Będziesz budował dom, musisz mieć baterię słoneczną

Od 2015 roku budując nowy dom musimy liczyć się z wydatkami na solar słoneczny lub inne źródło alternatywnej energii. W efekcie jednak możemy na tym zyskać. Fot. Wojciech Piątkowski

KRAJ. PODKARPACIE. Od 2015 roku każdy dom musi być zaopatrzony w alternatywne źródło energii.

Planujesz w ciągu najbliższych lat budowę nowego domu lub generalny remont? Bądź przygotowany na to, że nie otrzymasz pozwolenia budowlanego, jeżeli w projekcie nie będzie kolektora słonecznego lub wiatraka.

Ministerstwo Gospodarki chce aby nowe przepisy obowiązywały od 2015 roku. Od zamontowania w domu źródła energii odnawialnej zależeć będzie wydanie pozwolenia budowlanego. Według władz ma to wymusić oszczędność energii i zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Pomysł wzbudza pewne kontrowersje. Jedni są zadowoleni, bo rzeczywiście może to oznaczać duże oszczędności, inni irytują się, że państwo ponownie im coś narzuca.

– Osobiście gdybym tylko miał nieco więcej pieniędzy już bym zainstalował taki kolektor –  mówi Damian, mieszkaniec Świlczy. Koszt kolektora to ok. 10-15 tysięcy złotych. Przy budowie nowego domu to stosunkowo nieduży wydatek. Tym bardziej, że część inwestycji może być zrefundowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie może wynosić nawet 45 procent.

– Wymóg zamontowania źródła energii odnawialnej to oszczędności zarówno dla każdego obywatela, jak i dla państwa. Zgodnie z ustaleniami protokołu z Kioto musimy znacznie do 2020 roku ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. W przeciwnym przypadku będziemy płacić horrendalne kary, a to może oznaczać, że koszty energii wzrosłyby nawet o 50 procent.

Katarzyna Lewandowska, Szymon Jakubowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wnuk kolejarza
wnuk kolejarza
8 lat temu

Szanowni dyskutanci: przyjdzie wam niedługo płacić po 5 zł za kubik gazu, to zaczniecie inaczej śpiewać.

zombi
zombi
8 lat temu

Kolesiom nie idzie biznes z panela i oto mamy podrecznikowyprzyklad lobbowania.

roman
roman
8 lat temu

Ministerstwo Gospodarki to wymyśliło ?
chytre te chłopy jak lisy – precz z PSL em !

Bartek
Bartek
6 lat temu
Reply to  roman

Dzieki PSL mamy ustawe o OZE, bo nasz kochany rząd był przeciwny temu :)

roman
roman
8 lat temu

– najpierw IZby Inżynierów – miały uzdrowić budownictwo – okazało się ze IZBY to banda urzedasów na dobrze opłacanych posadkach, na którą inni zmuszeni są płacić haracz – bo inaczej IZBY nie dopuszczą do wykonywania zawodu – w efekcie na to wszystko składa się inwestor
– kolejny bubel za który inwestor musi płacić – to świadectwa energetyczne
inwestor musi udowadniać, ze nie jest jeleniem i wybudował sobie dobry dom
– teraz kolejny cyrk – gorąca woda w lecie
a na wuj mi podczas upałów jakie dzis panują /
+35 *C w cieniu/

kolejny pomysł aby okraść społeczeństwo !

andrzej
andrzej
8 lat temu

kolejny pomysł by wyciągnąć pieniądze od obywateli nasi wielcy politycy chcą swoje zobowiązania dotycząc energii odnawialnej przenieść na plecy obywateli budujących i remontujących budynki to jest kolejna paranoja.