Bezpieczniejsze punkty kasowe

Fot. Wit Hadło

Dla wielu z nas przelew internetowy jest dziś czymś naturalnym. Jednak, jak pokazują  ostatnie badania, wiele milionów Polaków, opłacając rachunki za prąd, czy wodę, wciąż korzysta z tradycyjnej, gotówkowej formy rozliczeń z usługodawcami.

Skalę zjawiska uplastyczniają wyniki badań przeprowadzonych przez TNS Pentor na zlecenie Banku Pocztowego, opublikowane we wrześniu 2011 r. Pokazują one, że 34% Polaków, czyli 10,5 ludzi nie ma w ogóle rachunku bankowego. Ci, którym bank prowadzi konto osobiste, też nie zawsze aktywnie z niego korzystają, ograniczając się w zasadzie do wpłat i wypłat z rachunku bankowego (bardzo często z pominięciem bankomatów, czy wpłatomatów, a zatem bez użycia kart bankowych). Znaczna część z tej grupy ludzi, płacąc rachunki, korzysta z tzw. “okienek kasowych”, czyli z usług płatniczych oferowanych przez podmioty dokonujące płatności masowych w imieniu indywidualnych osób. Takie punkty kasowe zlokalizowane są zwykle w dogodnych dla użytkownika miejscach, np. w hipermarketach. Cechują je znacznie niższe prowizje niż u konkurencji (na przykład na poczcie).

Jednak i w tym przypadku obowiązuje zasada “coś za coś”. Rynek punktów kasowych, poza tymi prowadzonymi przez banki, SKOK-i i Pocztę Polską, nie był w żaden sposób do końca 2011 roku regulowany. Żywe są w pamięci przykłady nadużyć, a nawet oszustw ze strony tego typu firm. Grosik, czy PAF są tylko początkiem długiej listy podmiotów, które przyjmowały pieniądze od klientów i nigdy nie przekazywały ich dalej, czyli do wierzyciela, usługodawcy, do którego powinny finalnie trafić. Pod koniec 2011 roku, z małym opóźnieniem w stosunku do pierwotnych planów, wdrożone zostały w Polsce zapisy unijnej dyrektywy PSD o usługach płatniczych. Tym samym znowelizowane i dostosowane do ujednoliconych standardów obowiązujących w całej UE zostały zapisy polskiej ustawy o usługach płatniczych. Powinny one ucywilizować polski rynek pośredników płatności masowych. Od momentu bowiem wejścia w życie zmienionych przepisów, działalność polegająca na świadczeni usług płatniczych nie będzie działalnością swobodną, ale regulowaną i podlegającą reżimowi nadzoru ze strony KNF.

Wiktor Cwynar, wicedyrektor Instytutu Badań i Analiz Finansowych

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.