Bezrobocie będzie nadal rosnąć

- Praca za granicą jest przez cały czas i w zasadzie w każdym zawodzie – mówi Wojciech Woś z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Ofert pracy w “pośredniakach” jest mało, a bezrobotnych przybywa. Dla kogo jest praca?

Kończy się okres prac sezonowych za granicą, a ofert pracy w kraju jak na lekarstwo. Kto i w jakim zawodzie ma szansę znaleźć pracę, a kto jest skazany na bezrobocie? Przyjrzeliśmy się jak wygląda sytuacja w podkarpackich “pośredniakach”.

– Ofert pracy nie ma dużo: 15 z terenu i 2 dla osób niepełnosprawnych – mówi Dariusz Marciniec, pośrednik pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nisku. – Dla mężczyzn są m.in. stanowiska dekarza, cieśli, rzeźnika, wędliniarza, a dla kobiet kosmetyczki i sprzedawcy – dodaje. Bezrobocie w pow. niżańskim jest najwyższe na całym Podkarpaciu – 23 proc., a w ostatnim miesiącu zarejestrowało się tu ponad 500 bezrobotnych.

Niewiele lepiej jest w pow. dębickim, gdzie bezrobocie wynosi 12,4 proc. – Odczuwamy duży deficyt – mówi dyrektor dębickiego PUP, Ryszard Telega. Aktualnych ofert jest tu około 30, m.in. dla operatora wózka widłowego, mechanika, spawacza, elektromechanika czy budowlańców. – Zwłaszcza ci ostatni odczuwają kryzys w sektorze budownictwa, które jest kołem zamachowym gospodarki – tłumaczy Telega.

Najlepiej sytuacja na rynku pracy wygląda w Krośnie. – Mamy 88 aktualnych ofert pracy, z czego większość jest skierowanych do stażystów – mówi Regina Chrzanowska, dyrektorka PUP w Krośnie. Wśród poszukiwanych tu przez pracodawców zawodów są głównie pracownicy biurowi, kierowcy, elektronicy, przedstawiciele handlowi oraz programiści. – Zdarzają się nawet sytuacje, że programiści nie przyjmują ofert za najniższą krajową – tłumaczy Chrzanowska. Wśród ofert dla kobiet największe szanse na pracę mają natomiast kosmetyczki.

Lepsze wieści dla bezrobotnych usłyszeliśmy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy. – Nie odczuwamy tego, czy jest sezon, czy nie. Praca za granicą jest przez cały czas i w zasadzie w każdym zawodzie, trzeba tylko trochę znać język obcy – tłumaczy Wojciech Woś. Ostatnio 150 osób wyjechało do Anglii do pracy w przetwórni indyków, gdzie zarabiają 6 funtów za godzinę. W tym przypadku znajomość języka nie była wymagana.

***
Niemal w każdym urzędzie pracy pojawiają się oferty dla kierowców, sprzedawców, mechaników, przedstawicieli handlowych, programistów czy kosmetyczek, ale na 1 taką ofertę chętnych jest kilkadziesiąt osób. Z kolei bardziej wykwalifikowani bezrobotni, jak np. inżynierowie z branży lotniczej, na ofertę muszą czekać dłuższy czas. Warto przy tym postawić pytanie, czy za taką sytuację odpowiedzialny jest tylko kryzys gospodarczy, czy może także działania rządu oraz sami bezrobotni?

Arkadiusz Rogowski

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
oko za oko ząb za ząbZioK.Bimbałarataj pana hrabiego Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
oko za oko ząb za ząb
Gość
oko za oko ząb za ząb

jaki ten pan na zdjeciu zadowolony ze hohoooooooo!!! no ale chyba nie z tego powodu ze bezrobocie coraz wieksze tylko dla tego ze zgarnie swoja pewna ‚skromna” dzialke za ciezka prace przy biureczku od pn do pt jednozmianowo i jest łokej a bezrobotni?????? dla niego nie istnieje pojecie bezrobocia tak samo jak dla nas nie ma potrzeby istnienia urzedu pracy bo kazdy wie jak „pomagaja” bezrobotnym.

Zio
Gość
Zio

Bezrobocie będzie rosnąć a ja wygodnie w fotelu przesiedzę od 1 -go do 1-go i skasuje sobie kuponik.
Po co utrzymywać te WUP-y, PUP-y, OHP etc,etc? Po to żeby bezrobotny mógł usłyszeć że nie ma pracy? Przecież pracę można znaleźć dzisiaj przez prywatne agencje, internet, znajomych. Kto szuka pracy przez urzędy? Chyba idioci chcący tyrać za 1100 zł. I jeszcze łożyć na takich darmozjadów. Państwowe to rozumiem że mogą być placówki służby zdrowia, edukacja do 18-roku życia, wojsko, policja, jakaś drobna administracja i tyle. Po co ja mam łożyć na nich ze swoich podatków?

K.Bimbała
Gość
K.Bimbała

No cóż platformersom starcza pracy na bardzo korzystnych warunkach i jak pisze Puls Biznesu nikt nie narzeka , publikując listę partyjnych szczęśliwców.. Jednego się tylko obawiam jak dalej będzie rosła taka polska rzeczywistość pozostanie tylko kraść i handlować na całego narkotykami licząc na wygodne życie w celi?. Gwoli prawdzie chcą jeszcze zagospodarować w 100-tu % obsadę NIK-u – wtedy nawet mysz się nie prześliźnie?. Problem w jednym pozostanie : kto na te fanaberie zapracuje???

rataj pana hrabiego
Gość
rataj pana hrabiego

Nedza Galicyjska jak byla tak bedzie.