Będziesz budował dom, musisz mieć baterię słoneczną

Od 2015 roku budując nowy dom musimy liczyć się z wydatkami na solar słoneczny lub inne źródło alternatywnej energii. W efekcie jednak możemy na tym zyskać. Fot. Wojciech Piątkowski

KRAJ. PODKARPACIE. Od 2015 roku każdy dom musi być zaopatrzony w alternatywne źródło energii.

Planujesz w ciągu najbliższych lat budowę nowego domu lub generalny remont? Bądź przygotowany na to, że nie otrzymasz pozwolenia budowlanego, jeżeli w projekcie nie będzie kolektora słonecznego lub wiatraka.

Ministerstwo Gospodarki chce aby nowe przepisy obowiązywały od 2015 roku. Od zamontowania w domu źródła energii odnawialnej zależeć będzie wydanie pozwolenia budowlanego. Według władz ma to wymusić oszczędność energii i zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Pomysł wzbudza pewne kontrowersje. Jedni są zadowoleni, bo rzeczywiście może to oznaczać duże oszczędności, inni irytują się, że państwo ponownie im coś narzuca.

- Osobiście gdybym tylko miał nieco więcej pieniędzy już bym zainstalował taki kolektor -  mówi Damian, mieszkaniec Świlczy. Koszt kolektora to ok. 10-15 tysięcy złotych. Przy budowie nowego domu to stosunkowo nieduży wydatek. Tym bardziej, że część inwestycji może być zrefundowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie może wynosić nawet 45 procent.

- Wymóg zamontowania źródła energii odnawialnej to oszczędności zarówno dla każdego obywatela, jak i dla państwa. Zgodnie z ustaleniami protokołu z Kioto musimy znacznie do 2020 roku ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. W przeciwnym przypadku będziemy płacić horrendalne kary, a to może oznaczać, że koszty energii wzrosłyby nawet o 50 procent.

Katarzyna Lewandowska, Szymon Jakubowski

do “Będziesz budował dom, musisz mieć baterię słoneczną”

 1. wnuk kolejarza

  Szanowni dyskutanci: przyjdzie wam niedługo płacić po 5 zł za kubik gazu, to zaczniecie inaczej śpiewać.

 2. zombi

  Kolesiom nie idzie biznes z panela i oto mamy podrecznikowyprzyklad lobbowania.

 3. roman

  Ministerstwo Gospodarki to wymyśliło ?
  chytre te chłopy jak lisy – precz z PSL em !

 4. roman

  - najpierw IZby Inżynierów – miały uzdrowić budownictwo – okazało się ze IZBY to banda urzedasów na dobrze opłacanych posadkach, na którą inni zmuszeni są płacić haracz – bo inaczej IZBY nie dopuszczą do wykonywania zawodu – w efekcie na to wszystko składa się inwestor
  - kolejny bubel za który inwestor musi płacić – to świadectwa energetyczne
  inwestor musi udowadniać, ze nie jest jeleniem i wybudował sobie dobry dom
  - teraz kolejny cyrk – gorąca woda w lecie
  a na wuj mi podczas upałów jakie dzis panują /
  +35 *C w cieniu/

  kolejny pomysł aby okraść społeczeństwo !

 5. andrzej

  kolejny pomysł by wyciągnąć pieniądze od obywateli nasi wielcy politycy chcą swoje zobowiązania dotycząc energii odnawialnej przenieść na plecy obywateli budujących i remontujących budynki to jest kolejna paranoja.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.