Białaczkę może wykryć zwykła morfologia

Dr hab. n. med. Andrzej Pluta.

RZESZÓW. Uznany lekarz hematolog przybliżył chorobę, która latami nie daje żadnych objawów.

– Przewlekła białaczka limfatyczna jest chorobą o utajonym przebiegu, najczęściej wykrywaną u osób dorosłych. Można ją wykryć stosunkowo łatwo i bez większych nakładów pieniężnych, robiąc po prostu morfologię krwi z rozmazem i OB – mówił dr hab. n. med. Andrzej Pluta, kierownik oddziału hematoloonkologicznego w brzozowskim Szpitalu Specjalistycznym, na konferencji w Rzeszowie.

Białaczką limfatyczną dr Pluta zajmuje się od 1974 roku, tym co o niej wie w przystępny sposób podzielił się z pacjentami, wydając w marcu 2011 książkę poświęconą chorobie. Bezpłatnie rozdaje ją chorym, bo chce by pacjenci wiedzieli z czym przyjdzie się im zmierzyć.

Więcej w Super Nowościach

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jagoda
Jagoda
8 lat temu

Wybitny specjalista! przez lata leczył moją mamę, dzięki niemu przeżyła prawie 7 lat. Wygryźli go z Szopena, pracował w Anglii, teraz pracuje w Brzozowie.

Tomasz
Tomasz
8 lat temu

Około 7 lat temu zachorowałem na białaczkę. Wtedy już dr Pluty nie było w Rzeszowie. Wspominał go bardzo dobrze mój kolega, któremu niestety nie udało się zwyciężyć z chorobą.

angielski pacjent
angielski pacjent
9 lat temu

Tak Wielki specjalista pracował kiedyś w szpitalu na Szopena dzięki waśce musiał odejść, pracować w UK, zamiat rozwijać tu na miejscu hematologię.