Bill Gates pomaga podkarpackim bibliotekom

Dzięki wsparciu Billa Gatesa w sali wykładowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej bibliotekarze mogą korzystać m.in. z nowoczesnych laptopów i projektorów

PODKARPACIE. Małe placówki dostały sprzęt informatyczny od amerykańskiego miliardera

W tym roku małe biblioteki, m. in. z Podkarpacia dostały wsparcie finansowe od Billa Gatesa, jednego z najbogatszych ludzi świata. Pieniądze z fundacji amerykańskiego miliardera (polskie biblioteki do 2013 roku dostaną od niego sprzęt warty 28 mln dolarów) mają unowocześnić biblioteki. Za te pieniądze zakupywany jest sprzęt informatyczny i organizowane są szkolenia dla bibliotekarzy.

Pieniądze na promocję bibliotek pochodzą m.in. z grantu, który Fundacja Billa i Melindy Gates przekazała Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Program rozwoju bibliotek będzie wdrażany do 2013 roku z dwóch źródeł: wspomnianej Fundacji Billa Gatesa i budżetu państwa (w sumie będzie na to 190 mln zł). Program swoim zasięgiem obejmie ponad 3300 bibliotek w 16 województwach. Fundacja Gatesów wspiera też placówki biblioteczne w Rumunii, Ukrainie i Bułgarii.

Pomoc dla 129 bibliotek

– Pieniądze z Fundacji Billa i Melindy Gates na wsparcie bibliotek mogą dostać tylko gminy do 20 tys. mieszkańców – mówi Stanisław Turek, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. – Program ma umożliwić pełną komputeryzację biedniejszych, wiejskich i miejskich bibliotek (obecnie na Podkarpaciu dostęp do internetu ma 44 procent placówek bibliotecznych). Na Podkarpaciu w tym przedsięwzięciu bierze udział 129 bibliotek.

Komputery, laptopy, drukarki

W naszym regionie biblioteki otrzymały 119 komputerów wraz z monitorami i oprogramowaniem Windows 7 i Office 2007 (przekazanym bezpłatnie przez firmę Microsoft) oraz oprogramowaniem antywirusowym i ogólnodostępnym oprogramowaniem użytkowym. Dostarczono też 98 urządzeń wielofunkcyjnych (drukowanie, skanowanie, kopiowanie i faksowanie w jednym urządzeniu) oraz 11 drukarek A3, 7 laptopów, 7 projektorów multimedialnych wraz z ekranami i 129 aparatów cyfrowych waraz z przewodnikiem „Projekt: ografia”.

Na Podkarpaciu w programie rozwoju bibliotek uczestniczy 27 bibliotek publicznych, m.in. z: Cieszanowa, Iwonicza Zdroju, Padwi Narodowej, Tyczyna, Lubenii, Fredropola, Korczyny, Skołyszyna, Borowej, Czermina, Trzciany, Chmielnika, Lubeni i Boguchwały.

Mariusz Andres

Fot. Wojciech Preisner

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments