Biegłego nie ma, a jak jest, to pisze opinię “z sufitu”

Bzdura, ja miałem lewą nogę złamaną – mówi Janusz, który nie chce ujawniać swego wizerunku. Fot. Autor

PRZEMYŚL. Nasz Czytelnik skarży się na biegłych lekarzy sądowych.

- Jestem zbulwersowany “pracą” biegłych sądowych lekarzy w Przemyślu – mówi nasz Czytelnik, 37-letni Janusz spod Lubaczowa. – Miałem wyznaczone terminy badań przez czterech lekarzy i za każdym razem nie było jakiegoś – opowiada zirytowany mężczyzna. – A to kardiologa, a to dla odmiany ortopedy! To jakaś kpina – podsumowuje mężczyzna. – A w opinii wyczytałem, że niby miałem jakąś ranę ramienia, a ja miałem nogę złamaną – uśmiecha się ironicznie Janusz.

– Pomyłki każdemu mogą się zdarzyć – mówi na to zastępca dyrektora Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu, lekarz ortopeda i biegły sądowy, Krzysztof Popławski. – Co do nieobecności biegłych w wyznaczonym terminie, cóż, lekarze przede wszystkim pracują w szpitalu, czy przychodni, a zajęcie biegłego jest dodatkowe i niestety czasem trzeba na nich czekać – wyjaśnia.

37-latkek spod Lubaczowa starał się o rentę. Głównie z powodu poważnego złamania nogi, ale ma też inne schorzenia. ZUS i jego orzecznicy uznali jednak, że takie świadczenie mu się nie należy i mężczyzna zwrócił się w tej sprawie do sądu. – Liczyłem na poważne potraktowanie i rzetelną opinię sądowych biegłych – podkreśla.

Kiedy mężczyzna zjawił się na pierwszy wyznaczony termin badań nie zastał kardiologa. – Powiedziano mi, że nie ma lekarza i tyle – złości się Janusz. – Nikt nie pokwapił się zawiadomić mnie o tym, zmienić terminu badania – wylicza. – Spod Lubaczowa, gdzie mieszkam do Przemyśla jest kawał drogi, a ja nie mam dochodów – przypomina. W końcu udało się spotkać z kardiologiem i Janusz uzyskał opinię biegłych o stanie swego zdrowia. – Wyczytać z niej można m.in., że poprawił się stan mej zranionej prawej ręki – śmieje się ironicznie Janusz. – To miło, tylko, że ja jej nigdy poranionej  nie miałem, miałem za to uraz lewej nogi – wyjaśnia. Mężczyzna miał być po raz kolejny zbadany przez biegłych lekarzy, więc znów przyjechał do Przemyśla. – Tym razem nie było pana doktora ortopedy – irytuje się. – Poniosły mnie nerwy i wyszedłem nie odwiedziwszy pozostałych biegłych – przyznaje 37-latek.

Biegłych jest za mało, bo mało im się płaci
Krzysztof Popławski, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu i ortopeda jest właśnie tym biegłym, którego nie zastał Janusz. – Niestety, biegłych lekarzy jest za mało, a opiniowanych pacjentów, wielu – tłumaczy lekarz. – Poza funkcją biegłego lekarze ci wykonują swoją normalną pracę w przychodni, czy szpitalu – dodaje. – Jednocześnie przy niektórych specjalizacjach, jak na przykład mojej, zdarza się, że lekarz ma pozaplanową operację na przykład pacjenta po wypadku – mówi K. Popławski. – Pacjent opiniowany dla sądu musi się liczyć z tym, że będzie musiał czekać, czy nie zastanie lekarza – podkreśla.

