Bez szczepień choroby zakaźne będą zabijać

Fot. Archiwum

W związku z zamieszaniem wokół obowiązkowych szczepień (w Sejmie leży projekt ustawy optujący za likwidacją obowiązku szczepień) z Adamem Sidorem, podkarpackim państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym, rozmawia Anna Moraniec.

Projekt ustawy znoszący obowiązkowe szczepienia przeszedł w pierwszym czytaniu. Jak pan to skomentuje? Dlaczego utrzymanie status quo jest tak ważne?
– Szczepienia ochronne są najskuteczniejszą formą zwalczania chorób zakaźnych i największym osiągnięciem człowieka w dziedzinie medycyny. Ratują życie, chronią przed powikłaniami związanymi z chorobami zakaźnymi, a także  chronią tych, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą z nich skorzystać. Są niezbędne do ochrony zdrowia obywateli.

– Czym może skończyć się odstąpienie od obowiązku na rzecz dobrowolności szczepień?
– Odstąpienie od obowiązkowych szczepień może w konsekwencji znacząco obniżyć poziom wyszczepialności do wskaźników, które nie będą gwarantowały bezpieczeństwa epidemiologicznego. Na konsekwencje takich działań  nie będziemy musieli długo czekać, a to czego się najbardziej  obawiamy to możliwość  wzrostu liczby zachorowań,  do rozmiarów epidemii.   Dzięki szczepieniom uzyskano w Polsce bardzo niskie wskaźniki zapadalności, a o niektórych chorobach zakaźnych  po prostu już zapomnieliśmy. Zniszczenie tak dobrze funkcjonującego systemu szczepień, szczególnie w dobie intensywnych ruchów migracyjnych ludności, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Obserwując doświadczenia innych krajów, gdzie obowiązek szczepień został zniesiony widzimy powrót do obowiązkowych szczepień, a nawet zaostrzenie wymagań, np. w przypadku dzieci przyjmowanych do żłobków, przedszkoli. 

Choroby zakaźne nie znają granic, mogą szerzyć się w nieprzewidywalnym tempie, są zagrożeniem dla życia, a ich powikłania bardzo często w sposób nieodwracalny zmieniają jakość życia.

Dziękuję za rozmowę.

14
Dodaj komentarz

avatar
11 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
IolekAnal FatalObserwatorRadekEdeh Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Iolek
Gość
Iolek

Trzeba się szczepić .Autorytety medyczne powiedzieły że jest już dostępna ,szczepionka na głupotę.Zero skutków ubocznych i aluminium.Nazywa sie Debilexin .Rodacy do aptek.

Anal Fatal
Gość
Anal Fatal

Ciekawe czy przeciwnicy szczepienia mieliby za złe że pies, który pogryzł ich dzieci był akurat zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Pewnie zaatakowali by za to właściciela psa.
Moja rada dla antyszczepionkowców: szczepcie tylko te dzieci, które chcecie zatrzymać…

hijena
Gość
hijena

czy posiadasz jakies kompetencje naukowe,dorobek w kwestii badania szkodliwości szczepionek? Czy tylko powielasz dyrdymały wyczytane u doktora Googla.Nie można wykluczyć ,że tylko dzięki rozsądkowi twoich rodziców,którzy zaniesli ciebie do babki akuszerki i zaszczepili,dzisiaj mozesz pisac brednie na forum.

Obserwator
Gość
Obserwator

Ty nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, ja pisałem swoje wnioski z dyskusji w sejmie. Szkoda ty tylko potrafisz ubliżać a dyskusji sejmowej nie oglądałeś. Twoja wiedza opiera się tylko na witrynie Googla.

hijena
Gość
hijena

obserwator mowię jeszcze raz.Tylko dzięki rozwadze i wiedzy twoich rodzicow ,ktorzy poddali ciebie obowiązkowym szczepieniom ,żyjesz w zdrowiu i masz mozliwośc dzisiaj jazgotac na forum,co potwierdza fakt ,że nadal nie wynaleziono szczepionki na debilizm kazdego stopnia.Przemysl moje slowa dokładnie i w skupieniu.

