Bernardyni chcą pozbyć się pomnika?

Uchronić pomnik przed ewentualnym wyburzeniem mogło by miasto. Włodarze Rzeszowa nie kwapią się jednak do podjęcia jakichkolwiek kroków. Fot. Wojciech Preisner

RZESZÓW. Zapobiec rozbiórce monumentu może tylko miasto, ale do tematu podchodzi z rezerwą.

Ponoć ojcowie bernardyni noszą się z zamiarem wyburzenia pomnika Czynu Rewolucyjnego. Taką informacje podała jedna z rzeszowskich gazet. Dla większości mieszkańców wiadomość może być szokiem, bo przecież komunistyczny monument urósł do rangi wizytówki Rzeszowa. Bernardynom plany może pokrzyżować tylko i wyłącznie miasto. Ale czy w porę podejmie odpowiednie kroki?

W 2006 roku ojcowie bernardyni zostali właścicielami zarówno pomnika jak i terenu na którym stoi. Stało się to za sprawą rzeszowskich radnych, którzy oddali go ojcom za 30 tys. zł. Od tego czasu tylko oni mają prawo decydować o jego losie. I podobno pytali już autora pomnika, Mariana Koniecznego, o zgodę na jego wyburzenie.

Kto uratuje pomnik?

Co mogło by zatem uchronić monument? – Właściciele obiektu ojcowie bernardyni rzeczywiście mają prawo powziąć decyzję o jego wyburzeniu – mówi Andrzej Stroński, Miejski Konserwator Zabytków. – Pomnika nie można nawet wpisać do rejestru zabytków, co chroniło by go przed zniszczeniem, bo w 2002 roku były prezydent Andrzej Szlachta dołożył do niego herb. Modyfikacja monumentu sprawiła, że nie jest on już oryginalny.

O wpis mógłby się postarać jednak wojewódzki konserwator zabytków, jednak zdaniem Zbigniewa Juchy, zastępcy Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu, takiej konieczności nie ma, a sprawą powinno zająć się miasto. – Najlepszym rozwiązaniem było by potraktowanie pomnika jako dobra kultury współczesnej – wyjaśnia. – Żeby tak się stało, trzeba by opracować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który mówi o możliwości objęcia ochroną wartościowych obiektów jako dóbr kultury współczesnej.

Pierwszy krok należy jednak do prezydenta, który mógłby skierować odpowiedni wniosek do rady miasta. O sprawę zapytaliśmy więc Macieja Chłodnickiego, rzecznika prasowego prezydenta Tadeusza Ferenca. – Pomnik stoi na terenie prywatnym, więc nasza ingerencja jest ograniczona. – przyznaje Chłodnicki. – Jest on niewątpliwie symbolem miasta i absolutnie nie powinno się z nim nic robić. Nie sądzę, żeby ojcowie bernardyni chcieli rzeczywiście rozburzać pomnik, bowiem spotkali by się z krytyka mieszkańców miasta.

Jeżeli nie prezydent, to radni mogą złożyć wniosek o przystąpienie do opracowania planu – Nie jest to skomplikowana sprawa – mówi Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. – Wystarczyło by, gdyby ktoś kto się na tym zna napisał zaledwie kilkanaście zdań. Ja jednak jestem zdania, że ojcowie bernardyni powinni pomnik przekazać miastu. Jestem jak najbardziej przeciw rozbiórce.

Katarzyna Szczyrek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
32 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ADAM
ADAM
8 lat temu

ZAŁOŻYC MAJTKI I ZOSTAWIC!!!!!

janles62
janles62
9 lat temu

niky nie zadał pytania ile kosztuje wyburzenie- kto za to zapłaci,młotkiem tego betonu nie rozbije, usunac i poszerzyć ulicę

wasyl
wasyl
9 lat temu

CZYN REWOLUCYJNU= Po wojnie z bronią w ręku zginęło ponad 20 tys. „Żołnierzy Wyklętych” (głównie z AK oraz WiN). W latach 1944-1955 komunistyczne sądy orzekły ponad 8 tys. wyroków śmierci, z których ok. 4,5 tys. zostało wykonanych. Ponad 200 tys. polskich patriotów trafiło do więzień i obozów pracy, najmłodsi do obozu w Jaworznie (chłopcy) i w Bojanowie (dziewczęta).
OTO WASPANIAŁY CZYN REWOLUCYJNY – ten pomnik wychwala tych co mordowali (służąc jako komuniści Sowietom) polskichj patriotów. TEN POMNIK TRZEBA ROZWALIC JAK NAJSZYBCIEJ

