Bezrobotni poprawią rządowe statystyki

Według rządowego projektu, już pierwsza odmowa przyjęcia proponowanej przez urząd posady lub szkolenia wyeliminuje bezrobotnego na 9 miesięcy z możliwości ponownej rejestracji. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Zarejestrowane osoby, które zostaną skreślone z listy, nie trafią na nią wcześniej niż za 9 miesięcy.

Rząd chce ukarać nieaktywnych bezrobotnych wydłużeniem czasu, na jaki zostaną wyrejestrowani. Okazuje się jednak, że celem tych zmian jest poprawa statystyk urzędów pracy.

Według rządowego projektu nowelizacji ustawy zatrudnieniowej, osoby zarejestrowane w urzędach pracy, które nie wykażą gotowości, zostaną wyrejestrowane aż na 270 dni. To oznacza, że przez 9 miesięcy bezrobotny nie będzie mógł się ponownie zgłosić do urzędu pracy. Taka osoba, choć nadal będzie niepracującym obywatelem, nie będzie już mieć prawa do ubezpieczenia zdrowotnego opłacanego przez urząd pracy i przestanie widnieć w jego statystykach. Wydłużenie okresu ze 120 do 270 dni, automatycznie zmniejszy liczbę zarejestrowanych bezrobotnych.

Choć eksperci prognozują, że na koniec roku stopa bezrobocia podskoczy w kraju do 15 proc., to w statystykach drastycznie spadnie.

270 dni już obowiązuje
– Osobę, która straci status bezrobotnego z tytułu podjęcia pracy, pójścia na przygotowanie zawodowe lub rozpoczęcie prac społecznych nie obejmuje 120-dniowy okres, przez który nie może zostać ponownie zarejestrowana – mówi Maria Witkowicz, z- ca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie. – Jeżeli bezrobotny nie potwierdzi gotowości do pracy, czyli odmówi bez uzasadnienia przyjęcia proponowanego mu stanowiska, szkolenia lub badań, zostaje pozbawiony możliwości ponownej rejestracji na okres 120 dni od dnia odmowy w przypadku, gdy pierwszy raz zdarza mu się taka sytuacja. Jeżeli odmawia po raz drugi obowiązuje go 180 dni, a przy każdym kolejnym jest to 270 dni – dodaje.

Okres 9 miesięcy „w zawieszeniu” dotyczy też osób, które po raz trzeci nie stawiły się w wyznaczonym terminie w urzędzie pracy i do 7 dni nie usprawiedliwiły swojej nieobecności.

Blanka Szlachcińska

8
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
krkickolinawnuk kolejarzamagdarzeszowiak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
krkic
Gość
krkic

nawet zeby kurs dostac z up trzeba miec znajomosci. Albo sie obudzimy i wyjdzieny na ulice albo dalej zaciskajmy pasa napychajmy politycznym zlodziejom kabzy i siedzmy cicho jak trusie bo spokoj jest.

kolina
Gość
kolina

aaa i jeszcze jeden temat. dla tych co teraz chcą wyjechac za granice… skoro tak uważacie to uwazam ze macie takie prawo „ku…a demokracja przecież” ale za 20 lat moze wiecej tuska juz niebedzie i niech wam wtedy do głowy nieprzychodzi wyciągać ręki po emeryturę w Polsce!!! pamietaj cie otym uz teraz jak za granicą bedziecie płacic składki lub jak ich płacić niebedziecie. jesem za granicą i 30% moich dochodów idzie na ubezpieczenie i podatek ale niektórzy sie smieją bo robią na czarno za 10 % wiecej. i ciekawe kto bedzie winny za kilkanascie lat czy aby też Tusk??????!!!!!! czy… Czytaj więcej »

kolina
Gość
kolina

Ja myśle że tumanów nie brakuje na każdym ze szczebli i żal mi tych którzy są naprawdę chorzy że muszą takie dramaty przeżywać, ale niestety znam ludzi którzy mają rentę a na zarno zasuwają jak 18-stki nieważne czy przy łopacie czy biurku. więc oco chodzi??!! potem sie dziwimy ze kaleka z kiepskim papierem jest uzdrowiony a „bystry z dobrymi papierami” na rencie…

wnuk kolejarza
Gość
wnuk kolejarza

Już teraz jeśli bezrobotny skorzysta ze stażu organizowanego formalnie (tylko formalnie, bo w Rzeszowie tak naprawdę bezrobotny musi sobie do tego stażu sam znaleźć pracodawcę i przyprowadzić urzędnikowi do biurka w celu wypełnienia na świstku woli jego dalszego zatrudnienia po stażu) nie przez Powiatowy Urząd Pracy, ale np. przez Wojewódzki Urząd Pracy ze środków pomocowych Unii Europejskiej przeznaczonych na walkę z bezrobociem w Polsce, to z dniem podjęcia stażu opłacanego przez Unię taki bezrobotny zostaje wykreślony z listy bezrobotnych w PUP. Dlaczego? „Niespójne prawo” – tłumaczą urzędnicy. Przypomnijmy: staż nie jest formą zatrudnienia – stażyście płaci zryczałtowane wynagrodzenie stażowe oraz… Czytaj więcej »

magda
Gość
magda

Oto recepta POpaprańców na zmniejszenie bezrobocia. Brawo Kamasz – powinieneś iść w kamasze.

rzeszowiak
Gość
rzeszowiak

Co jeszcze wymyśli ukochany rząd a tym cyrkiem objazdowym na czele, faktycznie im nie lezy na sercu dobro bezrobotnego, nie ma pracy nie ma nic ,uciekajmy zaa granicę niech Pan Tusk sam pracuje na emerytury …

Darek
Gość
Darek

Za dużo, nie chce mi sie czytac

wiesiek
Gość
wiesiek

Dziś mam wyznaczony termin badania składania wniosku o rentę. 2 stycznia 2012 r. komisja ZUS w składzie 2 osobowym uzdrowiła mnie pozwalając podjąć ostatnio wykonywaną przeze mnie pracę elektromontera. Podpisał się na orzeczeniu 3 nieobecny uzdrawiacz nikt mi nie powiedział czy orzeczenie jest nie ważne. W sądzie wygrałem mam rentę całkowitą nie zdolność do pracy do 30 czerwca tego roku. Mam już 63,5 lat życia 37,5 lat pracy usunięte płuco dyskopatie, łękotki, nie sprawną prawą rękę po operacji i za zgodą mogę dalej rękę operować. Mam nadciśnienie układ krążenia zaawansowaną prostatę. Zdrowia tyko życzą tej Pani elektryk z komisji ZUS… Czytaj więcej »