Bezprawne badania w cytomammobusie

PODKARPACIE. POW NFZ nie zakontraktował badań powołując się na przepisy Ministerstwa Zdrowia. Resort temu zaprzecza

– Docieraliśmy tam gdzie nie było lekarzy i badaliśmy te kobiety, które nie pojadą na badanie do Mielca czy Rzeszowa – mówi Łucja Bielec, szefowa mieleckiej Fundacji SOS Życie, która z cytomammobusem objeżdżała cały region. – Nagle okazało się, że robimy to bezprawnie i fundusz na ten rok nie podpisał z nami kontraktu. Na 35 368 badań cytologicznych wykonanych regionie my wykonaliśmy 4207 badań.

Biorąc pod uwagę, że pracowni pobierających materiał do badań jest 184 to 4 tysiące fundacji (a w 2009 – 7,5 tys.) stanowią potężną część profilaktyki na Podkarpaciu. – W stacjonarnym ośrodku w Mielcu robimy około tysiąca badań rocznie resztę w małych miejscowościach regionu – mówi Kinga Bielec z SOS Życie.

Przepisy zakazują

Cytomammobus przestał jednak jeździć. – Rozporządzenie MZ i zarządzenie prezesa NFZ stanowią, że świadczenie to może być realizowane wyłącznie w trybie ambulatoryjnym w poradni ginekologiczno-położniczej, a nie w mammobusie – wyjaśniał w piątek Super Nowościom Marek Jakubowicz, rzecznik POW NFZ.

SOS Życie odwołało się jednak od decyzji NFZ

Odpowiedź która przyszła z ministerstwa zdrowia ucieszyła wszystkich. „Pobranie materiału do przesiewowego badania cytologicznego jest realizowane przez świadczeniodawcę w ramach porady zabiegowo-diagnostycznej w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej w zakresie położnictwa i ginekologii. Fundusz może zawrzeć umowę z zakładem opieki zdrowotnej, który posiada komórki organizacyjne, zarejestrowane pod kodem resortowym odpowiadającym profilowi położnictwo i ginekologia. Oznacza to, że badanie cytologiczne może być zakontraktowane i realizowane w cytomammobusie, o ile zostanie on zarejestrowany jako komórka organizacyjna w rejestrze zakładów opieki zdrowotnej”.

– Jeżeli cytomammobus zostanie zarejestrowany jako poradnia cytologiczna to może podpiszemy umowę na wykonywanie tych świadczeń – mówi Marek Jakubowicz z NFZ.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments