Bezprawne kontrole Urzędów Kontroli Skarbowej?

Czy stojący na straży prawa urzędnicy sami łamią prawo? Fot. Wit Hadło

KRAJ, PODKARPACIE. – Chodzi o to, żeby dorwać podatnika – mówią przedsiębiorcy o tzw. postępowaniu kontrolnym Urzędu Kontroli Skarbowej.

Okazuje się, że faktyczna kontrola skarbowa w firmach może trwać zdecydowanie dłużej niż przewiduje to ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Po naszym artykule “Kontrole urzędników w firmie mogą trwać non-stop!” sprzed dwóch tygodni, do redakcji zadzwoniło kilku przedsiębiorców, u których tzw. postępowanie kontrolne Urzędu Kontroli Skarbowej trwało nawet 2,5 roku! Twierdzą, że wyglądało ono dokładnie tak jak kontrola podatkowa, na którą UKS-owi
przysługuje dokładnie określony okres.

Z opowiadań przedsiębiorców wynika, że postępowanie kontrolne służy obchodzeniu przepisów o kontroli podatkowej. – To było postępowanie czysto prokuratorskie i to na tle zbrodni – mówi jeden z nich.

– W czasie jego trwania musiałem, pod groźbą grzywny 2,6 tys. zł, wywiązywać się w terminie do 7 dni z każdego, nawet najgłupszego, polecenia urzędników – dodaje. Ocenia, że 99 proc. zebranego przez UKS podczas postępowania kontrolnego materiału jest bezużyteczna. – Chodzi o to, żeby dorwać podatnika – mówią zgodnie wszyscy przedsiębiorcy.

Przeciwko takiej praktyce fiskusa wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. 2 lutego 2011 roku orzekł, iż “zaakceptowanie takiego sposobu postępowania oznaczałoby, że zbędne i bezużyteczne są przepisy o kontroli podatkowej. Takie postępowanie prowadzi także do obejścia przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w kwestii kontroli przedsiębiorcy w zakresie terminów kontroli – które w przypadku przyjęcia wersji organu kontroli skarbowej w ogóle nie rozpoczęłyby biegu – a także w zakresie dopuszczalnej ilości kontroli w jednym czasie”. W konkluzji poznański sąd stwierdził wprost, że “przeprowadzenie kontroli podatkowej pod pozorem postępowania kontrolnego stanowi istotne naruszenie prawa”.

Arkadiusz Rogowski

do “Bezprawne kontrole Urzędów Kontroli Skarbowej?”

 1. Ania

  wyrok ten został uchylony

 2. alik

  a świstak siedzi i zawija w sreberka

 3. ROMAN

  w szybkowarze zaczyna bulgotać- ciekawe kiedy rozwali pokrywę- i zawartość wykipi na palnik ?

 4. K.Bimbała

  Co kolesie z PO /PSL wystraszyli się swoich??

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.