Obserwator
Gość
Obserwator

Słuchałem całej dyskusji sejmowej w tym temacie. Nie będę się wypowiadał na temat obowiązkowych szczepień. Ale tam poruszano też problem szczepionek, my jak to w Polsce kupujemy rzeczy najtańsze i szczepionki zawierają szkodliwe dla dzieci składniki. Może przed dopuszczeniem powinny być dokładnie w Polsce przebadane.

Radek
Gość
Radek

Proste jak drut. Zapomnieliśmy o tych chorobach przez szczepienia. Wrócą bardzo szybko, gdy przestaniemy się szczepić na podstawowe schorzenia, które jeszcze 60 lat temu i więcej bombardowały najmniejsze dzieci: polio, odra, różyczka. O krztuścu i tężcu nie wspomnę. To było setki tysięcy zgonów dzieci rocznie. O tym się już nie pamięta. Inną sprawą jest to, że nie ma w Polsce funduszu poszczepiennego dla osób z negatywnymi konsekwencjami. Należy ten fundusz stworzyć, co od lat funkcjonuje w Europie zachodniej. Ponadto trzeba rozważyć czy szczepić dzieci chore lub niepełnosprawne z obniżoną odpornością organizmu. Ale to są przykłady jednostkowe, a nie tak jak… Czytaj więcej »

Edeh
Gość
Edeh

A nie szczepcie się tylko potem idźcie umierać ziębie pod drzwiami a nie w szpitalu za moje pieniądze.

eńst
Gość
eńst

A o niektórych chorobach zakaźnych po prostu już zapomnieliśmy czy doktor może udowodnić ten związek z obowiazkowymi szczepieniami?

Janusz
Gość
Janusz

Szczepić czy nie szczepić – nie mnie to rozstrzygać, już mnie to mnie dotyczy. Problemem jednak jest to, czy przy obowiązkowych szczepieniach państwo powinno ponosić odpowiedzialność w tym i finansową za negatywne ( niekiedy) skutki szczepień ( obowiązkowych). Wydawać by się mogło, że tak, ale się od tej odpowiedzialności uchyla. Uważam , że niesłusznie. Jeśli już coś się każe robić obywatelowi na siłę, to konsekwencje tego spadają na państwo.

asdf
Gość
asdf

Nie nie będą zabijać .
3 milony Ukraińców w Polsce nie jest szczepionych . Nie mówię już o przybyszach z Pakistanu czy Indii .

lolek
Gość
lolek

W każdym cywilizowanym państwie szczepienia są dobrowolne a nie przymusowe nawet się nie chce komentującym tu debilom tego sprawdzić .Ale tak to jest dopuki sam idiota jaden z drugim niedoświadczy tego na własnej skórze .Poczytaj trochę tumanie zanim skomentujesz .Nieuków i ignorantów trzeba izolować.A może za dużo szczepionek się przyjęło i dekiel się lasuje?

hijena
Gość
hijena

co to za państwo ,w ktorym dyskutuje się nad przepisami obowiązującymi od lat.Takimi samymi ,jakie obowiązują w kazdym cywilizowanym panstwie na całym swiecie.Tych jazgoczących jełopów i półglowkowych leczących się u dr Googla pociągnąc do odpowiedzialności karnej ,a ich nieszczepione bachory odizolowac wszelkimi dostepnymi sposobami od zdrowego psychicznie społeczeństwa.Rodziców publicznie napiętnowac i podac do wiadomości publicznej ich dane osobowe.

stan
Gość
stan

Gdyby Ci którzy mieli leczyć to by ludzie nie leczyli się u Dr Googla , z którego rad coraz częściej korzystają Ci którzy leczyć ludzi mieli . W cywylizowanych krajach szczepionki wyrabiane i przebadane w tych krajach jak niegdyś u nas , a nie ściągane z US , których tam nikt nie chciał .