Bezcenny kościół z Rzochowa już nad Nilem

Zabytkowy kościół z Rzochowa jest perłą kolbuszowskiego skansenu. Fot. Autor

KOLBUSZOWA. Zakończono największą operacja w historii kolbuszowskiego skansenu

Kolbuszowski skansen zakończył realizację największego przedsięwzięcia w swej historii. Mowa o przeniesieniu z mieleckiego Rzochowa i zestawienie zespołu sakralnego – świątyni z 1843 r. wraz z dzwonnicą i ogrodzeniem z czterema kapliczkami. Projekt został ukończony, ale nadal trwają prace przy wyposażeniu kościoła i jego otoczenia. Uroczyste otwarcie i pełne udostępnienie obiektu planowane jest na kwiecień 2013 roku.

Drewniany kościół wybudowano w 1843 roku, zaraz po wielkiej powodzi. Do dziś obiekt posiada wyposażenie z tamtego okresu. Choć są podstawy, aby sądzić, że niektóre elementy ołtarzy i wyposażenia są jeszcze starsze. Najprawdopodobniej zostały ocalone z powodzi, która zabrała dawną świątynię. Kilka lat temu zapadła decyzja o rozebraniu kościółka i przeniesieniu go do Parku Etnograficznego Kolbuszowej.

Operacja warta ok. 3,5 mln zł (przy zdecydowanym udziale środków unijnych) obejmowała również rekonstrukcję obejścia kościelnego i prace konserwatorskie całego wyposażenia świątyni. A jest ono bogate. To przede wszystkim: pięć ołtarzy, ambona, chrzcielnica, sześć witraży, nie wspominając już o takich „drobiazgach”, jak meble kościele.

– W skansenie chcemy odtworzyć dawną wieś. Aby ten przekaz był prawdziwy, to musi być możliwie kompletny. Tu nie wystarczy kilka zagród. Muszą być jeszcze inne obiekty. Mamy już kuźnie, młyny i karczmę, ale brakowało starego, wiejskiego kościoła. Dziś już go mamy – cieszy się Jacek Bardan, dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Paweł Galek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
stefancierucha
stefancierucha
7 lat temu

komunikacja miedzy ludzmi jest

potrzebna

rzeszowiak
rzeszowiak
8 lat temu

Prosil bym o lepsze oznakowanie skansenu w samej Kolbuszowej. Znaki kierujace na skansen sa malo widoczne. Musielismy dobrze szukac znakow i pytac ludzi aby znalezc ten skansen.