Bernardyni chcą wyburzyć pomnik?

Chodzą słuchy, że ojcowie Bernardyni noszą się z zamiarem zburzenia pomnika. Ich plany mogli by pokrzyżować radni. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Sprawdziliśmy, kto może uratować monument.

Temat rzekomego zamiaru wyburzenia pomnika Czynu Rewolucyjnego przez ojców Bernardynów powraca jak bumerang. Dla większości mieszkańców komunistyczny pomnik jest jednak wizytówką miasta, dlatego wyprzedzając fakty postanowiliśmy sprawdzić kto i w jaki sposób mógłby go ocalić.

Właściciele pomnika, ojcowie Bernardyni, którzy są w jego posiadaniu od 2006 r. mogą zdecydować o jego rozbiórce dosłownie w każdej chwili. Można im jednak w tym skutecznie przeszkodzić. Żeby tak się stało, trzeba by opracować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który mówi o możliwości objęcia ochroną wartościowych obiektów jako dóbr kultury współczesnej.

Kto mógłby to zrobić? Odpowiedni wniosek o przystąpienie do opracowania planu mógłby skierować do rady miasta prezydent Tadeusz Ferenc lub sami radni. Jak widać prezydent nie kwapi się do tego, więc sprawą postanowiliśmy zainteresować naszych radnych. Jednak ich zdania w tej kwestii są podzielone.

- Mam nadzieję, że kiedyś Rzeszowianie będą kojarzyć z miastem inne do tej pory nie promowane, lub słabo promowane budowle jak np. ratusz, zamek czy nowoczesne budynki Politechniki, a pomnik będzie raził i będzie niczym innym jak wyrzutem czasów w których komunizm walczył z człowiekiem – mówi Jerzy Cypryś, szef klubu PiS.

Szanse na powodzenie  pomysłu ocalenia pomnika widzi za to Czesław Chlebek, szef klubu Rozwój Rzeszowa - Do pomysłu jego ratowania trzeba by zaangażować więcej osób, potrzebna była by większość, bo taki pomysł trzeba przegłosować, a zapewne będzie grupa osób przeciwnych – twierdzi. Podobnego zdania jest Jolanta Kaźmierczak, szefowa klubu radnych PO Pomnik wrósł w krajobraz miasta, dlatego warto było by postarać się go ocalić. Moim zdaniem sympatii nie budzi jednak jego nazwa.

Jak się okazuje największym zwolennikiem ochrony pomnika jest klub SLD. – Jesteśmy jak najbardziej za tym, by pomnik ocalić i jeżeli będzie taka możliwość z pewnością złożymy projekt takiej uchwały – mówi Grzegorz Budzik, radny SLDJeżeli nie uzyskała by akceptacji radnych, to będziemy zbierać podpisy mieszkańców Rzeszowa pod uchwałą obywatelską. By przeforsować pomysł trzeba zebrać ich 500.

***

Co sądzą Państwo o pomyśle wyburzenia pomnika? Warto go pozostawić, czy jednak zlikwidować? Na Państwa opinie w tej sprawie czekamy pod nr telefonu 17 7470838.

Katarzyna Szczyrek

do “Bernardyni chcą wyburzyć pomnik?”

 1. ja

  klechom sie przewraca w głowie,za duzo chca!!!!!

 2. smok

  Nareszcie. Szkoda że dopiero teraz biorą się za to straszne monstrum w centrum miasta.

 3. wojtek

  założyć na pomnik czerwone stringi

 4. Jan

  „…Kościół to największa i najbogatsza korporacja biznesowa, która zarabia krocie i daje zatrudnienie setkom tysięcy pracowników na świcie.
  Jest międzynarodową korporacją zajmującą się kontrolą poddanych oraz sprzedażą usług religijnych (iluzji)…”
  Autor: Richard Dawkins “Bóg urojony” (tytuł oryginalny The God Delusion)

 5. Józek

  Radni Miasta Rzeszowa z Prezydentem Ferencem powinni w terminie natychmiastowym podjąć
  starania o uchylenie wszystkich uchwał przekazujących klerowi majątek miasta za symboliczną złotówkę.
  W tym dworku w Słocinie i na ulicy Ks..Jałowego,kilkupiętrowej kamienicy przy ul. Zamkowej,licznych
  atrakcyjnych działek w tym przy ul. Rejtana,parking przy Urzędzie Wojewódzkim o wartości około 42 milionów odstąpiono Bernardynom za 32tyś. złotych z przeznaczeniem na działalność biznesową i ogrody
  tzw. włoskie.Zadaniem kleru nie jest gromadzenie majątku , prowadzenie działalności biznesowej czy
  obnoszenie się bogactwem. Pomnik jest symbolem miasta wybudowanym za ogromne pieniądze
  podatników i nie może stanowić własności kleru ,dlatego mówimy klerowi stanowcze nie!!!

