Biblioteka z Boguchwały najlepsza na Podkarpaciu

1. W bibliotece w Boguchwale chętnie wypożyczają książki również starsi czytelnicy. Fot. Wit Hadło

BOGUCHWAŁA. W rankingu Instytutu Książki oceniano biblioteki z gmin do 15 tys. mieszkańców.

Biblioteka Publiczna w Boguchwale zajęła 25. miejsce na 700 bibliotek w skali kraju w rankingu Instytutu Książki. Tym samym jest najlepszą placówką na Podkarpaciu (oceniano biblioteki w gminach do 15 tys. mieszkańców). Kolejne dwie placówki z naszego regionu zajęły 29. i 47 miejsce (gm. Padew Narodowa i gm. Lesko).

W rankingu  znalazły się też biblioteki z gmin: Tyczyn (54. miejsce), Cieszanów (76.), Żołynia (105.), Radomyśl nad Sanem (123.), Jasło (127.), Nisko (131.), Świlcza (169.), Ropczyce (174.), Jedlicze (184.), Białobrzegi (185.) i Majdan Królewski (199.).

Ranking powstał na podstawie danych z GUS i ankiet, które wypełniali dyrektorzy bibliotek. Na liście znalazły się placówki z gmin wiejskich i miejskich oraz miast mających mniej niż 15 tys. mieszkańców.

– W naszej bibliotece z 9 filiami zatrudnionych jest 12 bibliotekarzy – powiedziała Ewa Śliwa, dyrektor Biblioteki Publicznej w Boguchwale. – Nie spodziewaliśmy się, że zajmiemy tak wysoką pozycję w rankingu. U nas zarejestrowanych jest 3594 czytelników. Zostaliśmy tak dobrze ocenieni m.in. dzięki pozyskaniu pieniędzy pozabudżetowych w kwocie 80 tys. zł. Pozyskano środki z programu Kapitał Ludzki i przeprowadzono warsztaty dziennikarskie dla 30 osób w wieku od 16 do 60 lat. Również z fundacji Orange, dzięki czemu system biblioteczny został doposażony w szybki Internet.

Boguchwalska biblioteka uzyskała 261 punktów na 300 możliwych. Na 1000 mieszkańców jest 192 czytelników, na jednego czytelnika przypadło 24 wypożyczone książki,  a księgozbiór liczy  w sumie 4331 egzemplarzy. Na 1000 mieszkańców zakupiono 128 nowych książek.

Mariusz Andres

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
iza Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
iza
Gość
iza

Gratuluję.
Ten tytuł jest jak najbardziej zasłużony i okupiony wieloletnią pracą.
To, że bibiloteka zajeła tak wysoką lokatę to zdecydowanie zasługa pani Janiny – poprzedniej dyrektor.
Za jej kadencji biblioteka promieniowała kulturowo w środowisku. Postawiono także na pracę z dziećmi, dla których organizowano masę imprez. Potrafiono zainteresować dzieci książkami – dobierając je stosownie do wieku.
Teraz praca z dziećmi kuleje pomimo wspaniałego księgozbioru jaki znajduje się w bibliotece.