tow. Siwak - awangarda PRL-u
tow. Siwak - awangarda PRL-u
9 lat temu

POMNIK CZYNU REWOLUCYJNEGO!!! A co to był ten czyn rewolucyjny – zdrada członków KPP (szkolonych przed wojną w Moskwie do walki z Polską), mordowanie polskich patriotów z AK na Zamku w Rzeszowie, socjalistyczny terror, nieograniczona władza PZPR, SB, MO i ZOMO, zakłamanie na temat Katynia i Kresów Wschodnich, nazywanie wyzwoleniem okupacji sowieckiej Polski przez 50 lat – to jest ten czyn rewolucyjny, który ten pomnik upamiętnia. Ja się nie dziwię, że potomkowie całego aparatu socjalistycznego tędknią za tym wszystkim, bo to był ich raj, a cały naród mieli w d….e, bawili się świetnie. TEN KTO JEST ZA ZACHOWANIEM TEGO POMNIKA… Czytaj więcej »

enzo
enzo
9 lat temu

oby im się udało i ten syf zniknie z centrum miasta, szczekanie lewackich piesków nie ma znaczenia

Mieszczuch
Mieszczuch
9 lat temu

Józek za tobą Rzeszów,pazerny kler należy pozbawić majątków i zapędzić do modłów.
Pomnik Czynu Rewolucyjnego wybudowany za nasze pieniądze był i będzie na swoim
miejscu ponieważ to historia miasta.,której zniszczyć nie pozwolimy.

JÓzek
JÓzek
9 lat temu

Popieram w całości słuszne postulaty Rzeszowiaków, czarni won od pomnika. Zająć się tym do czego was powołano tj. do modłów i służby na rzecz wiernych lub wynocha z Rzeszowa. To skandal żeby zakonnicy w okresie kryzysu i ogólnej nędzy przejmowali nieruchomości miasta za symboliczną złotówkę i budowali za nasze pieniądze imperia biznesowe i miejsca rozrywki zwane ogrodami. Osoby które przekazały tereny stanowiące własność miasta poniżej wartości należy pociągnąć do odpowiedzialności karnej..Wdzięczny temat dla Prokuratury.. Oczekujemy owocnych działań obejmujących wszystkie nieruchomości przejęte przez pazerny kler w Rzeszowie i na Podkarpaciu,w tym dworek w Słocinie,ogromna pod względem wielkości nieruchomość przy ulicy Rejtana,,willa… Czytaj więcej »

Maniuś
Maniuś
9 lat temu

Na teraz powiesić na nim symbole papieskie i nikt nie ruszy, a przyda się na po następnej rewolucji – przypnie się co tam trzeba będzie……

maniek
maniek
9 lat temu

tow. Stalin dziękuje mieszkańcom Rzeszowa za oddanie i obronę tego pięknego pomnika, chwały PZPR, niech żyją wszyscy towarzysze!

PS Pamiątki po zamordowanych polskich zdrajcach ukochanego Kraju Rad do obejrzenia w rzeszowskim BWA, zapraszamy!

melon
melon
9 lat temu

Najbardziej śmieszy mnie określenie „symbol miasta”, poszukajcie najpierw definicji, potem piszcie o symbolach. Jak takie komunistyczne g.ów.no może być symbolem miasta???

Stefan
Stefan
9 lat temu
Reply to  melon

wypierdku z Malawy czy innego zadupia. Nie masz prawa wypowiadać się o Rzeszowie i pomniku, bo gdy go budowano twój ojciec ze wsi przeniósł się do miasta, bo dostał tutaj prace i mieszkanie od wstrętnej komuny. Gdyby nie ta straszna komuna do dzisiaj boso byś po ściernisku za kosiarka popierd….

xx
xx
9 lat temu

Pomnik jest wizytówką miasta i powinien zostać. Z drugiej strony kształt tego monumentu może braciszkom przeszkadzać w modlitewnym skupieniu.

KOLO
KOLO
9 lat temu

Rzeszowianka, antonia i inni, którzy chcą chronić tę kupę betonu… pomnik i wizytówka miasta? – stuknijcie sie w du..ne puste łby!!! Może postawcie sobie takie g..no przed oknem??? Po prostu poracha na maksa jak czytam takie posty :)

TARA
TARA
9 lat temu

my starzy komuniści, członkowie PZPR, pracownicy MO, ZOMO i SB powinismy sie zmobilicować i bronić tego pomnika, trzeba zrobić tam dyżury dzień i noc, aby nas nikt nie zaskoczył, wytłuklismy trochę tej ciemnoty w latach 40 i 50-tych, ale niestety jeszcze wielu jest takich, którym idee socjalizmu i przesłanie Lenina i Stalina sa obce, musimy byc odważnymi apostołami socjalizmu, szkoda, że upadły lagry na Syberii, bo tam trzeba wysłać tych co nie lubią naszego pomnika, który tak wspaniale przypomina nasz rewolucyjny czyn, wnet znajda się tacy co bedą chcieli zniszczyc Rzeszowski Zamek – sanktuarium socjalizmu lat 40/50-tych, gdzie mieliśmy sposobność… Czytaj więcej »

rzeszowiak
rzeszowiak
9 lat temu

Niech się odwalą czarne jupy od tego pomnika raz na zawsze !!!!!!!!! dojżeże miasto im za czapkę ryżu sprzedało ogromny teren w centrum miasta opiewajacy na grubo ponad 30 mln, to jeszcze chcą cos modernizować, mieli w zapiskach budowę ogrodów więc niech budują a to o jest poza niech zostawią w spokoju !!!!!!!!! Masto źle trochę zrobiło, podczas sporządzania umowy na oddanie za grosze terenu, powinno zaznaczyć aby pomnik był wyłączony z wszelkich pomysłów jego wyburzenia itp.

