Bella Dolina odchodzi w niepamięć?

Projekt kompleksu handlowo-rozrywkowy Bella Dolina, który miał powstać przy ul. Lubelskiej w Rzeszowie. Fot. Archiwum Mayland Real Estate
Projekt kompleksu handlowo-rozrywkowy Bella Dolina, który miał powstać przy ul. Lubelskiej w Rzeszowie. Fot. Archiwum Mayland Real Estate

RZESZÓW. Nowoczesne centrum handlowo-rozrywkowe przy ul. Lubelskiej może nie powstać.

Miał to być najnowocześniejszy obiekt w Rzeszowie. Miał przede wszystkim pełnić funkcję rozrywkową, a dopiero potem handlową. „Miał”, bo centrum handlowo-rozrywkowe Bella Dolina Rzeszów może nigdy nie powstać. Francuskiemu inwestorowi, który przy ul. Lubelskiej wykupił tereny za ponad 120 mln zł, na przeszkodzie mieli stanąć włodarze miasta.

Prace nad budową Bella Doliny miały ruszyć wiosną 2012 roku. Mamy połowę czerwca 2013 r., a przy ul. Lubelskiej, poza tablicą informującą, że w tym miejscu powstaje obiekt, nie ma nic. Teoretycznie centrum miało być gotowe na grudzień 2014 r.

Kłody pod nogi
Inwestorem jest francuska firma Mayland Real Estate, która od wielu lat prowadzi działania związane z pozyskaniem potrzebnych terenów. Jak udało się nam ustalić, wykupiła działki za ponad 120 mln zł, ale dla rozpoczęcia prac brakuje jej jednej – biegnącej przez zakupione już nieruchomości. Właścicielem 2-hektarowej działki jest miasto. Urzędnicy w ubiegłym roku zorganizowali przetarg, w którym działkę wycenili na 10 mln zł. Chętnych nie było. Zdaniem specjalistów, zaproponowana cena miała być pięciokrotnością wartości rynkowej gruntu. Kolejny przetarg (z taką samą ceną) był zaplanowany na grudzień 2012 roku. – Nie odbył się, bo Mayland poprosił o przesunięcie terminu – mówi Super Nowościom osoba niegdyś blisko związana z inwestycją.

Problemy pojawiły się także kilka lat wcześniej, kiedy władze miasta, mimo wcześniejszych rozmów i zgody Rady Miasta, nie chciały zamienić się z francuską firmą działkami. Na konto miejskie miały przejść grunty, które były potrzebne miastu pod budowę dróg, a Mayland miał przejąć te, które były niezbędne do budowy centrum. Prezydent chciał zorganizować przetarg, w którym udział mogliby wziąć inni inwestorzy, co zdaniem niektórych, miało zagrozić powstaniu Bella Doliny. Po długim czasie miasto w końcu zamieniło się z Maylandem.

Miało być nowocześnie
Bella Dolina miała być najnowocześniejszym obiektem na Podkarpaciu. Powierzchnia handlowa miała zajmować 90 tys. mkw. (170 sklepów i lokali usługowych). Wewnątrz obiektu zaplanowano pełno zieleni i sztuczne jezioro. Przy centrum miał powstać parking na 2,8 tys. samochodów. Obiekt miał być parterowy i w całości przeszklony. Wartość całej inwestycji szacowano na ok. 450 mln zł.

Ewelina Nawrot

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Józef,loikk Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Józef
Gość
Józef

To miało być centrum rozrywkowo handlowe ale mieli utrudnienia ze strony miasta a 3 dużą galeria nie ma sensu. Obecnie Bell Dolina to spółka celowa Dewelop Resu i Mylandu właciciela działek.

,loikk
Gość
,loikk

i bardzo dobrze, po co nam kolejna ciucholandia, ferenc tylko to potrafi budować………..