Białaczka może być bezbiałaczkowa

Cytometria przepływowa to rutynowe badanie w diagnostyce ostrych białaczek. Fot. Archiwum

Zwykła morfologia krwi może pomóc we wczesnym wykryciu choroby.

Białaczka to nowotwór układu krwiotwórczego. Sama nazwa wywodzi się stąd, że jej objawem jest zwiększenie się liczby krwinek białych we krwi obwodowej. W niektórych przypadkach niemal 100 razy! – Są również postacie choroby, gdy liczba ta nie wzrasta w ogóle, a nawet się obniża. Takie białaczki nazywane są “bezbiałaczkowymi” (aleukemicznymi) – mówi specjalista hematolog Jolanta Starzak-Gwóźdź, ordynator Oddziału Hematologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie.

Istotą powstania tej choroby jest pierwotna przemiana nowotworowa (transformacja) jednej komórki, z której powstaje wiele identycznych komórek potomnych tworzących klon. Komórki te tracą zdolność do prawidłowego namnażania się i dojrzewania. Cechą charakterystyczną białaczki jest obecność tego typu niedojrzałych komórek w szpiku kostnym, krwi obwodowej. Mogą także tworzyć nacieki w różnych narządach np. wątrobie, śledzionie, mózgu.

Rodzaje białaczek
Ze względu na przebieg choroby wyróżniamy białaczki ostre i przewlekłe. – W białaczkach ostrych pogorszenie samopoczucia rozwija się w ciągu paru dni. Bardzo często u osoby chorej występuje wówczas gorączka, ogólne osłabienie związane najczęściej z już od początku istniejącą anemią, czy małopłytkowość (obniżona liczna płytek krwi). Niskie wartości tych ostatnich sprzyjają objawom skazy krwotocznej – pod postacią np. szybko pojawiających się siniaków na skórze czy wybroczyn na śluzówkach jamy ustnej – mówi nasz ekspert.

Białaczki przewlekłe rozwijają się powoli, często wykrywane są przypadkowo podczas wykonywania badania morfologii krwi z innych przyczyn (np. badań okresowych). Objawy ogólne czy np. anemia pojawiają się w późniejszych stadiach takich postaci białaczek.

Co powinno nas zaniepokoić?
Typowy obraz początku choroby to: angina, gorączka, bóle gardła oraz krwawienia (dziąsła, narząd rodny). – Objawy kliniczne w OB zależą od dwóch procesów. Z jednej strony nagromadzenia komórek nowotworowych w szpiku (co doprowadza do wyparcia prawidłowych układów krwinkowych i w następstwie pojawienia się niedokrwistości, małopłytkowości i granulocytopenii) – mówi dr Starzak-Gwóźdź. – Z drugiej zaś strony proliferacji i naciekania narządów przez komórki białaczkowe. Stąd przy rozpoznaniu choroby mogą wystąpić takie objawy kliniczne jak: infekcja, objawy niedotlenienia narządów, skaza krwotoczna pod postacią wybroczyn na skórze, krwawień z nosa itp. Głęboka małopłytkowość występuje w 90 proc. przypadków OB nielimfoblastycznych. Do innych objawów spotykanych w OB należą również: bóle kostne, zmiany martwicze błon śluzowych od jamy ustnej do odbytu, przerost dziąseł, objawy ze strony układu nerwowego (objawy oponowe, uciskowe).

Anna Moraniec

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o