Bezcenne budowle w kolbuszowskim skansenie

Zabytkowy kościół z Rzochowa jest już otwarty dla zwiedzających. Fot. Autor

KOLBUSZOWA. Największa atrakcja turystyczna regionu – Park Etnograficzny, wzbogacił się o zabytkowy zespół sakralny z Rzochowa i starą szkołę z Trzebosi. 

Dobiega końca realizacja największego przedsięwzięcia w dziejach Parku Etnograficznego w Kolbuszowej. Mowa o przeniesieniu z mieleckiego Rzochowa i zestawienie zabytkowego zespołu sakralnego (świątynia z 1843 roku wraz z dzwonnicą i ogrodzeniem z czterema kapliczkami). Inną „nową” budowlą, która z pewnością będzie wizytówką kolbuszowskiego skansenu, jest zabytkowa szkoła z Trzebosi.

Drewniany kościół z Rzuchowa wybudowano w 1842 r. zaraz po wielkiej powodzi. Do dziś obiekt posiada wyposażenie z tamtego okresu, choć niektóre elementy ołtarzy i wyposażenia są jeszcze starsze. Decyzja o rozebraniu świątyni i przeniesieniu jej do skansenu w Kolbuszowej zapadła kilka lat temu. Operacja warta ok. 3,5 mln zł obejmowała również rekonstrukcję obejścia kościelnego i prace konserwatorskie całego wyposażenia świątyni.

– Obiekt ten można oglądać, ale w ograniczonym stopniu – zaznacza Jacek Bardan (58 l.), dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. – Chcemy w tym roku pokazywać go zwiedzającym w szerszym zakresie, mimo, że w dalszym ciągu trwają tam prace przy konserwacji polichromii i wyposażenia – zastrzega Bardan. Dodaje, że skansen wzbogacił się również o zabytkową szkolę z Trzebosi, w której uruchomiono ośrodek edukacji regionalnej.

– W ub. r. zwiększyliśmy nasze zbiory o 211 muzealiów ruchomych, z których tylko kilka zostało zakupionych, reszta jest darami. Ale w związku z ograniczonymi finansami, nie możemy kupować tylu muzealiów, ile byśmy chcieli – twierdzi Bardan. – W przyszłości chcemy wzbogacić skansen o kilka bądź kilkanaście obiektów zabytkowych.

Paweł Galek

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o