Benzyna po 6 złotych za litr!

- Różnica między moją ceną zakupu a sprzedaży benzyny to 9 groszy z czego 3 grosze to i tak podatek, który płacę państwu. Zostaje mi 6 groszy z każdego litra, za to musze utrzymać stację, opłacić pracowników, więc w praktyce zysk jest bliski zeru. To nie stacyjnicy zarabiają na podwyżkach – podkreśla Ryszard Paulo, z Polskiej Organizacji Gazu Płynnego, właściciel stacji Eksa. For. Wit Hadło

PODKARPACIE. Ceny paliw dobijają do psychologicznej granicy.

Benzyna Pb95 po 6 zł za litr. To już rzeczywistość. Cena hurtowa paliwa skoczyła znowu i już za klika dni na wszystkich stacjach benzyna będzie kosztować 6 zł za litr. Paliwo w hurcie od początku marca podrożało już o 20 groszy na litrze. Po ostatniej podwyżce cena bezołowiówki otrze się już o psychologiczną barierę “szóstki”.

Wczoraj Orlen sprzedawał stacjom Pb 95 ze swoich rafinerii już po 5,7 zł za jeden litr (cena z uwzględnieniem 23 procent VAT).

Kiedy właściciele stacji pokryją koszt dostawy paliwa na stację i dodadzą do tego wszystkiego swoją marżę, bo w końcu z czegoś żyć też muszą to z 5,7 zł w hurcie zrobi się 6 zł w detalu. Jeszcze w ubiegłym roku  Polska Izba Paliw Płynnych podawała, że aby stacja benzynowa mogła pokryć koszty działania, podatki pensje pracowników i jeszcze coś zarobić na całym interesie musi mieć marżę od 20-30 groszy na każdym litrze. Łatwo więc policzyć, że po ostatniej podwyżce hurtowej na słupkach cenowych zobaczymy “Pb95 6 zł/l”.

Jeśli właściciele samochodów z napędem dieselowskim myślą, że mogą odetchnąć to niestety są w błędzie. Drastycznie skacze cena benzyny, jednak koncerny naftowe najpierw obniżyły cenę oleju napędowego, a teraz stopniowo ją podnoszą. Orlen podniósł cenę hurtową ON w ciągu tygodnia o 3 grosze na litrze. Mimo to litr oleju powinien być na stacji wciąż o 10 groszy tańszy od benzyny Pb95, bo taka jest obecnie różnica w cenie hurtowej tych paliw.

***

Benzyna dobija nie tylko do psychologicznej granicy. Dobija też kierowców. Coraz częściej można odnieść wrażenie, że nasi paliwowi potentaci sprawdzają ile można z kierowców jeszcze wycisnąć. Jak na razie pokora kierujących sprawia, że sprzedawcy naciągają cenową strunę coraz bardziej. Czy ta struna kiedyś pęknie?

Artur Getler

do “Benzyna po 6 złotych za litr!”

 1. ja

  PO i tak jest wielkie ludzie narzekają a i tak z nim przegrają : kibole , internauci kierowcy księża i teraz wiek emerytalny w tym kraju jest pewna tylko podwyżka cen, szkoda że za tym nie idzie podwyżka zarobków, po co niemcy szli na rosję teraz bysmy byli niemcami i zarabiali trzy razy tyle !!!!

  • Józef

   bul, bul, fstyd POtforny , pozostaje powtórzyć wyciszone pytanie:
   1./co jest z tajnym protokołem do paktu fiskalnego????
   2./ dlaczego druga osoba w państwie nie jest rozliczona przez prokuraturę za podrobienie własnego stenogramu sejmowego w sprawie przekopywania na 1m terenu katastrofy smoleńskiej (jak publicznie zostało dawno już postawione pytanie w programie „BLIZEJ”.)?

 2. wiesiek

  Za rządu PiS straszono nas że wzrostem cen zagrożeniem demokracji dyktaturą Kaczyńskich partią braci Kaczyńskich. Dziś PiS w opozycji dyktatura Donka PO ceny regularnie w górę 67 lat emerytury walka z kościołem zboki palikoty do władzy okażą się gorsze od Samoobrony.Z PO kogoś poproście o fenomen wyjaśnienie dobrobytu społeczeństwa

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.