Iskry nad Rzeszowem. FILM, ZDJĘCIA

Fot. Paweł Bialic

RZESZÓW. Zespół akrobacyjny „Biało – Czerwone Iskry”  dwa razy przeleciał nad Rzeszowem. Okazją była 93. rocznica śmierci płk Lisa – Kuli i 100-lecie “Strzelca.”

ZOBACZ ZDJĘCIA

- Biorę udział w uroczystości jako syn bliskiego kolegi pułkownika Leopolda Lisa – Kuli – mówi Krzysztof Münnich z Londynu, syn wybitnego oficera Związku Strzeleckiego, Tadeusza Münnicha, który w 1918 r. wyzwalał Rzeszów z austriackiego wojska. Stał wtedy na czele obwodu rzeszowskiego Polskiej Organizacji Wojskowej. Stanowisko to objął po Lisie – Kuli.

Tadeusz Münnich, ps. “Żegota”, uczył się sztuki wojennej w “Strzelcu” razem z Lisem – Kulą pod komendą Piłsudskiego. Równocześnie z bohaterem zameldował się w krakowskich Oleandrach w 1914 r., by walczyć o niepodległość Polski. Ówczesne społeczeństwo uwielbiało i hołubiło młodych żołnierzy. Kula zginał 7 marca 1919 r. po zwycięskim ataku na Torczyn (na Wołyniu). Tadeusz Münnich, zmarł na uchodźstwie ponad pół wieku temu.

W 93. rocznicę śmierci Lisa – Kuli przypadającą w 100. rocznicę powstania “Strzelca” Obywatel Lis i Obywatel Żegota (bo tak nazywali się od początku członkostwa w “Strzelcu”) znów znaleźli się razem w Rzeszowie.

bes


Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.