Bezrobocie na Podkarpaciu wyższe niż w całej Polsce

5.qxdPODKARPACIE. W powiatach: niżańskim, brzozowskim i strzyżowskim pracy nie ma już co czwarta osoba!

Chociaż premier Donald Tusk oznajmił niedawno koniec kryzysu, to sytuacja na rynku pracy mówi coś zupełnie innego. Na początku października oficjalne bezrobocie wyniosło na Podkarpaciu aż 15,6 proc., a w całej Polsce 13 proc. Najtrudniej w naszym regionie pracę jest znaleźć w 3 powiatach: niżańskim, brzozowskim i strzyżowskim, w których bezrobotna jest już prawie co czwarta osoba.

– Dopóki nie ruszy cały rynek, to u nas na pewno nic się nie zmieni – przyznaje Elżbieta Bugaj, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Strzyżowie, który pod koniec wrześnie odnotował 22,1-proc. bezrobocie. – U nas są tylko 2 przedsiębiorstwa, zatrudniające ponad 250 osób. Nie ma już fabryki maszyn czy fabryki mebli. Kiedyś były też spółdzielnie handlowe i rolnicze, a gospodarstwa ludzie prowadzą już tylko na własne potrzeby – tłumaczy trudną sytuację na rynku pracy.

Brzozowski PUP odczuwa nie tylko koniec pracy sezonowej, ale również trudną sytuację w sanockim Autosanie. Bezrobocie w powiecie przekracza już 23 proc., a jak przyznaje dyrektor PUP, Józef Kołodziej, kończy się wsparcie finansowe dla bezrobotnych. – W tym roku wykorzystaliśmy 13 mln zł, ale przydałoby się więcej. Na pewno nie widać końca kryzysu, a raczej obawę o utrzymanie obecnego stanu zatrudnienia – mówi Kołodziej. Jeszcze gorsza sytuacja jest w pow. niżańskim, gdzie bezrobocie wynosi 24,1 proc. Mimo usilnych starań, nie udało nam się porozmawiać z dyrektorem PUP w Nisku.

Arkadiusz Rogowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
lex
lex
7 lat temu

Przecież Pan Starosta Strzyżowski Robert Godek chwali się ciągle osiągnięciami powiatu. Jakoś nie pamięta swoich słów, gdy obejmował urząd, że stopa bezrobocia zmaleje. Strategia rozwoju powiatu nic nie pomogła? Lepiej jeździć do Brukseli, bo tam jakby inne klimaty.

gość
gość
7 lat temu

Cieszcie się, że ta druga połowa bezrobotnych pracuje w Anglii bo było by 30% na tej mapie.

edward
edward
7 lat temu

Cos im ziemia nie pachni tylko do fabryki chca,Tak bo na roli praca nienormowana a w fabryca 10 godzin i fajrant.W PRL-u bylo 8/

edward
edward
7 lat temu

Czekaja na prace a jakby tak zalozyli spoldzielnie rolnicze I produkowali zdrowa zywnosc dla calej europy bez nawozow.

olo
olo
7 lat temu

W niżańskim połowa bezrobotnych to stalowowolanie co meldują się tymczasowo w nisku aby pobierać zasiłek 2x dłużej niż by brali w Stalowej. Każdy o tym wie nawet małe dzieci w przedszkolu.

wiesiek
wiesiek
7 lat temu

W kwietniu byłem u onkolog konsultant ZUS i na dzień dobry pytała się mnie czy chcę iść do pracy. Napisła mi całkowitą nie zdolność do pracy ale poznanej Pani z kolejki pozwoliła iść do pracy pozbawiła renty. Urzędy Pracy nie wiedzą o stanowiskach pracy a lekarze wiedzą pozwalają nam pracować