Bernardyni chcą pozbyć się pomnika?

Uchronić pomnik przed ewentualnym wyburzeniem mogło by miasto. Włodarze Rzeszowa nie kwapią się jednak do podjęcia jakichkolwiek kroków. Fot. Wojciech Preisner

RZESZÓW. Zapobiec rozbiórce monumentu może tylko miasto, ale do tematu podchodzi z rezerwą.

Ponoć ojcowie bernardyni noszą się z zamiarem wyburzenia pomnika Czynu Rewolucyjnego. Taką informacje podała jedna z rzeszowskich gazet. Dla większości mieszkańców wiadomość może być szokiem, bo przecież komunistyczny monument urósł do rangi wizytówki Rzeszowa. Bernardynom plany może pokrzyżować tylko i wyłącznie miasto. Ale czy w porę podejmie odpowiednie kroki?

W 2006 roku ojcowie bernardyni zostali właścicielami zarówno pomnika jak i terenu na którym stoi. Stało się to za sprawą rzeszowskich radnych, którzy oddali go ojcom za 30 tys. zł. Od tego czasu tylko oni mają prawo decydować o jego losie. I podobno pytali już autora pomnika, Mariana Koniecznego, o zgodę na jego wyburzenie.

Kto uratuje pomnik?

Co mogło by zatem uchronić monument? – Właściciele obiektu ojcowie bernardyni rzeczywiście mają prawo powziąć decyzję o jego wyburzeniu – mówi Andrzej Stroński, Miejski Konserwator Zabytków. – Pomnika nie można nawet wpisać do rejestru zabytków, co chroniło by go przed zniszczeniem, bo w 2002 roku były prezydent Andrzej Szlachta dołożył do niego herb. Modyfikacja monumentu sprawiła, że nie jest on już oryginalny.

O wpis mógłby się postarać jednak wojewódzki konserwator zabytków, jednak zdaniem Zbigniewa Juchy, zastępcy Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu, takiej konieczności nie ma, a sprawą powinno zająć się miasto. – Najlepszym rozwiązaniem było by potraktowanie pomnika jako dobra kultury współczesnej – wyjaśnia. – Żeby tak się stało, trzeba by opracować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który mówi o możliwości objęcia ochroną wartościowych obiektów jako dóbr kultury współczesnej.

Pierwszy krok należy jednak do prezydenta, który mógłby skierować odpowiedni wniosek do rady miasta. O sprawę zapytaliśmy więc Macieja Chłodnickiego, rzecznika prasowego prezydenta Tadeusza Ferenca. – Pomnik stoi na terenie prywatnym, więc nasza ingerencja jest ograniczona. – przyznaje Chłodnicki. – Jest on niewątpliwie symbolem miasta i absolutnie nie powinno się z nim nic robić. Nie sądzę, żeby ojcowie bernardyni chcieli rzeczywiście rozburzać pomnik, bowiem spotkali by się z krytyka mieszkańców miasta.

Jeżeli nie prezydent, to radni mogą złożyć wniosek o przystąpienie do opracowania planu – Nie jest to skomplikowana sprawa – mówi Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. – Wystarczyło by, gdyby ktoś kto się na tym zna napisał zaledwie kilkanaście zdań. Ja jednak jestem zdania, że ojcowie bernardyni powinni pomnik przekazać miastu. Jestem jak najbardziej przeciw rozbiórce.

Katarzyna Szczyrek

do “Bernardyni chcą pozbyć się pomnika?”

 1. ADAM

  ZAŁOŻYC MAJTKI I ZOSTAWIC!!!!!

 2. janles62

  niky nie zadał pytania ile kosztuje wyburzenie- kto za to zapłaci,młotkiem tego betonu nie rozbije, usunac i poszerzyć ulicę

 3. wasyl

  CZYN REWOLUCYJNU= Po wojnie z bronią w ręku zginęło ponad 20 tys. „Żołnierzy Wyklętych” (głównie z AK oraz WiN). W latach 1944-1955 komunistyczne sądy orzekły ponad 8 tys. wyroków śmierci, z których ok. 4,5 tys. zostało wykonanych. Ponad 200 tys. polskich patriotów trafiło do więzień i obozów pracy, najmłodsi do obozu w Jaworznie (chłopcy) i w Bojanowie (dziewczęta).
  OTO WASPANIAŁY CZYN REWOLUCYJNY – ten pomnik wychwala tych co mordowali (służąc jako komuniści Sowietom) polskichj patriotów. TEN POMNIK TRZEBA ROZWALIC JAK NAJSZYBCIEJ

 4. tow. Siwak - awangarda PRL-u

  POMNIK CZYNU REWOLUCYJNEGO!!! A co to był ten czyn rewolucyjny – zdrada członków KPP (szkolonych przed wojną w Moskwie do walki z Polską), mordowanie polskich patriotów z AK na Zamku w Rzeszowie, socjalistyczny terror, nieograniczona władza PZPR, SB, MO i ZOMO, zakłamanie na temat Katynia i Kresów Wschodnich, nazywanie wyzwoleniem okupacji sowieckiej Polski przez 50 lat – to jest ten czyn rewolucyjny, który ten pomnik upamiętnia. Ja się nie dziwię, że potomkowie całego aparatu socjalistycznego tędknią za tym wszystkim, bo to był ich raj, a cały naród mieli w d….e, bawili się świetnie.
  TEN KTO JEST ZA ZACHOWANIEM TEGO POMNIKA ALBO JEST IDOTĄ , ALBO JEST TOWARZYSZEM LUB JEGO POTOMKIEM.

 5. enzo

  oby im się udało i ten syf zniknie z centrum miasta, szczekanie lewackich piesków nie ma znaczenia

 6. Mieszczuch

  Józek za tobą Rzeszów,pazerny kler należy pozbawić majątków i zapędzić do modłów.
  Pomnik Czynu Rewolucyjnego wybudowany za nasze pieniądze był i będzie na swoim
  miejscu ponieważ to historia miasta.,której zniszczyć nie pozwolimy.

 7. JÓzek

  Popieram w całości słuszne postulaty Rzeszowiaków, czarni won od pomnika.
  Zająć się tym do czego was powołano tj. do modłów i służby na rzecz wiernych
  lub wynocha z Rzeszowa.
  To skandal żeby zakonnicy w okresie kryzysu i ogólnej nędzy przejmowali
  nieruchomości miasta za symboliczną złotówkę i budowali za nasze pieniądze
  imperia biznesowe i miejsca rozrywki zwane ogrodami.
  Osoby które przekazały tereny stanowiące własność miasta poniżej wartości
  należy pociągnąć do odpowiedzialności karnej..Wdzięczny temat dla Prokuratury..
  Oczekujemy owocnych działań obejmujących wszystkie nieruchomości przejęte
  przez pazerny kler w Rzeszowie i na Podkarpaciu,w tym dworek w Słocinie,ogromna
  pod względem wielkości nieruchomość przy ulicy Rejtana,,willa przy ulicy ks. Jałowego
  oraz wiele,wiele innych. Nadchodzi czas rozliczeń.

 8. Maniuś

  Na teraz powiesić na nim symbole papieskie i nikt nie ruszy, a przyda się na po następnej rewolucji – przypnie się co tam trzeba będzie……

 9. maniek

  tow. Stalin dziękuje mieszkańcom Rzeszowa za oddanie i obronę tego pięknego pomnika, chwały PZPR, niech żyją wszyscy towarzysze!

  PS Pamiątki po zamordowanych polskich zdrajcach ukochanego Kraju Rad do obejrzenia w rzeszowskim BWA, zapraszamy!

 10. melon

  Najbardziej śmieszy mnie określenie „symbol miasta”, poszukajcie najpierw definicji, potem piszcie o symbolach. Jak takie komunistyczne g.ów.no może być symbolem miasta???

  • Stefan

   wypierdku z Malawy czy innego zadupia. Nie masz prawa wypowiadać się o Rzeszowie i pomniku, bo gdy go budowano twój ojciec ze wsi przeniósł się do miasta, bo dostał tutaj prace i mieszkanie od wstrętnej komuny. Gdyby nie ta straszna komuna do dzisiaj boso byś po ściernisku za kosiarka popierd….

 11. xx

  Pomnik jest wizytówką miasta i powinien zostać. Z drugiej strony kształt tego monumentu może braciszkom przeszkadzać w modlitewnym skupieniu.

