Bezpłatne badania prenatalne

dr n. med. Krzysztof Cebulak

PODKARPACIE. Mamy prawo wiedzieć czy nosimy zdrowe dziecko

– Ogłosiliśmy konkurs na wykonywanie badań prenatalnych, myślę, że w połowie lutego zostanie rozstrzygnięty i kobiety nie będą musiały płacić za badanie albo wyjeżdżać na badania do Warszawy, Lublina, Krakowa, Katowic lub Łodzi (fundusz je refunduje, ale dotychczas nikt w regionie ich nie wykonywał) – mówi Marek Jakubowicz, rzecznik oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.

– Jesteśmy gotowi robić takie badania, mamy specjalistów i odpowiedni sprzęt, dlatego oczywiście przystępujemy do konkursu – mówi Radosław Skiba, dyrektor Szpitala Specjalistycznego Pro-Familia w Rzeszowie.

Ryzyko wad rośnie wraz z wiekiem

Późne macierzyństwo może podnosić ryzyko ciąży i urodzenia dziecka obciążonego wadami (3-5 proc). Badania prenatalne i genetyczne pozwalają na wykrycie większości wad już we wczesnym okresie ciąży. To daje szansę na rozpoczęcie leczenia malca jeszcze w łonie matki lub tuż po porodzie. Badania można robić już w I trymestrze ciąży między 11 a 13 tygodniem (to tzw. test podwójny, badanie nieinwazyjne w którego skład wchodzi wykonanie ultrasonografii i oznaczenie substancji pochodzenia płodowego w surowicy krwi matki). Robi się również badania prenatalne w II trymestrze ciąży pomiędzy 15 a 19 tygodniem tzw. test potrójny. Istnieją też metody inwazyjnej diagnostyki.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments