Bierne palenie najgroźniejsze dla dzieci

- Wdychanie dymu tytoniowego, który zawiera kilkaset substancji drażniących, toksycznych i rakotwórczych nie może nie mieć wpływu na organizm – mówi dr Dorota Nierojewska, specjalista chorób płuc. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Palenie tytoniu powoduje miażdżycę i niedorozwój płuc nawet u niepalących.

Bierne palenie, czyli oddychanie powietrzem zanieczyszczonym przez dym z papierosów, u dzieci i nastolatków powoduje pogrubienie ścian naczyń krwionośnych, co wskazuje na rozwój arteriosklerozy (miażdżycy). Może też powodować niedorozwój płuc. Naukowcy nie są jeszcze pewni, czy te zmiany są nieodwracalne.

Przekonują, że bierne palenie zwiększa w organizmie skłonność do agregacji płytek krwi, co może bezpośrednio doprowadzić do zawału serca. Dochodzi do niego wtedy, gdy powstaje zakrzep blokujący w tętnicach wieńcowych przepływ krwi. Skutkiem tego jest niedokrwienie mięśnia sercowego, które może wywołać migotanie komór i nagłą śmierć sercową.

– Dym tytoniowy, oprócz nikotyny, zawiera kilkaset substancji uszkadzających nabłonek dróg oddechowych, drażniących, toksycznych i rakotwórczych. Regularne wdychanie tych substancji powoduje istotne zmiany w całym układzie oddechowym – mówi dr Dorota Nierojewska, specjalista chorób płuc, specjalista alergolog ze Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments