Bezpieczniej opalać się z rana

Fot. Archiwum

Ważna wiadomość dla spragnionych słonecznych kąpieli. Nasz zegar biologiczny jest tak nastawiony, że opalanie we wczesnych godzinach rannych pozwala lepiej regenerować podrażnioną przez słoneczne promienie skórę – informują badacze.

Zespół naukowców z University of North Carolina odkrył, że biologiczny rytm dobowy myszy utrudnia im naprawę uszkodzeń DNA spowodowanych przez promieniowanie UV, na którego wpływ wystawione były o poranku.

Myszy zostały umieszczone na 25 tygodni pod lampą emitująca promieniowanie UVB trzy razy w tygodniu. Część gryzoni naświetlano tylko wczesnym rankiem, pozostałe – w 12 godzin później. Wśród myszy naświetlanych o poranku pięć razy częściej występowały nowotwory skóry.

Ponieważ myszy to gryzonie prowadzące nocny tryb życia, w przypadku ludzi można się spodziewać odwrotnego zjawiska – poranek wydaje się najlepszym czasem na opalanie.
Wydaje się, że chodzi o dobowe zmiany w aktywności białka naprawiającego spowodowane przez promieniowanie UV uszkodzenia DNA. Szczep myszy, u którego nie występują rytmy dobowe miał tyle samo nowotworów niezależnie od pory dnia, w której zwierzęta były naświetlane.

PAP Life

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments