Biegiem przez przejścia przez rondo Dmowskiego

Widok biegnących ludzi na przejściu przy rondzie Dmowskiego to norma. Powodem jest zmiana czasu świecenia „zielonego”. Fot. Wit Hadło
Widok biegnących ludzi na przejściu przy rondzie Dmowskiego to norma. Powodem jest zmiana czasu świecenia „zielonego”. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Zielone światło krótsze dla pieszych, dłuższe dla kierowców.

– Dlaczego Urząd Miasta Rzeszowa robi z ludzi idiotów? To jest skandal, żeby przebiegać przez przejścia dla pieszych, ponieważ jest krótki czas zielonego światła – pisze w liście do Super Nowości Damian, który krytykuje sygnalizację świetlną na przejściach w okolicy ronda Dmowskiego (skrzyżowanie al. Piłsudskiego z al. Cieplińskiego).

Aby przedostać się na drugą stronę alei Piłsudskiego w kierunku nowej galerii lub w stronę Urzędu Marszałkowskiego, trzeba nie lada się na trudzić. Jeśli ktoś myśli, że kilkumetrowy odcinek dwóch przejść dla pieszych, które dzielą aleję, uda się przejść na jednym „zielonym”, to jest w błędzie. Urzędnicy postanowili zadbać o kondycję rzeszowian i zmusić ich do małego joggingu (jeśli się im oczywiście śpieszy) i zmienić długość zielonego światła dla pieszych.

Ci, którzy mają więcej czasu, przez kilka minut mogą postać na odcinku dzielącym dwa przejścia i poczekać na możliwość przejścia. Wystarczy chwila obserwacji, żeby przekonać się, że zdecydowana większość woli jednak tę pierwszą opcję. I matki z dziećmi, i studenci, i osoby starsze zadają pytanie: dlaczego światło nie świeci się kilka sekund dłużej?

Kierowcom jest lepiej
– Sygnalizacja została zmieniona w celu udróżnienia ruchu na alei Piłsudskiego. Przejście zostało podzielone na dwa etapy, ponieważ długa odległość dwóch przejść generowała korki na drodze – wyjaśnia Piotr Magdoń, szef Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie. Zmiana nastąpiła pół roku temu.

– Od kierowców słyszymy, że sytuacja się znacznie poprawiła, że lepiej się im jeździ. Odbieramy pozytywne sygnały – dodaje. Na poprawie sytuacji drogowej ucierpieli jednak piesi, którzy po raz kolejny zostali pominięci w ruchu drogowym.

Dyrektor MZD zapewnia, że jak tylko skończą się obecnie prowadzone prace remontowe w mieście, ruszy budowa prawoskrętów na rondzie, które usprawnią ruch. Jeden powstanie przy zjeździe z al. Piłsudskiego na wiadukt Tarnobrzeski, drugi: z wiaduktu Śląskiego na al. Cieplińskiego. Obiecywany był także trzeci (przy zjeździe z wiaduktu Tarnobrzeskiego na Śląski), ale z powodu bliskiej zabudowy zrezygnowano z niego.

Na urzędniczych półkach leży także projekt gruntownej przebudowy ronda Dmowskiego. Zgodnie z trzema koncepcjami, może zostać wybudowana estakada nad rondem lub tunel pod nim albo jedno i drugie. Koszt tego przedsięwzięcia szacowany jest na około 120 – 150 mln zł, a czas prac to przynajmniej rok od momentu znalezienia pieniędzy. Miasto będzie chciało pozyskać środki z nowej perspektywy unijnej na lata 2014 – 20.

Ewelina Nawrot

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ROMAN
ROMAN
7 lat temu

przypomnę temu co nie może nadążyć – Panu Damianowi;
– jezdnia jest po to aby po niej przemieszczały się pojazdy
– pieszy na jezdni jest ; INTRUZEM / dlatego aby bezpiecznie przemieścić się na drugą stronę pan inżynier J.P.Knight w roku 10 grudnia 1868 roku w Londynie na skrzyżowaniu ; Bridge street i New Palace Yard wprowadził po raz pierwszy sterowany ręcznie semafor z lampą gazową – i od tego czasu świecą światła a jak komuś się spieszy no to może skrzydła sobie doszyć i wtedy ” sru ” lotem ślizgowym na drugą stronę – nie ?

Wizytator
Wizytator
7 lat temu

A Damian to jakiś spaślak z Mc Donaldsa? Już wiesz chłopczyku, że jak Ci się spieszy to szybki krok, a jak nie to na luzaczku, powolutku. Robię tak od dawna ,a w ramach rekompensaty, podziwiam piękne rzeszowianki, których w tym miejscu jest mnóstwo, a i korki mniejsze. Słowem same plusy.
Policja powinna tych krnąbrnych pieszych rozliczyć 100 zł. mandatami, bo chodzą na czerwonym jak te ostatnie wsioki.

Robin
Robin
7 lat temu

Pytanie do wszystkich narzekających:

1. Czy lepiej jak piesi zaczekają 2 minuty
2. Czy lepiej jak kierowcy zaczekają 2 minuty

Ad.1 Pieszy czeka 2 minuty – na chodniku robi się „korek” i ….. i tyle
Ad.2 Kierowcy czekają 2 minuty na ulicach robi się korek, na Marszałkowskiej robi się korek, na wiadukcie Ślaskim robi się korek, na Cieplińskiego robi się korek i …. i całe miasto stoi w korku

Więc do wszystkich narzekaczy włącznie z całą redakcją naszego rzeszowskiego brukowca, które rozwiązanie jest lepsze?

Robin
Robin
7 lat temu

„na trudnić” co to za polszczyzna p. redaktorze

mamnick
mamnick
7 lat temu

OK.Więc GDZIE JEST PARKING OFFSETOWY ZA HOTEL RZESZÓW?Dlaczego Galeria Rzeszów wychodzi na ulice?Dlaczego rowery miejskie nie sa schowane?Dlaczego swiatełka co roku wygrywa ta sama firma?TAK!Jest do tego 3 ludzi w Rzeszowie.

kuba
kuba
7 lat temu

urzędasy w ratuszu nie liczą się z ludzmi….to norma….miasto innowacji o miasto kitu i samych galerii….

hijena
hijena
7 lat temu

gdyby nie kładka,wodotrysk icoroczne świecidełka ,juz byloby troche grosza na start

Jan
Jan
7 lat temu
Reply to  hijena

Nie przesadzajmy z tym narzekaniem.