Bezpieczna praca za granicą

Miesiąc pracy za granicą przy zbiorach to zarobek ok. tysiąca euro, czyli 4 tys. zł. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Wyjazd do pracy „na czarno” może skończyć się tym, że nieuczciwy pracodawca nie zapłaci za wykonane zadania.

Zaczyna się sezon na wyjazdy za granicę w poszukiwaniu pracy tymczasowej. Wśród wielu ofert łatwo można trafić na oszustów, którzy wabią atrakcyjnymi warunkami pracy. Aby ustrzec przed tego typu ogłoszeniami, Wojewódzki Urząd Pracy prowadzi kampanię „Bezpieczna praca za granicą”.

Przy stopie bezrobocia dobijającej do 17 proc. coraz więcej osób decyduje się jechać do sezonowej pracy za granicę. Nie dość, że na Podkarpaciu nie mogą znaleźć zatrudnienia, to w innych krajach mogą zarobić dużo więcej niż w Polsce. Wiedzą o tym doskonale oszuści wabiący ciekawymi ofertami zdesperowanych Polaków, którzy zatrudnieni na czarno, wracają potem bez pieniędzy do kraju.

WUP w Rzeszowie, w ramach kampanii informacyjnej, organizuje spotkania poświęcone zasadom poszukiwania bezpiecznego zatrudnienia za granicą. We wtorek (28.05) w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie odbyło się spotkanie informacyjne dla osób zainteresowanych podjęciem pracy za granicą. Ponadto 7 czerwca br., w czasie Targów Edukacji i Pracy organizowanych przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Tarnobrzegu, będzie można dowiedzieć się o zasadach poszukiwania legalnej i bezpiecznej pracy za granicą oraz ofertach pracy i zatrudnieniu w krajach Unii Europejskiej.

Przypominamy, że warto sprawdzić, czy osoba dająca ogłoszenie jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Można również skorzystać z pomocy doradców EURES w powiatowych urzędach pracy. Dysponują oni ofertami, które pochodzą z urzędów pracy w całej Europie.

Blanka Szlachcińska

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o