Bezprawne kontrole Urzędów Kontroli Skarbowej?

Czy stojący na straży prawa urzędnicy sami łamią prawo? Fot. Wit Hadło

KRAJ, PODKARPACIE. – Chodzi o to, żeby dorwać podatnika – mówią przedsiębiorcy o tzw. postępowaniu kontrolnym Urzędu Kontroli Skarbowej.

Okazuje się, że faktyczna kontrola skarbowa w firmach może trwać zdecydowanie dłużej niż przewiduje to ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Po naszym artykule “Kontrole urzędników w firmie mogą trwać non-stop!” sprzed dwóch tygodni, do redakcji zadzwoniło kilku przedsiębiorców, u których tzw. postępowanie kontrolne Urzędu Kontroli Skarbowej trwało nawet 2,5 roku! Twierdzą, że wyglądało ono dokładnie tak jak kontrola podatkowa, na którą UKS-owi
przysługuje dokładnie określony okres.

Z opowiadań przedsiębiorców wynika, że postępowanie kontrolne służy obchodzeniu przepisów o kontroli podatkowej. – To było postępowanie czysto prokuratorskie i to na tle zbrodni – mówi jeden z nich.

– W czasie jego trwania musiałem, pod groźbą grzywny 2,6 tys. zł, wywiązywać się w terminie do 7 dni z każdego, nawet najgłupszego, polecenia urzędników – dodaje. Ocenia, że 99 proc. zebranego przez UKS podczas postępowania kontrolnego materiału jest bezużyteczna. – Chodzi o to, żeby dorwać podatnika – mówią zgodnie wszyscy przedsiębiorcy.

Przeciwko takiej praktyce fiskusa wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. 2 lutego 2011 roku orzekł, iż “zaakceptowanie takiego sposobu postępowania oznaczałoby, że zbędne i bezużyteczne są przepisy o kontroli podatkowej. Takie postępowanie prowadzi także do obejścia przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w kwestii kontroli przedsiębiorcy w zakresie terminów kontroli – które w przypadku przyjęcia wersji organu kontroli skarbowej w ogóle nie rozpoczęłyby biegu – a także w zakresie dopuszczalnej ilości kontroli w jednym czasie”. W konkluzji poznański sąd stwierdził wprost, że “przeprowadzenie kontroli podatkowej pod pozorem postępowania kontrolnego stanowi istotne naruszenie prawa”.

Arkadiusz Rogowski

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
AniaalikROMANK.Bimbała Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ania
Gość
Ania

wyrok ten został uchylony

alik
Gość
alik

a świstak siedzi i zawija w sreberka

ROMAN
Gość
ROMAN

w szybkowarze zaczyna bulgotać- ciekawe kiedy rozwali pokrywę- i zawartość wykipi na palnik ?

K.Bimbała
Gość
K.Bimbała

Co kolesie z PO /PSL wystraszyli się swoich??