Bezprawne kontrole Urzędów Kontroli Skarbowej?

Czy stojący na straży prawa urzędnicy sami łamią prawo? Fot. Wit Hadło

KRAJ, PODKARPACIE. – Chodzi o to, żeby dorwać podatnika – mówią przedsiębiorcy o tzw. postępowaniu kontrolnym Urzędu Kontroli Skarbowej.

Okazuje się, że faktyczna kontrola skarbowa w firmach może trwać zdecydowanie dłużej niż przewiduje to ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Po naszym artykule “Kontrole urzędników w firmie mogą trwać non-stop!” sprzed dwóch tygodni, do redakcji zadzwoniło kilku przedsiębiorców, u których tzw. postępowanie kontrolne Urzędu Kontroli Skarbowej trwało nawet 2,5 roku! Twierdzą, że wyglądało ono dokładnie tak jak kontrola podatkowa, na którą UKS-owi
przysługuje dokładnie określony okres.

Z opowiadań przedsiębiorców wynika, że postępowanie kontrolne służy obchodzeniu przepisów o kontroli podatkowej. – To było postępowanie czysto prokuratorskie i to na tle zbrodni – mówi jeden z nich.

– W czasie jego trwania musiałem, pod groźbą grzywny 2,6 tys. zł, wywiązywać się w terminie do 7 dni z każdego, nawet najgłupszego, polecenia urzędników – dodaje. Ocenia, że 99 proc. zebranego przez UKS podczas postępowania kontrolnego materiału jest bezużyteczna. – Chodzi o to, żeby dorwać podatnika – mówią zgodnie wszyscy przedsiębiorcy.

Przeciwko takiej praktyce fiskusa wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. 2 lutego 2011 roku orzekł, iż “zaakceptowanie takiego sposobu postępowania oznaczałoby, że zbędne i bezużyteczne są przepisy o kontroli podatkowej. Takie postępowanie prowadzi także do obejścia przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w kwestii kontroli przedsiębiorcy w zakresie terminów kontroli – które w przypadku przyjęcia wersji organu kontroli skarbowej w ogóle nie rozpoczęłyby biegu – a także w zakresie dopuszczalnej ilości kontroli w jednym czasie”. W konkluzji poznański sąd stwierdził wprost, że “przeprowadzenie kontroli podatkowej pod pozorem postępowania kontrolnego stanowi istotne naruszenie prawa”.

Arkadiusz Rogowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ania
Ania
6 lat temu

wyrok ten został uchylony

alik
alik
8 lat temu

a świstak siedzi i zawija w sreberka

ROMAN
ROMAN
8 lat temu

w szybkowarze zaczyna bulgotać- ciekawe kiedy rozwali pokrywę- i zawartość wykipi na palnik ?

K.Bimbała
K.Bimbała
8 lat temu

Co kolesie z PO /PSL wystraszyli się swoich??