asterix1969
asterix1969
9 lat temu

Bernardyni – ręce precz od pomnika.

Rzeszowianka
Rzeszowianka
9 lat temu

My już nie dożyjemy tych czasów, ale one nadejdą. Wtedy wyburzane będą wszystkie budynki z krzyżami. Wtedy wyburzane będą wszelkie świątynie przepychu i obłudy. Wtedy ludzie zmądrzeją i przestaną finansować panów z Watykanu. Hipokryzja panów w sukienkach kiedyś zostanie zdemaskowana. Ale my już tego nie dożyjemy.
A pomnik powinien zostać!

melon
melon
9 lat temu
Reply to  Rzeszowianka

córko Lenina kto cię pytał o zdanie?

ks_bzdeciarz
ks_bzdeciarz
9 lat temu

pozbędziemy się klechów bernardynów a pomnik zostaje

wit
wit
9 lat temu

ROMAN ! Jaka przestrzeń do rozbudowy skrzyżowania ?
Ojcowie zagospodarują te kilkanaście metrów powstałego wtedy terenu.
Jesteś łatwowierny czy naiwny ! Nie liczą się ludzie i ich potrzeby.
Ważna jest mamona. Czy to czerwoni czy czarni, czy różowi, czy biali
ich hymnem jest piosenka „bo to co nas podnieca to się nazywa kasa……”

Dr
Dr
9 lat temu

Won od pomnika czarna mafio!!! Ich hipokryzja nie ma granic!!!

antonia
antonia
9 lat temu

przeciez juz od dawna sie straja o wyburzenie, malo tego maja to obiecane w radzie miasta poprzednia akcja przycichla nieco wiec do dziela braciszkowie, won od wielkiej ci….symbolu miasta!

Rzeszowianka
Rzeszowianka
9 lat temu

Pomnik to jednak część historii miasta i uważam, że powinien zostać. Pomijam to, że jest w pewnym stopniu rozpoznawalny w Polsce, bo gdyby nie on, większość ludzi nawet nie wiedziałaby, że jest coś takiego jak Rzeszów. Stanowcze NIE dla wyburzenia pomnika!

ROMAN
ROMAN
9 lat temu

a po co nowy symbol – Luneczko- czyn rewolucyjny pomyśl co on ci dał ten czyn -to ci dał że jedna sitwa zastąpiła drugą – która ci zrobiła wodę z mózgu i szare komórki zamieniły ci się w troty – rozebrać – będzie przestrzeń do przebudowy skrzyżowania – a nowym symbolem będzie kładka „ZERO” pomysł wodza

Kinga
Kinga
9 lat temu

Muszę przyznać, że ten pomnik jest rzeczywiście wizytówką miasta. jest symbolem rozpoznawalnym w całym kraju. po co go burzyć. W końcu to zabytek, koszmarny, ale jednak zabytek. Jestem osobą młodą i mnie nie przeszkadza.

luneczka
luneczka
9 lat temu

racje ma mieszkanka, niech się swoimi sprawami zajmą, pomnik nikomu przecież nie przeszkadza. Ciekawe co byłoby nowym symbolem Rzeszowa?

darek
darek
9 lat temu
Reply to  luneczka

krzyż

zakon zebrzacych.
zakon zebrzacych.
9 lat temu
Reply to  luneczka

mysle ze beda dazyc do postawienia jakiegos krzyza,szopki itp,tylko niech nie wolaja zeby to miasto zwlasnych pieniedzy to oswietlalo.

Peep
Peep
9 lat temu
Reply to  luneczka

Wyburzenie pomnika, to będzie zajęcie się swoją sprawą. Pomnik jest własnością ojczulków.

Józef
Józef
9 lat temu

No jasne, jak się dawniej składało tam wiązanki kwiatów po ślubie , zamiast na ołtarzu w kościele , to sentyment pozostał do tej pokracznej architektonicznie bryły betonu.

MARCIN
MARCIN
9 lat temu

SZKODA WIELKIEJ C….KI???

mieszkanka
mieszkanka
9 lat temu

NIECH SIĘ MODLĄ A OD POMNIKA WON!!!!!!!!!!!!!!!!!!!