Można się poskarżyć na biegłego sądowi
Biegły sądowy lekarz nie zarabia kokosów pracując dla sądu. Za opinię dostaje ok. 150 złotych brutto, więc chętnych na biegłych nie ma wielu. W Przemyślu na przykład ostał się jeden biegły kardiolog. Tak czy owak jednak, skoro sąd zleca biegłemu wykonanie opinii, należałoby to zrobić solidnie. Jeśli się ma uwagi do pracy biegłego, to jak się dowiedzieliśmy można złożyć zażalenie do sądu. Można też wystąpić o zwrot kosztów podróży w takiej sytuacji. – Nie mam zdrowia i sił jeździć do sądu z jakimiś skargami – wyznaje Janusz.

Monika Kamińska

do “Biegłego nie ma, a jak jest, to pisze opinię “z sufitu””

 1. abc bingo

  Redakcja Super Nowości powinna sprawdzić czy Pan dr Dyrektor niejaki Popławski operował w tym czasie kiedy w Sądzie czekał człowiek.Dla mnie to żenada i kpina z Sadu biegłych lekarzy.Nawet od dzieci 1-3 wymaga się wywiązywania z zadań.To że nie ma chetnych na biegłych to śmiech.Pan dr ortopeda Popławski jest Judymem i chce jakby niechciał.
  A szpital hulaj dusza 3 dni świąt …róbta co chceta.Proszę zastać Pana Dyrektora w ciagu dnia w gabinecie dyrektorskim , to jest sztuka…gdzie jest w Sądzie go nie ma ale jak ktoś pyta to jest w sądzie, a jak w sądzie pyta to jest w szpitalu operuje.zabawa w ciuciu babkę.

 2. asdf

  Bo to jest SBecka POlska gdzie jest Dziki wshód ,aby wszytkim żyło się lepiej.

 3. asdf

  Niestety polscy lekarze to cmentarne hieny w białych fartuchach ,bogowie życia i śmierci.Bez załącznika do nich ani ruszl

 4. stefan

  A pan (haha) Janusz to zdrowy chłop z Oleszyc i pasuje wysłać do niego Urząd Skarbowy skąd ma dwa auta i kamery z każdej strony domu skoro taki biedny i nie ma czym się dostać do Przemyśla bo nie ma dochodów to stary kombinator który ma pieniądze z granicy i lata po mieście z żonką za rączkę i się śmieje BRAWO DLA LEKARZY i może w końcu policja mu powie że by odkleił tą naklejkę że niby inwalida bo blokuje innym miejsce parkingowe skoro inwalidą nie jest ! Ps. czekam na finał tej sprawy ja miałem palec złamany też mam na rentę stawać ? robić się nie chce i tyle w temacie

 5. ROMAN

  no i taka jest „POLSKA” o take walczyli- i teraz mamy niekompetentne matoły podejmujące konkretne decyzje- kiedy się poprawi ? – jak łupnie kometa

 6. Stefan

  Jak się nie ma czsu to się nie bierze 20 fuch. Ale kasiorka nęci, a przysięgę i rzetelność zawodową mozna sobie w d.. wsadzić.

 7. wiesiek

  Kolego mi biegła sądowa pulmonolog napisała inna nazwisko imię Stanisław operację płuca miałem w październiku rzeczywiście miałem w kwietniu zaleciła w opinii redukcję wagi to nie będę chrapał w nocy. I zauważyła mój częściowy powrót do zdrowia.Sędzina babcia w wieku podobnym do mojego nie wiedziała czy można się starzeć i zdrowieć jednocześnie odesłała sprawę ponownie do ZUS a pomyłki biegłej sądowej uznała za nic nie znaczące dla sprawy.2 lata i wygrałem w sądzie przyznano mi całkowitą nie zdolność do pracy ale tylko do czerwca 2013 roku.1,5 zostanie mi do 65 lat i będę musiał stawać na komisji.Dalej jest artykuł o raku płuc 5 lat się żyje bez płuca ja już 12 przekroczyłem i ZUS tego nie może darować doktorowi G.Kobak że zrobił mnie na dłużej nie wiedział że ma mnie zrobić tylko na 5 lat

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.