Bez nowego tomografu ani rusz

Nowy tomograf w stalowowolskim szpitalu byłby wykorzystywany również do badań kardiologicznych. Obecny już się do tego prawie nie nadaje. Fot. Jerzy Mielniczuk

STALOWA WOLA. Ambitny program profilaktyki nowotworowej sporo będzie kosztował. Dla ratowania ludzkich istnień radni zrezygnowali z ocieplania szkół.

Powiatowy Szpital Specjalistyczny rozpoczął starania o nowy tomograf. Na początek zarządzający lecznicą zdobyli przychylność radnych powiatowych, którzy zgodzili się wesprzeć szpital kwotą 4,5 mln zł. Do szczęścia szpitalowi zabraknie nieco ponad 5 mln zł, ale tu idealnie wpisują się programy pomocowe, chociażby Norweski Mechanizm Finansowy.

Powiat przyjął ambitny program profilaktyki nowotworowej, którego koszt został oszacowany na blisko 10 mln zł. Same chociażby badania profilaktyczne kobiet pochłoną prawie milion, ale badania trzeba przeprowadzać na dobrym sprzęcie, którego szpital powiatowy nie ma.

– Szpital, żeby prawidłowo funkcjonował, musi mieć nowa diagnostykę – twierdzi Robert Fila, starosta stalowowolski. – Szczerze mówiąc, to sprzęt, który teraz jest, działa już tylko siłą rozpędu.

Jak nie pomogą bogate kraje, to wydzierżawią
Słowa starosty potwierdził Antoni Bochnak, zastępca dyrektora stalowowolskiej lecznicy. Wg niego, szpital bez nowego tomografu nie ma przyszłości. Sam tomograf nowej generacji kosztuje ok. 2,5 mln zł, ale trzeba dokupić jeszcze rezonans i przynajmniej aparat USG. W ten sposób koszt zakupu nowych urządzeń medycznych wzrósł do 6,7 mln zł. Doliczając 2,5 mln zł na samą adaptację pomieszczeń pracowni diagnostyki obrazowej oraz wspomniane badania profilaktyczne, wyjdzie prawie równo 10 mln zł. Radni, poszukując pieniędzy na wymianę sprzętu, zrezygnowali z planowanej na ten rok termomodernizacji szkół. Szpital nie miał z czego zrezygnować i dlatego wystąpił o wsparcie do kilku funduszy europejskich. Gdyby nawet tego wsparcia nie dostał, to urządzenia i tak trafią do lecznicy. – Choćby przez leasing czy dzierżawę – mówi starosta Fila.

Prace przygotowawcze do nowej pracowni w szpitalu mogą ruszyć już jesienią. Szpital ma potrzebną dokumentację i wystarczy teraz tylko ogłosić przetarg. O jego wynikach poinformuje nowy dyrektor, którego poznamy jeszcze w tym tygodniu.

jam

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o