Bezpłatny Internet w całym mieście?

Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Na razie tylko niektórzy mieszkańcy korzystają z sieci, a pod koniec roku taką możliwość będą mieli wszyscy.

Pod koniec roku w każdym miejscu Rzeszowa dostępny ma być bezpłatny Internet. Wszystko jednak zależy od zgody Komisji Europejskiej, czy udzieli unijnej dotacji na rozbudowę sieci ResMan.

Koszt przedsięwzięcia to 12 mln zł, z czego 85 procent to pieniądze z Unii Europejskiej. Na razie z darmowego Internetu korzysta kilkanaście tysięcy mieszkańców miasta. Teraz taką możliwość mają osoby mieszkający w sąsiedztwie szkół i placówek podlegających Urzędowi Miasta i na których zamontowano nadajniki.

Regionalna Sieć Szerokopasmowa Aglomeracji Rzeszowskiej ResMan działa od 7 lat. Projekt – Internet dla mieszkańców miasta – został wdrożony w 2004 roku dzięki zakwalifikowaniu go do dofinansowania z funduszy Zintegrowanego Program Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Sieć została udostępniona dwa lata później. Szybko jednak okazało się, że ResMan jest bardzo wolny, nie wszędzie dociera i są w nim ograniczenia.

W najlepszym okresie z bezpłatnego Internetu korzystało 20 tys. rzeszowian. – Sieć potrzebuje unowocześnienia – poinformował Lesław Bańdur, dyrektor Biura Obsługi Informatycznej i Telekomunikacyjnej w Urzędzie Miasta w Rzeszowie. – Być może pod koniec roku wszyscy mieszkańcy będą mieli dostęp do bezpłatnego Internetu.

Projekt dotyczy rozbudowy sieci ResMan. Ma wartość 16 mln zł (z czego 12 mln to pieniądze m.in. na wprowadzenie technologii WiMAX, a 4 mln maja być wydane na rozwój sieci w szkołach, m.in. na zakup specjalistycznego oprogramowania do przeprowadzania elektronicznych naborów). Po rozbudowie ResMan swoim zasięgiem ma objąć cały Rzeszów i gminę Krasne.

and

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Andrzejandrzejaero2Kaziu Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Andrzej
Gość
Andrzej

Ja w to nie wierzę .Co z tego że jest jak go nie ma w domu. Pieniądze są wydawane duże ale wyniki słabe.Zobaczymy czy będzie.Ale jak nie będzie to i tak ten co obiecywał już nie będzie się ubiegał na Prezydenta.

andrzej
Gość
andrzej

Jak zwykle propaganda,propaganda i propaganda, a miało być już dawno i co????znowu gdybanie???to typowe dla tej ekipy z ratusza.Zresztą w większości spraw jest podobnie.Potrzeba odmłodzenia i mądrego zarządcę z całym odnowionym zapleczem na ratuszu,dość nieudaczników propagandzistów.

aero2
Gość
aero2

Po co mi Resman ma za darmo Aero2 i to prawie w całej Polsce.

Kaziu
Gość
Kaziu

12 mln złotych to mniej, niż obecnie wszyscy mieszkańcy Rzeszowa płacą za Internet dostawcom tej usługi.