Bezpłatna A4

Fot. www.autostrada-a4.pl

KRAJ. Prawie 30 zł będzie kosztował przejazd autostradą A 4 z Wrocławia do Gliwic

20 groszy za kilometr trzeba będzie płacić za przejazd autostradą A4 między Gliwicami, a Wrocławiem. Opłaty miały być pobierane już od października tego roku, ale Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie zdąży postawić bramek. To akurat opóźnienie rządowego zarządcy polskich autostrad cieszy kierowców.

Niemal wszystkie inwestycje prowadzone przez GDDKiA oddawane są z opóźnieniem, często znacznym. Wystarczy przypomnieć choćby budowę obwodnicy Ropczyc, która miała być ukończona w grudniu 2009 r. Droga nadal nie jest skończona, choć w listopadzie 2010 r. dopuszczono ją warunkowo do ruchu pojazdów.

Opóźnienie ma też opolski oddział GDDKiA, który buduje punkty poboru opłat na autostradzie A 4 między Gliwicami, a Wrocławiem.

– Termin budowy bramek do pobierania opłat mija 24 października – mówi Michał Wandrasz z opolskiego oddziału GDDKiA. – Już wiemy, że nie uda się go dotrzymać. Myślę, że po zakończeniu budowy i niezbędnych testach odpłatność za ten odcinek zostanie wprowadzona na początku 2012 roku. Kierowcy mają nadzieję, że standardowo i ten termin nie zostanie dotrzymany.

Najtańsza autostrada w Polsce

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie opłat za przejazd autostradami zarządzanymi przez GDDKiA. Kierowcy samochodów osobowych zapłacą po 20 groszy za kilometr, a motocykliści 10 groszy. Przy wjeździe na płatny odcinek kierowca otrzyma bilet, a całą opłatę uiszczą na bramce wyjazdowej. Przejazd całym płatnym, 143-kilometrowym odcinkiem będzie kosztował 28,60 zł. Taka sama stawka obowiązuje na autostradzie A2. Tam opłata za 87,8 km z Rusocina do węzła Nowe Marzy wynosi 17,6 zł.

Natomiast za przejazd 54,6 km autostradą A 4 z Katowic do Krakowa trzeba zapłacić 16 zł, czyli aż – 29 gr/km. Autostradę A 2 z Nowego Tomyśla do Konina (136 km) podzielono na trzy odcinki, za każdy trzeba zapłacić po 13 zł, czyli średnio też prawie 29 gr/km.

Krzysztof Rokosz

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments