodniu to tylko Breżniew w pełni zdrowy potrafił. W.Europa mówiła że nie widać go umiera TV pokazała jak wypoczywał w pełni zdrów.2 dni po wypoczynku zdrowy umarł.

irek
irek
9 lat temu

no niestety, tylko ciekawe czy po 35r zycaa ktos koogos bedzie potrzebowal, w sumie teraz juz brak jakiegokolwiek zajecia n poza sejmem bo tam samych burakow mamy

salsa
salsa
9 lat temu

super, polityka tuska jest zaje.., prorodzinna też coraz mniej dzieci, coraz mniej pracy dla młodych bo staruszkowie będą pracować do 67 roku życia, na szczęście jak ja dożyję 67 to tusk bedzie już gryzł ziemie….

ADAM
ADAM
9 lat temu

A czy ktoś z rządu wyobraża sobie 67 letniego kierowcę autobusu jadącego z dzieciakami na wycieczkę?
Albo 67-letniego budowlańca na rusztowaniu?Ludzie czy już ten świat zwariował?

Józef
Józef
9 lat temu
Reply to  ADAM

Dla tych zawodów co podajesz rząd pokemonów wymyślił eutanazje lekowo-cenową.
Faktycznie budowlańcy w Niemczech pracują do ukończenia 58 lat!, górnicy do 55….

Janek
Janek
9 lat temu

Szkoda to komentowac. W wielu firmach np opasłe panie ksiegowe sa na emeryturze i pracuja dostajac druga pensje. Brawo politycy i polska polityka!!!Jesli kiedys przyjdzie wojna i postawia mnie pod murem z takim „dorobkiewiczem na ludzkiej krzywdzie” to ja poczuje ulge a on bedzie srał ze strachu ze umiera bo mu zycia jego i pieniedzy szkoda bedzie.