Bezwzględna gra wokół naszej zbrojeniówki

Gąsienicowy "Krab", który miota pociskami na odległośc ponad 40 km., wkrótce dostanie do asysty lżejszego, kołowego "Kryla". Fot. Jerzy Mielniczuk
Gąsienicowy „Krab”, który miota pociskami na odległośc ponad 40 km., wkrótce dostanie do asysty lżejszego, kołowego „Kryla”. Fot. Jerzy Mielniczuk

STALOWA WOLA. Nie warto czekać na wynik kłótni ministrów. Zakłady zbrojeniowe łączą siły, żeby sprostać potrzebom armii i nie wpuścić na rynek zagranicznej konkurencji.

Rząd nie może podjąć decyzji ws. konsolidacji firm zbrojeniowych. W „zbrojeniówce” rośnie z tego powodu napięcie, bo odpowiedzialność za nią rozmywa się między kilkoma ministerstwami. Zakłady zbrojeniowe wyrywają sobie zamówienia, a te nie są małe. Huta Stalowa Wola wyjeżdża na front walki o zamówienia nowym wozem bojowym. Głos zabrał gen. Waldemar Skrzypczak, który powiedział, że „Polska stała się polem walki”.

Decyzja o połączeniu sił zakładów zbrojeniowych powinna zapaść już kilka lat temu. W tym roku rząd kilka razy ją zapowiadał i ani razu nie dotrzymał terminu. Związkowcy z zakładów zbrojeniowych rozpoczęli spór. Pod względem nagłośnienia przegrywa on jednak ze sporami o zamówienia pomiędzy poszczególnymi zakładami.

Nasza odpowiedź na kaprysy Finów
– Polska stała się dziś dla wielu firm polem walki o wielkie kontrakty zbrojeniowe – powiedział dla portalu polska-zbrojna.pl gen. Waldemar Skrzypczak, wicemister obrony narodowej. – Wokół nich toczy się bezwzględna gra lobbingowa.

Polska w ciągu dekady ma wydać 43 mld dolarów na zbrojenia. To niesamowity skok w porównaniu do lat ubiegłych. Tylko w tym roku Polska wyda na obronność 31 mld zł, czyli o 7 proc. więcej niż w całkiem niezłym roku poprzednim. Nie ma się co dziwić, że największe firmy zbrojeniowe z mocarstw europejskich oraz USA czy Izraela szukają dojść w Warszawie, którą po raz pierwszy od lat na odległość czuć dużymi wojskowymi pieniędzmi. Wszystko odbywa się w pośpiechu, bo nikt nie wie, czy rząd wytrwa ze zbrojeniowymi obietnicami do końca dekady.

Nasi zbrojeniowcy przestali czekać na pomysły konsolidacyjne rządu i wzięli sprawy w swoje ręce. Powstało kilka konsorcjów zadaniowych, które przejmują zamówienia. Okazało się, że nawet tacy medialni wrogowie, jak HSW i dawny Bumar, a obecny Polski Holding Obronny, mogą pracować razem. Tak jest przy projekcie całkiem nowego transportera opancerzonego „Borsuk”, który ma wyprzeć z naszego pola walki poradzieckie bojowe wozy piechoty. Decyzja o własnym wozie zapadła po doświadczeniach negocjacyjnych z fińską Patrią, która jest właścicielem licencji znanego i produkowanego w Siemianowicach wozu „Rosomak”. Finowie nie chcą uznać naszego wkładu modernizacyjnego w wóz, który znany jest m.in. z Afganistanu.

Dzikie zwierzęta i morskie skorupiaki
Inne konsorcjum, którego HSW też jest liderem, opracowuje wieżę bezzałogową, m.in. do wozów opancerzonych. Za trzy lata ma ruszyć produkcja konstrukcji uzbrojonej m.in. w wyrzutnie pocisków kierowanych „Spike” i 30-milimetrowe działko. Już prawie samodzielnie konstruktorzy z HSW pracują m.in. nad „Homarem”, wyrzutnią rakiet dalekiego zasięgu. Z zasięgiem ok. 300 km mają być rodzimą odpowiedzią na rosyjskie Iskandery, które staną przy naszej wschodniej granicy. I jeszcze „Kryle”, czyli 155-milimetrowe haubice osadzone na kołowym podwoziu. To też nowinka, która ma umocnić pozycję HSW jako czołowego producenta uzbrojenia w kraju. Wg obietnic premiera Tuska, ta pozycja może w ciągu 12 lat przynieść do Stalowej Woli zamówienia warte ponad 7,5 mld. zł.

Jerzy Mielniczuk

6
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
GalicjokogniomistrzROMANZB Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Galicjok
Gość
Galicjok

A czy oni wogole cos produkuja dla Polskiej Armi ?
Nie slyszalem o jakichs zakupach. Ciagle sa przetargi na sprzet wojskowy i sa zakupy za granica.
To za co sie im placi ?

ogniomistrz
Gość
ogniomistrz

Lufa czołgu jest stanowczo ZA KRÓTKA.
Dobrej jakości czołg ma lufe TRZY RAZY DŁUŻSZĄ !

ROMAN
Gość
ROMAN

no to tak ; mamy mieć ; Kraby- Borsuki-Rosomaki po modernizacji- Homara-Spika-Kryle- jeszcze tylko nowy Eurocopter X-3/ nowy czołg CV-90- Armadillo -czy to wszystko to prawda czy bajki i tak to się skończy jak z transporterem; MF-Perkins- a jeszcze te dla marynarki wojennej; nowe patrolowce „Czapla” po 10 miliardów zł/ czy 3 nowe podwodne / czy niedoszły patrolowiec „Ślęzak” budowany na kadłubie korwety Gawron- gdzie wydano już 400 milionów a ile trzeba wyłożyć aby go zwodować i wyposażyć ? czy kolejne 400 wystarczy.

ZB
Gość
ZB

I dobrze, tak trzymać!!!