Benzyna ponad 5 zł!

PODKARPACIE. Rok 2011 nie zaskoczył kierowców prognozowaną przez analityków obniżką cen paliw. Ceny skoczyły w górę

Stało się. Na niektórych stacjach paliw cena najpopularniejszej benzyny „95” przekroczyła psychologiczną granicę 5 zł za litr. Wiele stacji wczoraj broniło się jeszcze przed umieszczeniem na pylonach magicznej „piątki” i utrzymywało ceną 4,99 zł. Jednak skoro pękła ta symboliczna granica, to kierowcy mogą się spodziewać, że coraz trudniej będzie kupić benzynę 95 w cenie niższej niż 5 zł, a w końcu zaczniemy się z tą „piątką” oswajać.

Jeszcze dwa tygodnie temu analitycy z firmy doradczej e-petrol.pl przekonywali, że cena benzyny bezołowiowej 95 nie musi przekroczyć 5 zł/l. Teraz, gdy magiczna cyfra „5” pojawiła się na pylonach, zrzucają winę na wzrost stawki VAT.

– Sprzedawcy paliw nie tylko podnieśli ceny o wzrost podatku – tłumaczy Szymon Araszkiewicz z e-petrol. – Do cen doliczyli także koszty związanymi z dostosowaniem firm do zmiany stawki podatku.

Z danych gromadzonych przez e-petrol wynika, że co dziesiąta stacja paliw w Polsce sprzedaje najtańszą benzynę w cenie przekraczającej 5 zł/l. – Ceny na tych poziomach oferowane są przeważnie przez stacje należące do dużych sieci koncernowych, zarówno polskich, jak i zagranicznych – zauważa Szymon Araszkiewicz.

Na Podkarpaciu tę brzydką piątkę zobaczyliśmy wczoraj na stacjach Statoil w Kraczkowej przy krajowej „czwórce” i w Krośnie przy drodze nr 28. W Krośnie również na BP oferowano najtańszą benzynę po 5,04 zł. Już jednak na stacji Shell w Korczynie, przy drodze z Krosna do Rzeszowa, można było zatankować „95” po 4,99 zł.

– Z naszej analizy wynika, że w czasie styczniowego długiego weekendu możemy spodziewać się cen benzyny bezołowiowej 95 na poziomie nadal 4,89 – 5,00 zł za litr oraz 4,69 -4,80 zł za olej napędowy – informuje Gabriela Kozan z e-petrol. – Radzę nie tankować tam, gdzie sprzedawca żąda od nas ponad pięć złotych. Na stacjach operatorów prywatnych paliwa są przeciętnie o kilka, do kilkunastu nawet groszy tańsze, a na położonych przy sklepach wielkopowierzchniowych różnice bywają jeszcze większe, oczywiście na korzyść kierowców.

Krzysztof Rokosz

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments