Bezpłatne szczepienia dla wybranych

Szczepienie przeciw grypie pozwala uniknąć nie tyle samej grypy co jej groźnych powikłań. Fot. Archiwum

Do tej pory miasto szczepiło wszystkich chętnych mieszkańców Rzeszowa powyżej 50. roku życia. Rocznie ze szczepień korzystało 5-5,3 tys. rzeszowian. W tym sezonie będzie inaczej. Miasto ogłosiło konkurs na realizację szczepień w populacji mieszkańców w wieku od 65 lat do 74 lat oraz wśród pensjonariuszy domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych/opieki długoterminowej zlokalizowanych na terenie Rzeszowa. Przewiduje zaszczepienie ponad 3 tys. osób, na co przeznaczyło 198 tys. zł.

Jak tłumaczy Renata Żukowska, dyrektor wydziału zdrowia rzeszowskiego urzędu miasta decyzja o podwyższeniu wieku była niezależna od samorządu. Rekomendacja na rok 2020/21 jest właśnie taka i innych grup miasto nie może szczepić. Pula zaszczepionych mieszkańców będzie mogła się zwiększyć, bo od września na listę leków refundowanych weszły bezpłatne szczepionki przeciw grypie dla seniorów powyżej 75 lat, a w związku z pandemią koronawirusa bezpłatne szczepienia przeciwko grypie w tym sezonie będą przysługiwały nie tylko lekarzom, pielęgniarkom i innym osobom pracującym z pacjentami w placówkach, które mają kontrakt z NFZ, ale także farmaceutom i technikom pracującym w aptekach. Na 50-procentową refundację mogą też liczyć: osoby w wieku 65-74 lata, osoby w wieku 18-64 z chorobami współistniejącymi, kobiety w ciąży, dzieci od ukończonych 2 lat do ukończonych 5 lat. Dla dzieci szczepionki refundowane mają być dostępne w formie donosowej, dla pozostałych będą szczepionki domięśniowe. Grupy nieobjęte refundacją będą mogły skorzystać ze szczepień przeciwko grypie, w pełnej odpłatności – niecałe 50 zł.

Wystarczy czy zabraknie?

Skorzystają pod warunkiem, że szczepionek wystarczy dla wszystkich chętnych. Póki co jest z tym problem. – Do jednej z hurtowni w regionie trafiło 2 tys. partii vaxigrip tetra (z przeznaczeniem dla seniorów po 75 roku życia), obsługująca jednak 500 aptek hurtownia rozdysponować mogła nie po więcej niż po cztery sztuki. Z zapewnień innego producenta wiemy, że w połowie października trafi do aptek influvac tetra – mówi Jacek Brudziński, wiceprezes Podkarpackiej Izby Aptekarskiej w Rzeszowie.

 Ministerstwo zdrowia zapewnia jednak, że ilości, które trafiają obecnie do Polski to transze, które były zaplanowane wcześniej (w pierwszym tygodniu września do Polski trafiło 200 tys. szczepionek przeciwko grypie). W ubiegłym tygodniu spłynęło kolejnych 200 tys. które są dystrybuowane. Według harmonogramu dostaw w ostatnim tygodniu września do Polski trafi następna transza 400 tys., a na przełomie września i października – ponad 500 tys.  szczepionek. Pozostałe transze zostaną dostarczone w październiku.. Na początku października będzie ponad 114 tys. szczepionek dla personelu medycznego – wskazuje ministerstwo i zapewnia, że będą to szczepionki poza pulą zamówionych 1800000 sztuk przeznaczonych dla populacji Polaków. Samorząd lekarski podnosi jednak, że personel medyczny w Polsce to grupa ponad 600 tys. osób, a gdzie farmaceuci czy niemedyczni pracownicy mający kontakt z pacjentami?

Szczyt zachorowalności na grypę przypada w Polsce w pierwszych trzech miesiącach roku. W przypadku seniorów, dzieci, kobiet w ciąży czy przewlekle chorych szczepionka przeciw grypie zapobiega nie tylko zachorowaniu, ale przede wszystkim wystąpieniu groźnych dla zdrowia i życia powikłań pogrypowych. Grypą najbardziej zagrożeni są pacjenci powyżej 65. roku życia, dzieci poniżej dwóch lat, które częściej niż dorośli trafiają do szpitala z powodu infekcji wirusowej, chorzy na choroby przewlekłe, m.in. układu krążenia, dróg oddechowych, cukrzycę, a także osoby z osłabioną odpornością. To oni przede wszystkim powinni zaszczepić się przeciwko grypie, bo może się okazać dla nich zabójcza.

Anna Moraniec

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
wvv3v3 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
wvv3v3
Gość
wvv3v3

na świecie nie musi być wojen żeby cywilizacja upadła.
ludzka głupota niszczy nas samych.

się więcej szczepcie i oglądajcie telewizji.
Później marsz do apteki po garści tabletek i po czteropak tatry!!!
Banda bezmózgów