 12. KOLO

  Rzeszowianka, antonia i inni, którzy chcą chronić tę kupę betonu… pomnik i wizytówka miasta? – stuknijcie sie w du..ne puste łby!!! Może postawcie sobie takie g..no przed oknem??? Po prostu poracha na maksa jak czytam takie posty :)

 13. TARA

  my starzy komuniści, członkowie PZPR, pracownicy MO, ZOMO i SB powinismy sie zmobilicować i bronić tego pomnika, trzeba zrobić tam dyżury dzień i noc, aby nas nikt nie zaskoczył, wytłuklismy trochę tej ciemnoty w latach 40 i 50-tych, ale niestety jeszcze wielu jest takich, którym idee socjalizmu i przesłanie Lenina i Stalina sa obce, musimy byc odważnymi apostołami socjalizmu, szkoda, że upadły lagry na Syberii, bo tam trzeba wysłać tych co nie lubią naszego pomnika, który tak wspaniale przypomina nasz rewolucyjny czyn, wnet znajda się tacy co bedą chcieli zniszczyc Rzeszowski Zamek – sanktuarium socjalizmu lat 40/50-tych, gdzie mieliśmy sposobność oczyśćić społeczeństwo z zaplutych karłów reakcji, widać jednak, ze za mało byliśmy stanowczy, pełna mobilizacja jest konieczna, bój to jest nasz ostatni

 14. rzeszowiak

  Niech się odwalą czarne jupy od tego pomnika raz na zawsze !!!!!!!!! dojżeże miasto im za czapkę ryżu sprzedało ogromny teren w centrum miasta opiewajacy na grubo ponad 30 mln, to jeszcze chcą cos modernizować, mieli w zapiskach budowę ogrodów więc niech budują a to o jest poza niech zostawią w spokoju !!!!!!!!! Masto źle trochę zrobiło, podczas sporządzania umowy na oddanie za grosze terenu, powinno zaznaczyć aby pomnik był wyłączony z wszelkich pomysłów jego wyburzenia itp.

 15. asterix1969

  Bernardyni – ręce precz od pomnika.

 16. Rzeszowianka

  My już nie dożyjemy tych czasów, ale one nadejdą. Wtedy wyburzane będą wszystkie budynki z krzyżami. Wtedy wyburzane będą wszelkie świątynie przepychu i obłudy. Wtedy ludzie zmądrzeją i przestaną finansować panów z Watykanu. Hipokryzja panów w sukienkach kiedyś zostanie zdemaskowana. Ale my już tego nie dożyjemy.
  A pomnik powinien zostać!

 17. ks_bzdeciarz

  pozbędziemy się klechów bernardynów a pomnik zostaje

 18. wit

  ROMAN ! Jaka przestrzeń do rozbudowy skrzyżowania ?
  Ojcowie zagospodarują te kilkanaście metrów powstałego wtedy terenu.
  Jesteś łatwowierny czy naiwny ! Nie liczą się ludzie i ich potrzeby.
  Ważna jest mamona. Czy to czerwoni czy czarni, czy różowi, czy biali
  ich hymnem jest piosenka „bo to co nas podnieca to się nazywa kasa……”

 19. Dr

  Won od pomnika czarna mafio!!! Ich hipokryzja nie ma granic!!!

 20. antonia

  przeciez juz od dawna sie straja o wyburzenie, malo tego maja to obiecane w radzie miasta poprzednia akcja przycichla nieco wiec do dziela braciszkowie, won od wielkiej ci….symbolu miasta!

 21. Rzeszowianka

  Pomnik to jednak część historii miasta i uważam, że powinien zostać. Pomijam to, że jest w pewnym stopniu rozpoznawalny w Polsce, bo gdyby nie on, większość ludzi nawet nie wiedziałaby, że jest coś takiego jak Rzeszów. Stanowcze NIE dla wyburzenia pomnika!

 22. ROMAN

  a po co nowy symbol – Luneczko- czyn rewolucyjny pomyśl co on ci dał ten czyn -to ci dał że jedna sitwa zastąpiła drugą – która ci zrobiła wodę z mózgu i szare komórki zamieniły ci się w troty – rozebrać – będzie przestrzeń do przebudowy skrzyżowania – a nowym symbolem będzie kładka „ZERO” pomysł wodza

 23. Kinga

  Muszę przyznać, że ten pomnik jest rzeczywiście wizytówką miasta. jest symbolem rozpoznawalnym w całym kraju. po co go burzyć. W końcu to zabytek, koszmarny, ale jednak zabytek. Jestem osobą młodą i mnie nie przeszkadza.

 24. luneczka

  racje ma mieszkanka, niech się swoimi sprawami zajmą, pomnik nikomu przecież nie przeszkadza. Ciekawe co byłoby nowym symbolem Rzeszowa?

 25. Józef

  No jasne, jak się dawniej składało tam wiązanki kwiatów po ślubie , zamiast na ołtarzu w kościele , to sentyment pozostał do tej pokracznej architektonicznie bryły betonu.

 26. MARCIN

  SZKODA WIELKIEJ C….KI???

 27. mieszkanka

  NIECH SIĘ MODLĄ A OD POMNIKA WON!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.