Bezrobotni rejestrują się dla ubezpieczenia

Urzędy pracy może i mają pieniądze na aktywizację bezrobotnych, ale co z tego, skoro po kursach i tak nie można liczyć na pracę. Jedynym pożytkiem jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. W urzędach pracy w naszym regionie zarejestrowanych jest już ponad 163 tysiące osób!

Jak donosi “Rzeczpospolita”, z analiz przeprowadzonych przez urzędy pracy wynika, że nawet 65 proc. bezrobotnych nie jest zainteresowanych podjęciem pracy. Rejestrują się po to, by uzyskać ubezpieczenie zdrowotne. Ci, którzy chcą znaleźć pracę, zwykle szukają jej na własną rękę, nie wierząc, że urząd im w tym pomoże.

Stopa bezrobocia na Podkarpaciu wzrosła w styczniu do 16,3 proc. Są jednak powiaty, w których sytuacja wygląda dużo gorzej. Wojewódzki Urząd Pracy opublikował najnowsze dane na temat bezrobocia na koniec stycznia 2013 r., z których wynika, że w powiecie niżańskim co czwarty mieszkaniec jest zarejestrowany w urzędzie pracy. Prawie 25 proc. stopa bezrobocia przeraża!

Tylko w powiecie jarosławskim w styczniu pracę straciło 837 ludzi. Do zasiłku uprawnionych jest jedynie 15 proc. zarejestrowanych. Większość rejestruje się po to, by uzyskać prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Tylko w styczniu wyrejestrowano ponad 3 700 osób z powodu niepotwierdzenia gotowości do pracy lub odmówienia podjęcia pracy.

Pracy szukają na własną rękę
W kolejce w rzeszowskim urzędzie pracy stoi Mariusz. Status bezrobotnego ma już od prawie trzech lat. Nic nie dały mu dyplom ukończenia wyższej szkoły, biegła znajomość języka angielskiego ani ukończony kurs na cukiernika. Do urzędu przychodzi tylko po to, żeby nie stracić ubezpieczenia zdrowotnego.

– Nie liczę na pomoc w znalezieniu pracy – mówi. – Urzędniczka raz przeczytała mi oferty pracy ze strony internetowej. Tyle to i ja sam potrafię zrobić. Jeszcze dwa lata temu poszedłem na kurs na cukiernika, ale brak doświadczenia uniemożliwia mi znalezienie pracy w tym zawodzie – opowiada. – Już nie wspominając o tym, że pracodawcy widząc mój dyplom magistra ekonomii, patrzą na mnie z politowaniem – dodaje.

Blanka Szlachcińska

10
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
WojtekwulkanrkonovichWacuśDarek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wojtek
Gość
Wojtek

Jak się ma pracę w Urzędzie Pacy – to się myśli o sobie – a nie bezrobotnych.

konovich
Gość
konovich

Najwięcej nierobów i pasożytów siedzi w na grzędzie w urzędzie tzw pracy.

Darek
Gość
Darek

JA CHODZE SIE PODPISYWAC TYLKO PO TO ZEBY MIEC UBEZPIECZENIE, KIEDYS SIE TEGO WSTYDZILEM ZE LUDZIOM BEZ PRACY ZAJMUJE KOLEJKE W URZEDZIE,ALE JUZ SIE NIE WSTYDZE, NASZE PANSTWO ZMUSZA NAS DO TEEGO, NA CODZIEN PRACUJE NA CZARNO I JESTEM ZAREJESTROWANY W URZEDZIE PRACY, NIE JEST TO WINA TUSKA BO JAKBY KACZYNSKI RZADZIL CZY PALIKOT BYLOBY TO SAMO !!

wulkanr
Gość
wulkanr

jak widać chłopie nawet tak dramatyczna sytuacja nie jest w stanie rowinąć twojego myślenia . propaganda tak przeżarła ci mózg że nie widzisz już nikogo innego do rządzenia niż te niemoty Tusc,Kaczyński ,Palikot czy inny
lewak

Jagoda
Gość
Jagoda

Urzedy pracy jak sama nazwa wskazuje sa urzedami i sluza do obslugi zatrudnionych w nich urzednikow a nie powolanym celom, kazdy kilent to zlo konieczne ktorego sie zbedzie postraszy bo urzednik ma wladze. Zobaczcie ile pieniedzy marnuje sie na szkolenia, komu one przynosza korzysc? organizatorom i szkoleniowcom, a dac ludziom mozliwosc wykorzystania tych srodkow na konkretne cele moze sobie ubezpieczenia sami oplaca?

Romuś
Gość
Romuś

Po pierwsze; Urzędy Pracy powinny się nazywac prawidowo Urzędy Bezrobocia
Po drugie: Jeśli bezrobotny odmawia podjęcia zaproponowanej pracy – to należy mu odebrac prawo do bezpłatnego ubezpieczenia !

Wacuś
Gość
Wacuś

Aleś Ty madry Romuś musiałeś przeczytać tysiące książek i skończyć niejedną szkołę

grześ
Gość
grześ

Niech rozwiążą UP i stworzą warunki aby bezrobotny sam mógł płacić składkę zdrowotną – utrzymanie UP pochłania niebotyczne pieniądze tylko po to aby staże dla wybranych zorganizować !

mlynek
Gość
mlynek

NO CHYBA CHODZI O UBEZPIECZENIE PROSTE ZE NIE O PRACE ZA 1300 ZŁ

rara
Gość
rara

I bardzo dobrze że się rejstrują…zgadzam się z faktem, iż urząd pracy nie pomoże znależć pracy….więc niehc przynajmniej pomoże w kwestii ubezpieczenia….a jeśli ktoś mówi, że to nieuczciwe…to ja się pytam czy uczciwe jest to, że politycy zyja ponad stan za nasze pieniądze….