Biała sobota dla szczepień przeciwko COVID-19

Od soboty szczepienia przyśpieszają. Fot. Archiwum

Po okresie świąteczno-noworocznym, kiedy szczepienia szły jak po grudzie, teraz wreszcie powinny ruszyć pełną parą. To konieczne, w przeciwnym razie skończy się tym, że spodziewana lada tydzień trzecia fala zachorowań zastanie niezaszczepionych medyków, a przecież w Narodowym Programie Szczepień chodziło o to, by wyszczepić najpierw tych, którzy leczą chorych, nie tylko zresztą na COVID-19.

Wyszczepiliśmy już 600 osób personelu, a do końca tygodnia chcemy wyszczepić do 1000 osób personelu innych przychodni czy farmaceutów, którzy się u nas zapisali. Szczepionki zamawiamy teraz dwa razy w tygodniu, zorganizowaliśmy cztery stanowiska do szczepień i tyleż zespołów szczepiących na dwie zmiany. W tym tygodniu planujemy białą sobotę dla szczepień, bo w czwartek dotrze do nas druga w tym tygodniu dostawa szczepionki w liczbie 360 dawek
– mówi Marek Wiater, za-ca dyrektora w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie.
Placówka planuje szczepić do 22 stycznia, a potem zamierza przystąpić do podawania drugiej dawki osobom z grupy „0”. Podobny tok szczepień zapowiadają inne (29 na Podkarpaciu) szpitale węzłowe w regionie. I one także obiecują zorganizowanie białej soboty.

Oby tylko nie zabrakło szczepionek

W Polsce jest już ponad milion szczepionek, a szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk – koordynator operacji, przekonuje, że w tym tygodniu zaszczepionych zostanie 250 tys. osób. Szczepienia personelu prowadzi obecnie ponad 500 szpitali tzw. węzłowych, które do czwartku każdego tygodnia muszą złożyć zamówienia, a w poniedziałek dostają szczepionki z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych. Agencja przechowuje szczepionki w bardzo niskiej temperaturze, ok. minus 70 st. Celsjusza, bo takie jest wymaganie producenta. Ale wydając je szpitalom rozmraża je, tak, by mogły być przechowywane w lodówkach. Od tego momentu szczepionki muszą być wykorzystane w ciągu pięciu dni. W magazynach Agencji Rezerw Materiałowych czeka niemal 600 tys. dawek. To świadoma polityka rządu. Skoro do końca tego tygodnia ma zostać zaszczepionych 250 tys. osób, to wraz z dotychczas zaszczepionymi daje to w sumie 450 tys. osób. Rząd zdecydował, że drugie dawki – które należy podać po trzech tygodniach – będą dla nich czekać w ARM.
W rozmowie z Onetem szef ARM Michał Kuczmierowski, przyznał, że agencji zdarza się odstępować od tej twardej zasady. Tak było chociażby tydzień temu, gdy ARM wydało szpitalom 50 tys. dawek z rezerwy. Ale generalnie zasada jest stała: wszystkie dostawy dzielone są na pół i tylko jedna część trafia do szpitali. To wszystko na wypadek, gdyby doszło do jakichkolwiek kłopotów z dostarczeniem kolejnych partii szczepionki, ta żelazna rezerwa będzie jak znalazł na drugie dawki dla już zaszczepionych.
25 stycznia rusza szczepienie pierwszej grupy, a więc seniorów powyżej 70 lat, pensjonariuszy domów pomocy społecznej, potem osób powyżej 60 lat, nauczycieli i służb mundurowych. Przybędzie szczepionek i punktów szczepień, pojawią się też prywatne lecznice i gabinety, bo rząd płaci placówkom medycznym za szczepienie. W Polsce mamy jednak ok. 30 mln dorosłych. Przyjmując, że połowa będzie chciała zaszczepić się (co daje szansę na zbiorową odporność), to w dotychczasowym tempie przekraczającym w porywach 20 tys. szczepień dziennie – zajmie nam ponad dwa lata. To oznacza kolejne miesiące w zamknięciu, zapaść gospodarki, niewiadomą w edukacji i masę problemów w służbie zdrowia.
Tymczasem rząd chwali się, że Polska zajmuje trzecie miejsce w Europie pod względem wykonanych szczepień. Statystyki nie są jednak takie różowe, gdy przeliczy się liczbę zaszczepionych na wielkość kraju. Jesteśmy w połowie unijnej średniej (540 zaszczepionych na 100 tys. mieszkańców – dane z 11 stycznia) i nieco powyżej średniej światowej. Nie mamy szans porównać się do Izraela (21 tys.), ale także do krajów Unii – np. Danii (2000), Włoch (1160), Słowenii (990), Litwy i Estonii (po 830).

Anna Moraniec

4.4 7 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hune Jajec Goldstein
Hune Jajec Goldstein
2 dni temu

A jak się nazywa zwolenników szczepień covidianie czy covidioci bo niewiem ale napewno głupki.