Bilety na pociąg kupisz… w sklepie spożywczym

Fot. Wit Hadło
Fot. Wit Hadło

SĘDZISZÓW MŁP. Dworzec PKP w tym mieście to ruina, bez ogrzewania, oświetlenia i toalet.

Dotąd dworzec PKP w Sędziszowie Młp. straszył swoim wyglądem. Teraz nie ma tam nawet kasy biletowej, bo została zlikwidowana. Jest wprawdzie, ale w innym miejscu… w pobliskim sklepie spożywczym. Jedni podróżni się śmieją z tego pomysłu, kupując bilety wraz z napojami i bułkami, a jeszcze inni złorzeczą kolei używając przy tym wulgarnych słów.

Ta stacja kolejowa nie jest ogrzewana od 8 lat. Smród, brud i ubóstwo – tak wygląda dworzec kolejowy kilkadziesiąt kilometrów za Rzeszowem w kierunku Krakowa. Gdy w zimie, przy niskich temperaturach, podróżny zaczeka na peronie, to mniej zmarznie niż w wykonanym z blaszanych płyt budynku poczekalni. W środku dach z cienkich blach sypie się. Nie ma też toalet.

W ostatnich latach poszukiwano chętnych na przejęcie części sędziszowskiego dworca, w której mógłby powstać bar, sklepik, czy punkt usługowy. Niestety, fatalny stan techniczny budynku i wysoki czynsz dzierżawy odstrasza i dotąd nic się nie zmieniło. O przejęcie dworca starały się władze miejskie Sędziszowa Młp. Planowały wydzierżawić stację od PKP na 25 lat, ale negocjacje zostały zerwane przez kolej.

Dlaczego od 1 października bilety nie są już sprzedawane w kasie biletowej w poczekalni dworca PKP? – Agent wymówił umowę, bo prowadząc kasę biletową ponosił duże koszty – poinformował Krzysztof Pawlak z Podkarpackiego Zakładu Przewozów Regionalnych. – Szczególnie w okresie zimy, bo pomieszczenie, gdzie siedziała kasjerka, trzeba było ogrzewać prądem. Ogłosiliśmy przetarg na prowadzenie kasy, ale nikt się nie zgłosił. W końcu udało się nam dogadać z właścicielem pobliskiego sklepu i bilety sprzedajemy właśnie tam.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
gość
gość
7 lat temu

Poczekalnia dworcowa szara, bura, zaniedbana tam czas zatrzymał się w miejscu.