 6. edward

  A moze by tak bernardynow usunac.

 7. ANDRZEJ

  POco nam ten relikt komunizmu

 8. born in Rzeszów

  Brawo wyburzyc ten relikt przeszłej epoki akurat tu zgadzam się z braciszkami w 100 %

  • Icek brat Salci

   liczne masz rodzeństwo buraku

  • też urodzony w Rzeszowie

   Brawo, ale bądźmy konsekwentni i wyburzmy jeszcze Nowe Miasto, Baranówke, Krakowską Południe, os Tysiąclecia i pozostałą zabudowę z lat 44-89 – przecież to też relikty przeszłej epoki.

   • dres

    to jeden z głupszych argumentów używanych by bronić komunistycznych śmieci. Widzisz różnica jest taka że budynki są obiektami użytkowymi i nie przedstawiają sobą zadnej symboliki (zazwyczaj) natomiast pomnik słuzy by cos gloryfikować i stawiać za wzór. Nikt normalny chyba nie będzie stawiał za wzór zbrodniczej ideologii a jesli masz inne zdanie to zacznij moze zbierać podpisy pod petycją o postawienie pomnika lenikowi stalinowi albo hitlerowi wybierz sobie, z ktorym ci najbardziej po drodze.

 9. rzeszowiak

  Oni „se” mogą wyburzyć klerykalny dekiel chyba, dojże iż miasto im sprzedało za grosze ten teren to jeszcze będą cwaniakować odnośnie wyburzenia pomnika, – miasto przy oddawaniu terenów ojczulkom powinni zawrzeć umowę pod warunkiem nietykalności pomnika I WSZYSTKO BYŁO BY OCZYWISTE, a tak to robia co im sie podoba bo to ich teren.

 10. uczony w Pismie

  Nie lepiej zaadoptowac jako oltarz ? Krzyz u gory jest, figury swiete sa to czego potrzeba wiecej ?
  Postawic po bokach lichtarze i skarbonki koscielne dookola i po krzyku !

 11. zombi

  parę dni temu w tv pokazano jak na sląsku pogoniono w wyniku referendum ratuszowe talatajstwo.Co stoi na przeszkodzie przeprowadzic takie referendum ww rzeszowie ipogonić ferenza,radna ktora mu nie odmawia i jeszcze paru nawiedzonych rajcow?

 12. Andrzejek

  W Stalowej Woli i Zaklikowie grasuje ponoć złodziej pomników. Niedawno ukradł pięciometrowy Krzyż i POd osłoną nocy (ponoć w asyście policji) umieścił go na swoim podwórku w Zaklikowie. A że jest ponoć niewierzący (albo się mu tylko wydaje, że jest) to może by tak wadza ludowa zleciła mu kradzież tego rzeszowskiego pomnika.

 13. Kominiarz

  Powinni odsprzedać miastu pomnik i kawałek terenu dookoła za symboliczną złotówkę. Szkoda kasy na rozbiórkę.

 14. wojtek

  Może przenieść pomnik na działkę nad Wisłokiem.Mamy specjalistów na politechnice i może w ramach zajęć sprawdzą czy jest możliwość rozmontowania tego obiektu i przetransportowania go miejsca posadowienia i czy warto.A może powinno się go wyburzyć a mniejszy od nowa wybudować czy to nad Wisłokiem czy na działce obok jakieś drogi wjazdowej do miasta choćby na ul.Lubelskiej, bo jest to zapewne jakiś symbol miasta Rzeszowa.

 15. Piotr

  Nie wyobrażam sobie tego. Gdyby jednak ,to niech to robią na koszt własny,ani złotówki od miasta.

 16. wiesiek

  Palikoty PO pokazują chcą likwidacji religii w szkołach w Boże Ciało premier manifestuje na nie ukończonej autostradzie do Łodzi jedzie na obiad do niewierzącego TVN24 robi z tego program. Kościół powinien pokazać rządzącej klice że społeczeństwo jest z kościołem

 17. asterix1969

  Niech spadają, pazerni!

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.