Będziemy zarabiać jeszcze mniej?

Zatrudnienie, nawet za obecne 1500 złotych brutto, jest dzisiaj dla wielu przedsiębiorców nieopłacalne. Fot. Wit Hadło

KRAJ, PODKARPACIE. Coraz częściej pojawiają się pomysły, by minimalne wynagrodzenie było zróżnicowane w zależności od regionu.

Od stycznia płaca minimalna wzrośnie do 1600 zł brutto, czyli 1181 zł netto. Coraz częściej jednak wśród pracodawców i ekonomistów pojawiają się pomysły, by była ona zróżnicowana w zależności od regionu. To miałoby ich zdaniem zmniejszyć bezrobocie, bo zatrudnienie osoby nawet za obecne 1500 złotych brutto jest często dla wielu przedsiębiorców nieopłacalne. Czy pomysł ten wejdzie w życie i co faktycznie oznaczałby np. dla mieszkańców Podkarpacia?

Zwolennicy zróżnicowanej minimalnej krajowej uważają, że dzięki temu pracodawcy tworzyliby więcej miejsc pracy, co ograniczyłoby migrację mieszkańców z biedniejszych regionów Polski do bogatszych. Ich zdaniem najniższa pensja powinna być niższa tam, gdzie bezrobocie jest wyższe. Jako argument podają też niższe ceny w biedniejszych regionach.

Przeciwnicy pomysłu – związki zawodowe i niektórzy ekonomiści – podkreślają, że już obecne stawki są bardzo niskie, i ich zróżnicowanie mogłoby jeszcze pogorszyć sytuację. Według nich tysiące pracowników obecnie pracujących za płacę minimalną zaczęłoby zarabiać mniej, na czym skorzystaliby pracodawcy.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie mówi zróżnicowaniu płacy minimalnej zdecydowanego nie. – Relatywnie wysoki poziom płacy minimalnej utrudnia aktywność zawodową, zwłaszcza tych grup najsłabszych, najmniej produkcyjnych. To jest kwestia młodzieży która wkracza na rynek pracy, ale też pracowników z najniższymi kwalifikacjami – mówi dla portalu money.pl wiceminister pracy Jacek Męcina. Jego przełożony – Władysław Kosiniak–Kamysz – zwraca jednak uwagę na socjalny charakter płacy minimalnej oraz możliwą migrację biznesów między regionami, co nie byłoby pożądane dla naszej gospodarki. Póki co zmieniać przepisów nie zamierza.

Arkadiusz Rogowski

7
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
ROMANbabcia zosiaAsikvladodr rehabilitowany /2x/ Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ROMAN
Gość
ROMAN

coraz bardziej interesujące pomysły świtają tym wybranym w zlasowanych mózgach- dlatego proponował bym aby to oni jako pierwsi przystąpili do tego pomysłu i na sobie w sposób rzeczywisty przetestowali to o czym pletą i bajdużą od 1945 roku a potem wprowadzali jako dogmat. ponadto podobno jesteśmy w UNI – fizycznie czy wirualnie bo ja cały czas odczuwam że wirtualnie – ale jeśli fizycznie to należy wszystko dopasować do standartów unijnych – będących tam – a potem opowiadać banialuki o jednej uni – chyba że to jest unia ; Pana z niewolnikiem – a jeśli to jest taka unia no to… Czytaj więcej »

babcia zosia
Gość
babcia zosia

więcej na marsze trzeba łazić,na pielgrzymki i modlić się bardziej żarliwie-niebo nie może być obojętne i kupą ,tylko kupą

Asik
Gość
Asik

„Podkarpacie pod zaoranie” – to jest hasło promujące ten region.

vlado
Gość
vlado

Co za bzdury plecą ci ekonomiści. Obniżenie pensji minimalnej w naszym województwie spowoduje jeszcze większą różnicę w poziomie życia między mazowszem, śląskiem a naszym województwem, gdzie ceny towarów i usług są na poziomie zbliżonym do poziomu w naszym województwie, a nie jednokrotnie są niższe. Czasami myślę sobie, że niektórzy chcieliby to podkarpackie ograbić ze wszystkiego, zabić deskami i ogrodzić szlabanem i zrobić z niego taki ekonomiczny i społeczny skansen.

dr rehabilitowany /2x/
Gość
dr rehabilitowany /2x/

W formacji społeczno-ekonomicznej zwanej kapitalizmem istnieje termin ,,wolnej konkurencji,,, a jest to podstawa systemu.
W wolnej konkurencji istnieje wolny rynek.
Rynek pracy to też rynek.
Wnioski nasuwają się same, coś tu nie sztymuje.

Ambroży
Gość
Ambroży

Wiesiek – poczytaj sobie unijny raport na temat największej biedoty Polski w UE.

wiesiek
Gość
wiesiek

Takich zarobków nie ma! Propaganda PO każe tak pisać i chwalić się średnie zarobki też są podawane nie prawdziwe