Bieda pożera nasze dzieci

W miastach naszego regionu przybywa mieszkań socjalnych, które funkcjonują niczym getta. Wyrwać się z nich jest coraz trudniej. Fot. Bogdan Myśliwiec

PODKARPACIE. Co piąte dziecko w Polsce żyje w biedzie.

Główny Urząd Statystyczny alarmuje, że w Polsce co piąte dziecko czy nastolatek do 18 roku życia żyje w biedzie. W grupie, która musi egzystować w warunkach skrajnego ubóstwa, czyli poniżej minimum socjalnego, aż jedna trzecia to osoby nieletnie. Tak źle jak teraz, nie było jeszcze nigdy.

- Bycie biednym dzieckiem to nie tylko niedojadanie albo w skrajnych przypadkach zwyczajne głodowanie, mieszkanie w złych warunkach, chodzenie w niemodnych ciuchach czy brak zeszytów i podręczników. Już sama świadomość ubóstwa ma ogromny wpływ na rozwój emocjonalny młodego człowieka i jego relacje z rówieśnikami – informują autorzy raportu „Ubóstwo w Polsce w 2010 r.” przygotowanym  na zlecenie GUS.

Dla takiego dziecka szkoła nie jest miejscem intelektualnego i społecznego rozwoju – dla niego szkoła jest polem codziennej walki z upokorzeniem i wstydem z powodu biedy. To wszystko, w połączeniu z częstym brakiem pozytywnych wzorców moralnych w najbliższym otoczeniu pozwala przypuszczać, że biedne dzieci – tak jak niegdyś ich rodzice – staną się w przyszłości biednymi dorosłymi. Brak wykształcenia skutecznie przekreśli ich szanse na osiągnięcie sukcesu zawodowego. Według wszelkiego prawdopodobieństwa będą się utrzymywać z pomocy społecznej albo, w najlepszym przypadku, z najniżej opłacanej pracy.

Jak wyrwać dzieci z zaklętego kręgu ubóstwa?

Specjaliści przygotowujący raport zgodnie wskazują, że jedynym sposobem na wydźwignięcie się z ubóstwa w dłuższej perspektywie jest edukacja. To dzięki niej młodzi ludzie uwierzą w siebie, znajdą siły, by się kształcić i nabiorą odwagi do nawiązywania kontaktów międzyludzkich, dzięki którym będą mogli funkcjonować w społeczeństwie. Edukacja będzie dla nich stanowić trampolinę, z której odbiją się na tyle wysoko, by doskoczyć do swoich rówieśników, którzy mieli łatwiejszy start w dorosłe życie.

Małgorzata Rokoszewska

do “Bieda pożera nasze dzieci”

 1. loczek73

  Ludzie nasze państwo okrada najbiedniejszych,a najgorsze jest to ,że najbiedniejsze dzieci ,nie podnosząc kryterium dochodowego chyba już od 8lat .pozbawiając dzieci zasiłku rodzinnego ,kryterium dochodowe jest sciśle powiązane z najniższą pensą czyli dzisiaj 1500 ,a 8lat temu wynosiła ok.800żł ,a kwota do zasiłku jest od osmiu lat taka sama 504zł na członka rodziny .Ale szczyt hipokryzji ,rząd pokazał ustalając ,że na trzecie dziecko będzie można odliczyć 50%więcej od podatku,gdzie rodzina z dwojgiem dzieci ma problem odliczyczeniem podatku ponieważ nie ma tyle podatku zapłacone .oczywiście przy pracujących obojga rodziców ,i pensji netto 1200zł .żeby odliczyć całą ulgę na troje dzieci trzeba mieć zapłaconego podatku ok.4000zł ,aby mieć tyle podatku trzeba zarabiać ok.5000żł .netto .oboje rodziców ,

 2. ROMAN

  no proszę – o take polske niektórzy walczyli śpiąc na styropianie – za ile przegonimy np.Jamajkę- Boliwię- NIkaraguę- Bangladesz- Tanzanię – Malawi – Mozambik – czy Etiopię – a może jesteśmy razem z nimi na tej pochylni co ?

 3. morej

  za duzo politykow, biurw i urzedasow.

 4. po h.. imie

  Niech te h..e co ustaliły pensję minimalną na tym poziomie który jest spróbują za nią żyć,

 5. Józef

  Dopiero wczoraj rząd podał wyniki budżetu po marcu :ponad 65% wykorzystania deficytu budżetowego. Czy zwolennicy chłopca w krótkich majtkach rządzącego w Polsce maja nadal jakieś złudzenia?. Szkoda dzieci, ale szkoda też i staruszków, a pewnie w tym temacie można powiedzieć ,że żyja na równie niskim poziomie.

 6. rysiek

  już lepszy Miller ze swoim towarzystwem /choć powinien wisieć za udostępnienie więzień amerykanom po których zostął zaproszony na serie „wykladów” do USA i ponoć za te „wyłady” b. dobrze zarobił …./

  Komuna nie dopusciłaby do tego aby nastapiło takie rozwarstwienie społeczne, gdzie jedni dostają pensje za pierdzenie w stołki nieprzyzwoicie dużo, a inni przymieraja głodem harując od rana do wieczora !

 7. rysiek

  komuno wróóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóććććććććććććććććććććććććććććććććć !

  • Józef

   Z tych 30% ponad 25% to są dzieci z rodzin tak zwanych normalnych nie patologicznych , gdzie rodzice pracują ale otrzymują za swoją ciężką pracę skandalicznie niskie wynagrodzenie . Co robi w tym czasie słońce Peru tusio ? Ogłasza że Polska jest zieloną wyspą i że w ogóle jest kapitalnie . Nawet nie raczy wspomnieć że doprowadził do takiej nędzy tych rodzin a co bardziej boli do nędzy tych dzieci .
   Rysiu licz na siebie nie na Moskwę !?.

 8. xyz

  „…By żyło się lepiej…” :-(

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.