Bez rewolucji na Uniwersytecie Rzeszowskim

Były rektor prof. St. Uliasz (z lewej) gratuluje nowemu – prof. A. Bobce. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Uroczyste przekazanie rektorskiej władzy.

Prof. dr hab. Aleksander Bobko objął w czwartek oficjalnie stanowisko rektora największej uczelni w regionie – Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zadeklarował ciągłość w kierowaniu uczelnią, bez radykalnych zmian.

Insygnia władzy – łańcuch, berło oraz pierścień – prof. Bobce przekazał podczas nadzwyczajnego posiedzenia Senatu poprzedni rektor – prof. Stanisław Uliasz. Nowy rektor podczas krótkiego wystąpienia zadeklarował, że przy podejmowaniu decyzji będzie kierował się zawsze dobrem Uniwersytetu. – W tej chwili czuję odpowiedzialność z jednej strony przed tymi, którzy tworzyli to wielkie dzieło, jakim jest Uniwersytet, i z drugiej strony przed tymi, którzy przyjdą po nas. Bo Uniwersytet to ciągłość. Tak los chciał, tak zdecydowaliście państwo, żeby przez kolejne 4 lata szczególna odpowiedzialność spoczywała na mnie. Deklaruję, że wywiążę się z tej odpowiedzialności  – mówił w oficjalnym wystąpieniu.

Nowy rektor spotkał się z dziennikarzami. Na pytanie, w jakim kierunku poprowadzi uczelnię – humanistycznym czy technicznym – stwierdził: – Dziś nie ma odwrotu od tego, aby uniwersytet był uczelnią uniwersalną, przyrodniczo-humanistyczną. Te inwestycje, które już podjęliśmy, ciągną uniwersytet w kierunku przyrodniczym, natomiast tradycja kieruje nas w stronę humanistyki.

Prof. zapowiedział, że uniwersytet nawiąże współpracę z nowymi naukowcami z innych ośrodków. Nie są to “nazwiska z pierwszych stron gazet”. – Będą nowi profesorowie na wydziale prawa i w instytucie fizyki – powiedział.

Prof. dr hab. Aleksander Bobko jest związany z rzeszowską uczelnią od 1989 r. Z wykształcenia informatyk i filozof. Ukończył krakowskie uczelnie, w tym byłą Papieską Akademię Teologiczną. Uważa się za ucznia księży profesorów Józefa Tischnera i Michała Hellera. Studiował też w Niemczech. Profesor urodził się w Przemyślu, wychował w Rzeszowie. Ma córkę (jest szczęśliwym dziadkiem dwóch wnuczek) i syna (studiuje w Poznaniu). Gra na fortepianie i gitarze, miłośnik piłki nożnej i brydża.

ps

do “Bez rewolucji na Uniwersytecie Rzeszowskim”

  1. mocher

    jak taki swiéty to tylko czeka na rozwój teologii i budowy koscioow akademickich

  2. roman

    który jest bobko a ktory uliasz ?
    ten w wyliniałym mocherowym gronostaju to rektor ?

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.