Birczańska młodzież uczy się angielskiego

Uczniowie mocno zaangażowali się w przedsięwzięcie.

BIRCZA, pow. przemyski. Tutaj english jest easy

Przez cztery ostatnie miesiące zeszłego roku realizowany był w Gimnazjum w Birczy nowatorski projekt nauki języka angielskiego „English is easy just follow us”. Przedsięwzięcie sfinansowane dzięki Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności reprezentowanej w Polsce przez Nidzicką Fundację Rozwoju „Nida”.

Birczańscy gimnazjaliści mieli szansę uczestniczyć w projekcie dzięki temu, że ich szkoła przystąpiła do konkursu i otrzymała 12 tysięcy złotych dotacji. „English is easy just follow us” nie ograniczało się jednak tylko do Gimnazjum w Birczy. Uczniowie nawiązali współpracę ze swoimi kolegami i koleżankami z wszystkich typów szkół ze swojej gminy, a także sąsiedniej gminy Krasiczyn. Do zabawy angielskim i nauki go wciągnęli także władze samorządowe, rodziców i społeczność lokalną. Przedsięwzięcie spodobało się i zachęciło do „spikania” wszystkich. Zmieniło się najbliższe otoczenie szkół!

Pojawiły się napisy w dwu językach: polskim i angielskim. W kilku zorganizowanych konkursach gminnych udział wzięło aż 400 osób w wieku od 8 do 65 lat. Uczniowie zaczęli też wydawać swoją gazetkę, oczywiście także w wersji dwujęzycznej. Powstała pierwsza w okolicy Biblioteka Języka Angielskiego. Korzystać z niej mogą wszyscy. Zawiera ponad 200 książek w języku angielskim o różnym poziomie trudności, a także filmy, oczywiście po angielsku. Korzystać z niej mogą wszyscy. Jako, że końcówka projektu przypadł na okres Bożonarodzeniowy wykorzystano to, by zorganizować Koncert Kolęd Anglojęzycznych, był także American Day i Five o’clock. Uruchomiono też unikatową poradnię: „Poradnię Języka Angielskiego”, z której skorzystać może każdy, kto potrzebuje pomocy w tłumaczeniu na przykład dokumentów, czy też nie umie poradzić sobie z testem po angielsku. Dzięki temu projektowi i zaangażowaniu weń uczniów i nie tylko, english w Birczy jest easy!

Monika Kamińska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments